artykuły

4x44x4
Reklama

"Wyprawówka" z Wrocławia

"Wyprawówka" z Wrocławia

Toyota Land Cruiser HDJ 100 Rayo4x4

Modeli Toyoty z rodziny Land Cruiser jest tak dużo, że trzeba poświęcić dłużą chwilę aby poznać poszczególne linie i typoszeregi. Niektóre modele nigdy nie przestały być produkowane np. seria 70 i nadal oferowane są na wybranych rynkach. Land Cruiser z serii J100 to samochód z najwyższej linii. Liczba 100 nie określa wielkości Land Cruiser'a ale przynależność do typoszeregu. Poprzednikiem J100 była J80 a następca to model J200 zwany V8. To największe Land Cruisery produkowane przez koncern Toyoty.

Historia prezentowanego modelu zaczyna się w Czechach, gdzie po półrocznych poszukiwaniach znalazł ją Jacek. Dla czego to trwało aż pół roku? Jacek, szukał bardzo rzadkiej wersji z 5 biegową manualną skrzynią. Samochód napędzany jest dużym 6-cio cylindrowym rzędowym turbo dieslem o pojemności 4,2L i mocy 204KM/430Nm. Samochód w rękach Jacka, jako seryjny przetrwał jeszcze 3 miesiące poczym trafił na halę warsztatową Rayo4x4 gdzie został rozebrany. Ramę wypiaskowano, pomalowano od nowa i zabezpieczono antykorozyjne. Wymienione na nowe zostały wszelkie tuleje zawieszenia, przewody hamulcowe oraz poduszki mocujące nadwozie. „Buda” również przeszła pełną kurację rewitalizacyjną. Nadwozie zostało wzmocnione – obspawano wszelkie miejsca przenoszące obciążenia, przeprowadzono pełną naprawę blacharsko lakierniczą w miejscach, w których było to konieczne. Toyotę rozłożono w zasadzie na części pierwsze i ponownie poskładano na nowych i mocniejszych podzespołach.

Samochód otrzymał kompletne zawieszenie firmy Pedders z dodatkowymi poduszkami wewnątrz sprężyn do regulowania twardości. W układzie napędowym zamontowane zostało wzmocnione sprzęgło Xtreme-Outback Clutch i a hamulce to teraz zestaw od DBA Disc Brakes Australia. Fabryczne zderzaki z tworzywa zastąpione zostały metalowymi RCX a z przodu zamontowano wyciągarkę WARN Tabor 12. Podwozie zabezpieczono solidnymi osłonami, a progi nadwozia osłaniają solidne rurowe stopnie mocowane do ramy. Wymieniono koła, a na nowe felgi zamontowano opony typu MT. W końcowym etapie samochód został profesjonalnie oklejony folią w firmie FCD Folie Car Design. Ponieważ Toyota od razu była „szykowana” jako samochód na dalekie podróże, po zakończonej odbudowie otrzymała kompleksowe wyposażenie wyprawowe Front Runner Outfitters. Na dachu zamontowano wyprawowy bagażnik wraz z dodatkowym oświetleniem i namiotem dachowym Autohome Columbus Variant. Przestrzeń bagażowa została całkowicie przebudowana. Na podłodze zainstalowano szuflady RCX, w miejscu bocznych tylnych okien zastosowano uchylne klapy ułatwiające dostęp do kuchennych organizerów. Wyposażenie biwakowe przypomina to znane minibusów z podnoszonym dachem. Jest lodówka, bojler ciepłej wody, zewnętrzny prysznic. Ciekawostką jest instalacja wody pitnej z kranem zamontowanym na stelażu koła zapasowego. Kuchnię rozkłada się na blacie, który wysuwa się z pod szuflad. Land Cruiser już 3 dni po wyjeździe z warsztatu pojechał na długą ekspedycję do Murmańska i pokonał całą trasę bez jakiejkolwiek awarii czy choćby małej usterki.

Cieszy fakt, że pojazdy takiej klasy powstają w polskiej firmie. Jeszcze jakiś czas temu fani tego typu samochodów 4x4 mogli je sobie pooglądać w Internecie albo na zlocie w Bad Kissingen. Dzisiaj wszystko jest dostępne na polskim rynku a wiele samochodów budowanych w Polsce sprzedawanych jest za granicę. „Wyprawówki” mają więcej wspólnego z kamperami, niż się powszechnie wydaje. Użytkownicy tych samochodów to Podróżnicy przez duże „P”, to jest zupełnie inne środowisko i nie należy ich mylić z „łofrołdowcami” wjeżdżającymi dla zabawy swoimi „terenówkami” do jeziora.

Pełna lista wyposażenia:

️ RCX - Metalowe zderzaki (przód, tył),
️ RCX – Okna uchylne typu gullwing,
️ RCX – Zabudowa okien gullwing,
️ RCX – Zabudowa szufladowa,
️ RCX - Dodatkowy zbiornik paliwa,
️ RCX - Dodatkowy zbiornik wody,
️ RCX - Komplet osłon podwozia i drążków.
️ RCX – Oświetlenie dodatkowe LED,
️ RCX – Progi boczne Rock&Tree,
️ Front Runner - Bagażnik Slimline II,
️ Front Runner - Stolik z montażem,
️ T-Max – Zestaw dwuakumulatorowy,
️ Pedders – Amortyzatory, Sprężyny, poduszki,
️ Snorkel,
️ WARN – Wyciągarka Tabor 12,
️ ARB – Kompresor powietrza,
️ Engel – Lodówka MT-45 FS,
️ Kran na kole do wody użytkowej,
️ Autohome – Namiot Columbus Variant,
️ Bojler elektryczny,
️ Prysznic,
️ Przetwornica 220V,
️ Xtreme Outback – Sprzęgło,
️ DBA – Tarcze hamulcowe T3.