artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
Reklama
Park Miniatur w Żywcu
  fot. Wikipedia Park Miniatur w Żywcu

Park Miniatur w Żywcu

W centrum Żywca, w zabytkowym parku zamkowym, tuż koło Pałacu, znajduje się Park Miniatur, w którym można zobaczyć modele najciekawszych zabytków Podbeskidzia.

Niezwykła atrakcja na Śląsku, przygotowana w 2011 roku, w ramach projektu „Od Komorowskich do Habsburgów – utworzenie historycznego parku tematycznego w Żywcu”. Ma wyjątkową lokalizację - powstał na terenie Muzeum Miejskiego – Stary Zamek, przy ulicy Zamkowej.

Ekspozycje rozlokowano na parterze pałacu Habsburgów oraz na zewnątrz, w urokliwym, żywieckim parku.

W salach odrestaurowanego, klasycystycznego Pałacu Nowego możemy zapoznać się m.in. z obyczajami życia dworskiego kolejnych właścicieli miasta (np. sceny uczty, muzykowania, polowania), z tradycyjnymi zwyczajami miejskimi (np. stroje, przedmioty codziennego użytku) oraz z ważnymi wydarzeniami historycznymi z tego okresu (np. sceny z pobytu w Żywcu króla Jana Kazimierza czy królowej hiszpańskiej).

Ekspozycja zewnętrzna została rozmieszczona wokół pałacu - zajmuje powierzchnię dwóch arów. Postawiono tu 23 miniatury budowli wzniesionych w różnych regionach (m.in. na Żywiecczyźnie, Śląsku Cieszyńskim czy w Beskidzie Małym), przez kolejne rody panujące w Żywcu.

Podziwiać możemy tu różnorodne obiekty, wykonane w skali 1:15 lub 1:33.

Są tu dwory i zamki (np. żywiecki zespół dworski, pałac Habsburgów z Cieszyna, zamek z Suchej Beskidzkiej, zespół pałacowo-parkowy z Rajczy, dwór szlachecki z Zembrzyc, pałac z Bestwiny, pałacyk myśliwski z Wisły); są obiekty sakralne (np. drewniana kaplica z Wisły, kościół Nawiedzenia NMP z Suchej Beskidzkiej) oraz inne obiekty historyczne (np. budynek nadleśnictwa w Przyborowie, willa myśliwska z Wisły, leśniczówka ze Złatnej).

Miniatury opisane są na tabliczkach oraz otoczone specjalnie rozplanowaną roślinnością.

Przy wejściu do Parku ustawiono cztery figury, przedstawiające mieszczan i górali z Żywiecczyzny. Każda z nich trzyma w dłoniach miniatury różnych obiektów (Książęcego Browaru Habsburgów w Żywcu, budynku Odlewni Żeliwa w Węgierskiej Górce, lanckorońskiego zamku oraz dworu z Bielska-Białej). Na zwiedzających czeka również, na marmurowej ławeczce, sama księżna Alicja Habsburg (naturalnych rozmiarów rzeźba z brązu).

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy