artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - Stenaline 03.04-30.04 Sebastian
Olsztyn – stolica Warmii i Mazur
  fot. Wikipedia Olsztyn – stolica Warmii i Mazur

Olsztyn – stolica Warmii i Mazur

Czas czytania 6 minut

Olsztyn to piękne miasto położone na Warmii, które oferuje wiele atrakcji dla turystów. Jeśli planujecie podczas kamperowej wyprawy w tej części Polski odwiedzić Olsztyn, oto kilka propozycji, co warto zwiedzić w stolicy Warmii i Mazur.

Zacznijmy od najstarszej części miasta, czyli Starego Miasta. Tu znajduje się zespół gotyckich budowli, wśród których wyróżnia się zamek krzyżacki z XIV wieku. Zamek był siedzibą wielkich mistrzów zakonu i miejscem podpisania pokoju toruńskiego w 1466 roku. Obecnie mieści się tu Muzeum Warmii i Mazur, gdzie można podziwiać eksponaty związane z historią regionu. Na terenie zamku znajduje się też planetarium i obserwatorium astronomiczne.

Spacerując po Starym Mieście, warto zwrócić uwagę na piękne kamienice z różnych epok, które ozdabiają rynek i ulice. Niektóre z nich mają ciekawe detale, takie jak herb miasta, rzeźby aniołów czy zdobienia roślinne. Warto też zajrzeć do gotyckiego kościoła św. Jakuba z XV wieku, który ma bogate wnętrze i imponującą wieżę.

Kolejnym punktem na mapie Olsztyna jest Kortowo, czyli dzielnica akademicka. To tu znajduje się Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, który jest jednym z największych i najnowocześniejszych w Polsce. Kortowo to nie tylko miejsce nauki, ale też rekreacji. Otoczone zielenią kampusy zachęcają do spacerów, jazdy na rowerze czy uprawiania sportów. Na terenie Kortowa znajduje się też jezioro Kortowskie, gdzie można popływać łódką lub kajakiem.

ReklamaOlsztyn – stolica Warmii i Mazur 1
Olsztyn to także miasto przyjazne dla kultury i sztuki. Warto odwiedzić Filharmonię Warmińsko-Mazurską, która oferuje bogaty repertuar koncertów i spektakli. Można też zobaczyć wystawy w Galerii Sztuki Współczesnej lub w Muzeum Przyrody. Dla fanów literatury polecam odwiedzić dom, w którym mieszkał i tworzył Erich Mendelsohn, słynny niemiecki architekt i pisarz.
 

Oto nasze propozycje co koniecznie warto zwiedzić w Olsztynie?


Zamek Kapituły Warmińskiej

To najstarszy i najważniejszy zabytek Olsztyna, związany z postacią Mikołaja Kopernika. To tu astronom pracował jako administrator i obrońca zamku przed Krzyżakami. W zamku można podziwiać wystawy poświęcone historii miasta, sztuce religijnej i życiu Kopernika. Nie przegap tablicy astronomicznej - jedynego zachowanego instrumentu naukowego, z którego korzystał słynny uczeń.
 

Wysoka Brama

To jedyna zachowana brama w murach obronnych otaczających stare miasto. Wysoka Brama jest symbolem Olsztyna i zaproszeniem do zwiedzania urokliwych uliczek i kamienic. Brama ma 23 metry wysokości i jest ozdobiona herbem miasta oraz rzeźbą orła pruskiego.


Rynek starego miasta

To serce Olsztyna, gdzie tętni życie kulturalne i towarzyskie. Na rynku znajduje się zabytkowy ratusz z kaskadową fontanną, kościół św. Jakuba z XV wieku oraz liczne kawiarnie i restauracje. Na rynku można też spotkać ławeczkę Mikołaja Kopernika, która mówi głosem astronoma.


Kościół garnizonowy

To imponująca budowla w stylu neogotyckim, wzniesiona na początku XX wieku przez Cesarstwo Niemieckie. Kościół garnizonowy jest poświęcony Matce Boskiej Królowej Polski i mieści się w pobliżu Wysokiej Bramy. Wewnątrz kościoła można podziwiać piękne witraże i organy.

ReklamaŚT2 - biholiday 06.03-31.05 Sebastian
 

Plaża miejska

To idealne miejsce na relaks i odpoczynek nad wodą. Plaża miejska znajduje się nad Jeziorem Ukiel - największym jeziorem w Olsztynie. Na plaży można korzystać z leżaków, parasoli, boisk do siatkówki i koszykówki oraz wypożyczalni sprzętu wodnego. W sezonie letnim plaża organizuje też koncerty i imprezy.


Jeziora w okolicy Olsztyna

Olsztyn to miasto-ogród, otoczone przez ponad 10 jezior. Każde z nich ma swój urok i atrakcje. Można tu popływać kajakiem, żaglówką lub rowerem wodnym, połowić ryby, podziwiać przyrodę lub po prostu podziwiać widoki. Niektóre z jezior to: Długie, Kortowskie, Skanda, Żbik, Redykajny i Łyna.


Park Podzamcze i Park Centralny

To dwa największe parki w Olsztynie, które zachęcają do spacerów, pikników i aktywności na świeżym powietrzu. Park Podzamcze znajduje się pod Zamkiem Kapituły Warmińskiej i oferuje piękne widoki na rzekę Łynę i starówkę. Park Centralny jest położony w centrum miasta i ma bogatą roślinność, fontanny i place zabaw.


Planetarium astronomiczne

To miejsce, gdzie można poczuć się jak w kosmosie i dowiedzieć się więcej o gwiazdach, planetach i zjawiskach astronomicznych. Planetarium astronomiczne w Olsztynie oferuje pokazy na kopule nieba, wystawy interaktywne, warsztaty i lekcje. To świetna atrakcja dla dzieci i dorosłych.


Zwierzyniec Warmiński

To mini zoo, gdzie można zobaczyć ponad 100 gatunków zwierząt z różnych stron świata. Zwierzyniec Warmiński mieści się w lesie nad Jeziorem Kortowskim i jest otwarty przez cały rok. Można tu podziwiać m.in. lwy, tygrysy, niedźwiedzie, wilki, surykatki, kangury, lemury i wiele innych.


Leśny Park Linowy

To miejsce dla miłośników adrenaliny i przygody. Leśny Park Linowy znajduje się nad Jeziorem Ukiel i oferuje 6 tras o różnym stopniu trudności i wysokości. Można tu pokonać ponad 70 przeszkód, takich jak mosty, huśtawki, siatki, zjeżdżalnie i tyrolki. To świetna zabawa dla całej rodziny.

Muzeum Przyrody

Muzeum Przyrody to miejsce, gdzie można poznać bogactwo przyrody Warmii i Mazur. Muzeum prezentuje wystawy dotyczące geologii, paleontologii, botaniki i zoologii regionu. W muzeum można zobaczyć m.in. szkielety dinozaurów, kolekcję motyli i owadów, a także akwarium z rybami słodkowodnymi.

Teatr im. Stefana Jaracza

Teatr im. Stefana Jaracza to najstarszy teatr w Olsztynie, który działa od 1945 roku. Teatr prezentuje spektakle z różnych gatunków teatralnych, takich jak dramat, komedia, musical czy opera. Teatr ma dwie sceny: główną i kameralną, a także własną orkiestrę i chór.

To tylko niektóre z atrakcji, które warto zwiedzić w Olsztynie na Warmii. Olsztyn to miasto pełne kultury, historii i przyrody, które na pewno nie zawiedzie oczekiwań turystów.
 

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News