artykuły

wiadomosciWIADOMOŚCI
ReklamaBilbord Ubezpieczenia zadzwon
Trwa dobra koniunktura przemysłu caravaningu
  fot. Fot. Rafał Dobrowolski

Trwa dobra koniunktura przemysłu caravaningu

Pośród licznych konferencji prasowych targów Caravan Salon 2019 naszej uwadze nie mogło ujść spotkanie ze specjalistami sondującymi nastroje – mowa oczywiście o Stowarzyszeniu Przemysłu Caravaningowego (CIVD) z siedzibą w Niemczech.

Z wielu danych odnotujemy tylko najświeższe doniesienia rynkowe. Otóż w pierwszych siedmiu miesiącach tego roku zarejestrowano w Niemczech ponad 61 000 pojazdów kempingowych. To o 13% więcej niż w tym samym okresie roku 2018. Co więcej, tak pokaźny wzrost to najlepszy wynik w kilkudziesięcioletniej historii badań CIVD. Równie mocno rozwija się rynek wtórny, skoro do końca lipca br. prawie 79 000 pojazdów kempingowych zmieniło swych właścicieli. To o ponad 5% więcej niż w poprzednim roku.

Caravaning staje się coraz bardziej popularny nie tylko w Niemczech. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku zarejestrowano w Europie niewiele mniej niż 132 000 pojazdów! A mowa tu tylko o liczbie nowych rejestracji samochodów kempingowych i przyczep kempingowych. To o ponad 3% więcej niż w roku poprzednim i najlepszy wynik (wskaźnik wzrostu liczby rejestracji) od 2007 r.

Przemysł caravaningowy w pierwszym półroczu wygenerował obroty na poziomie 6,2 mld euro i tym samym osiągnął najlepszy wynik półroczny spośród wszystkich w historii badań. Ogółem sprzedaż produktów wzrosła o niecałe 5%. W skali całego roku całkiem realne jest osiągnięcie rekordowego poziomu 11,6 mld euro obrotu.

Ogłoszonym podczas rozpoczęcia targów Caravan Salon w Düsseldorfie wynikom towarzyszyły komentarze, że coraz więcej producentów odczuwa braki kadrowe. Owszem, producenci z Niemiec zwiększyli swoją produkcję o 1,2% w pierwszej połowie roku, ale mogliby produkować więcej. Dziś większość z nich rozbudowuje swoje zakłady i... poszukuje wykwalifikowanych pracowników. W czasach deficytów kadrowych rośnie udział stażystów i osób decydujących się przekwalifikować. 

ReklamaSródtekstowy YT PC

Rafał Dobrowolski11.09.20191