artykuły

wiadomosciWIADOMOŚCI
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Carthago ma już drugą fabrykę na Słowenii

Carthago ma już drugą fabrykę na Słowenii

Czas czytania 3 minuty

Dokładnie po roku od wmurowania kamienia węgielnego, producent kamperów otworzył swój nowy zakład montażowy w Ormož na Słowenii. O randze inwestycji dla gospodarki kraju świadczy obecność na inauguracyjnym przecięciu wstęgi najwyższych dostojników państwa – prezydent kraju i świty ministrów.

Lista gości na ceremonii otwarcia - na czele z prezydent Słowenii Natašą Pirc Musar i Matjažem Hanem, ministrem gospodarki, turystyki i sportu - wskazuje na duże znaczenie Grupy Carthago, która ma teraz dwa zakłady na Słowenii. Wśród zaproszonych gości był także Danijel Vrbnjak, burmistrz Ormož. A oprócz zarządu słoweńskiej spółki Carthago d.o.o, obecne było całe kierownictwo Grupy Carthago, w tym założyciel i właściciel Karl-Heinz Schuler.

Już sam ten fakt dowodzi na strategicznie ważny związek pomiędzy niemieckim producentem pojazdów kempingowych a jego zakładami na Słowenii. Grupa producencka w branży caravaningowej, znana z kamperów marki Carthago i Malibu, wysyła wyraźny sygnał poprzez Ormož. Ten drugi (po zakładzie w Odranci) zakład, jest na najlepszej drodze rozwoju. Łączna wartość poczynionych już inwestycji wynosi około 50 milionów euro.

Inauguracja nowej fabryki kamperów Malibu

Nowy zakład już teraz ma zdolność produkcyjną wynoszącą r/r około 3000 kampervanów marki Malibu. W momencie rozpoczęcia produkcji w Ormož zatrudnionych zostało ok. 180 osób. Liczba ta ma wzrosnąć do około 300 pracowników w 2024 roku.

ReklamaŚT - biholiday 06.03-31.05 Sebastian
Do tej pory pojazdy kempingowe Malibu były produkowane równolegle z samochodami kempingowymi Carthago w pobliskim zakładzie w Odranci. Oba zakłady dzieli zaledwie około pół godziny jazdy samochodem. Oznacza to, że około 100 doświadczonych pracowników z Odranci może stanowić trzon siły roboczej w Ormož.

- To oznacza, że nie tylko nie zostaną zlikwidowane żadne miejsca pracy. Jest wręcz przeciwnie: do pracy zostanie przyjętych więcej nowych pracowników - powiedziała Sandra Županec, dyrektor zarządzający Carthago d.o.o.

Wzorcowa inwestycja – zrównoważony rozwój

Kiedy rok temu powstawał zakład w Ormož, skupiano się nie tylko na najnowocześniejszej i wydajnej produkcji, ale także na ochronie środowiska. Dziś widać, jak bardzo jest to zrównoważona inwestycja. Około jedna trzecia terenu zakładu składa się z nasadzeń i terenów zielonych. Oświetlenie LED oszczędza energię, podobnie jak odzysk ciepła z procesów technologicznych. Zasilanie zakładu w dużej mierze wspomaga system fotowoltaiczny o imponującej mocy jednego megawata. Okresy szczytowego zapotrzebowania na energię elektryczną pokrywane są przez wysokowydajne pompy ciepła.

Fot. Carthago Group


Rafał Dobrowolski18.04.2023 zdjęć 3
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News