artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
Frombork - duchowa stolica Warmii
  fot. Wikipedia Frombork - duchowa stolica Warmii

Frombork - duchowa stolica Warmii

Czas czytania 4 minuty

Frombork to niewielkie miasto nad Zalewem Wiślanym, znane przede wszystkim jako miejsce, w którym przez wiele lat mieszkał i pracował Mikołaj Kopernik. To tutaj astronom obserwował niebo, tworzył swoje dzieła i spoczywa w katedrze. Jednak Frombork to nie tylko Kopernik, ale także wiele innych ciekawych zabytków i atrakcji, które warto zobaczyć podczas wizyty w tym urokliwym miejscu.

Frombork powstał w XIII wieku jako osada rybacka należąca do zakonu krzyżackiego. W 1310 roku otrzymał prawa miejskie i stał się siedzibą biskupów warmińskich. W 1329 roku rozpoczęto budowę gotyckiej katedry, która do dziś dominuje nad miastem. W katedrze znajduje się grób Mikołaja Kopernika, który został tu pochowany w 1543 roku. W 1973 roku zidentyfikowano jego szczątki dzięki badaniom DNA.

W Fromborku znajduje się także Muzeum Mikołaja Kopernika, które mieści się w dawnym pałacu biskupim i w wieży obserwacyjnej. Muzeum prezentuje życie i dzieło astronoma, a także eksponuje jego instrumenty naukowe i rękopisy. Warto również zwiedzić Planetarium im. Mikołaja Kopernika, które oferuje pokazy astronomiczne i edukacyjne.

Frombork to nie tylko miasto Kopernika, ale także piękne miejsce do spacerów i wypoczynku. Można podziwiać widoki na Zalew Wiślany i okoliczne wzgórza, odwiedzić zabytkowy port i latarnię morską, a także skorzystać z plaży i kąpieliska. Frombork to również doskonała baza wypadowa do innych atrakcji regionu, takich jak Malbork, Elbląg czy Krynica Morska.

ReklamaFrombork - duchowa stolica Warmii 1
 

Co warto zwiedzić we Fromborku?

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Katedra w Fromborku jest najważniejszym i najstarszym zabytkiem miasta. Została zbudowana w stylu gotyckim w XIV wieku, a później rozbudowana i ozdobiona elementami renesansowymi i barokowymi. W katedrze znajduje się grób Mikołaja Kopernika, odkryty dopiero w 2005 roku po wieloletnich poszukiwaniach. Można tu także podziwiać bogate wyposażenie wnętrza, takie jak ołtarze, obrazy, rzeźby, organy czy zegar astronomiczny. Warto też wejść na wieżę katedralną, skąd roztacza się piękny widok na miasto i Zalew Wiślany.

Muzeum Mikołaja Kopernika

Muzeum Mikołaja Kopernika mieści się w dawnym pałacu biskupim, który był rezydencją astronoma od 1510 do 1543 roku. W muzeum można zobaczyć wystawę poświęconą życiu i twórczości Kopernika, a także eksponaty związane z astronomią, nauką i kulturą epoki. Można tu także zwiedzić pokój, w którym mieszkał i pracował Kopernik, a także ogród, w którym uprawiał zioła i rośliny lecznicze.

Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne

Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne to nowoczesne centrum edukacyjne i rozrywkowe, które oferuje ciekawe pokazy i zajęcia związane z kosmosem. W planetarium można obejrzeć film o podróży po Układzie Słonecznym lub o historii astronomii, a także podziwiać niebo pełne gwiazd. W obserwatorium można natomiast skorzystać z teleskopów i zobaczyć planety, księżyc czy inne obiekty niebieskie.

ReklamaŚT2 - biholiday 06.03-31.05 Sebastian
Zamek Biskupi

Zamek Biskupi to potężna budowla obronna, która powstała w XIV wieku jako siedziba biskupów warmińskich. Zamek był często atakowany i niszczony przez Krzyżaków, Szwedów czy Rosjan, dlatego dziś zachowały się tylko jego ruiny. Można tu jednak zwiedzić podziemia, gdzie znajdują się lochy, kaplica czy skarbiec. Z zamku roztacza się też piękna panorama na miasto i okolicę.

Bazylika Mniejsza Świętego Andrzeja Apostoła

Bazylika Mniejsza Świętego Andrzeja Apostoła to kościół położony na wzgórzu Radziejowskim, niedaleko od katedry. Kościół został zbudowany w XV wieku w stylu gotyckim, a później przebudowany w stylu barokowym. W kościele znajduje się ołtarz główny z obrazem Matki Boskiej Nieustającej Pomocy oraz kaplica św. Anny z cudownym źródełkiem. Kościół jest miejscem pielgrzymek i modlitw wiernych.

Frombork to miasto o bogatej historii i kulturze, które zachwyca swoim urokiem i klimatem. To idealne miejsce dla miłośników astronomii, architektury i przyrody. Zapraszamy do odwiedzenia Fromborka i odkrycia jego sekretów.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News