artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
Reklama
Frombork - duchowa stolica Warmii
  fot. Wikipedia Frombork - duchowa stolica Warmii

Frombork - duchowa stolica Warmii

Urokliwie miasto położone na Warmii, słynne przede wszystkim z monumentalnego Wzgórza Katedralnego oraz działalności słynnego polskiego astronoma Mikołaja Kopernika. Frombork pełen jest nie tylko unikatowych zabytków ale również ma wiele do zaoferowania turystom. Położony wśród lasów rozciąga się również nad brzegiem Zalewu Wiślanego.

Frombork zwany był duchową stolicą Warmii

Został założony na miejscu grodu Prusów ok. 1270 roku. Biskupi warmińscy wznieśli warownię, która była siedzibą kapituły, a przejściowo również biskupstwa. Prawa miejskie nadano w 1310 roku. W latach 1945 - 1959 używano niemiecką nazwę Frauenburg, czyli Miasto Pani. W latach 1466 - 1772 roku miasto należało do Polski. Mikołaj Kopernik mieszkał i pracował we Fromborku od 1512 do 1516 oraz od 1522 aż do śmierci 24 maja 1543 roku.

Wzgórze Katedralne z gotyckim zespołem zabudowań o charakterze obronnym wznosi się nad miastem.

Centralnym punktem zespołu budowli jest XIV wieczna Bazylika Katedralna Wniebowzięcia NMP i św. Andrzeja. Jest to jedna z największych budowli sakralnych Europy środkowej. Po bokach halowej budowli wzniesiono cztery strzeliste, wysokie wieże. Budowla zdobiona jest gotyckim portalem z 1388 roku. W XV wieku dobudowano gotycką kaplicę św. Jerzego, zwaną też Kaplicą Polską oraz późnobarokową kaplicę Zbawiciela (tzw. Kaplicę Szembeka).Kaplica Zbawiciela zdobiona jest niezwykłą polichromią z XVIII wieku.

Późnogotycki poliptyk z początku XVI wieku, ołtarze barokowe, misternie zdobione organy oraz ołtarz główny autorstwa Franciszka Placiniego zachwycają we wnętrzu Kaplicy. Na ścianach widnieje kilkadziesiąt płyt nagrobnych pochowanych tu kanoników. Na północnym filarze umieszczono epitafium Mikołaja Kopernika pochowanego w podziemiach katedry. Latem we Fromborku odbywa się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej. Koncertów wysłuchać można od końca czerwca do połowy września w Bazylice Archikatedralnej. Występy odbywają się w niedziele, w godzinach południowych.

Zespół katedralny otaczają mury obronne z wieżami, basztami i bramami z XIV i XVI wieku. Do murów przylegają kanonie.

Gotycka Wieża Kopernika, w której w latach 1504 - 1543 z przerwami mieszkał i pracował słynny astronom. Tu powstało rewolucyjne dzieło „O obrotach sfer niebieskich”. W narożu wznosi się oktagonalna wieża artyleryjska zwieńczona barokową dzwonnicą, w której znajduje się obecnie planetarium.

Muzeum Mikołaja Kopernika mieści się w późnogotyckim pałacu biskupów warmińskich. Na pierwszym piętrze znajdują się przyrządy astronomiczne m.in. astrolabia, trójkąty, cyrkle, księgi Kopernika oraz dzieła sztuki, m.in. obraz Jana Matejki „Kopernik astronom – rozmowa z Bogiem”, który jest jego wierną kopią.

We Fromborku warto zobaczyć również:

  • Gotycki kościół św. Mikołaja z XIV wieku, który znajduje się przy dawnym rynku. Został wypalony w 1945 roku.
  • Kościół pw. Św. Antoniego to dawny kościół ewangelicki. Jest to obiekt późno klasycystyczny, murowany i otynkowany. Na szczególną uwagę zasługują m.in: krucyfiks z 1520 roku. Posiada on falistą linię poziomego ramienia w typie Drzewa Życia, obrazy barokowe (m.in. kamienowanie św. Szczepana z II połowy XVII wieku, Biczowanie z pocz. XVIII wieku), lichtarze, chrzcielnica drewniana rokokowa, monstrancja promienista.
  • Były zespół szpitala Świętego Ducha z kaplicą św. Anny. Pochodzi z końca XV wieku. Obiekt jest wyremontowany i mieści się w nim obecnie Muzeum Historii Medycyny.
  • Wieżę wodną z XV wieku z urządzeniami wodociągowymi, dostarczającymi wodę na Wzgórze. Była drugim tego typu wodociągiem w Europie.
  • Obserwatorium astronomiczne, które położone jest ok. 1,5 km od Fromborka na Żurawiej Górze, wzniesieniu o wysokości 47 m n.p.m.    

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy