ReklamaBilbord Prenumerata

DOBRZE WIEDZIEĆ

WIADOMOŚCI

ponad rok temu  11.12.2018, ~ Bartłomiej Ryś   

Większość kamperów bazuje na Fiacie Ducato z silnikiem 2.3. Nikt się tym nie przejmuje prócz Polaków - u nas za taki silnik trzeba zapłacić dużą akcyzę

Większość kamperów bazuje na Fiacie Ducato z silnikiem 2.3. Nikt się tym nie przejmuje prócz Polaków - u nas za taki silnik trzeba zapłacić dużą akcyzę

Bardzo duża liczba naszych Czytelników odwiedza targi caravaningowe. Niestety, część z nich zawiedziona jest cenami poszczególnych maszyn. Warto jednak pamiętać, że spora część ostatecznej kwoty zakupu to… podatki. A te, według zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego, mają wzrosnąć. Cel oficjalny: uszczelnienie systemu podatkowego. A nieoficjalny?

Polska wyróżnia się w Europie jeżeli chodzi o podatek akcyzowy od samochodów. Niestety, nie jest to wyróżnienie pozytywne. Po pierwsze, większość państw Unii Europejskiej nie nakłada takiego podatku. Wśród nich warto wymienić Niemcy, Wielką Brytanię czy Holandię - państwa, w których rynki caravaningowe są największe. 

Po drugie, „naszą” akcyzę wylicza się na podstawie pojemności silnika co jest szczególnie krzywdzące właśnie dla potencjalnych kupujących kampery. Jak to wygląda w praktyce?

Większość produkowanych pojazdów kempingowych bazuje na Fiacie Ducato. Ten dostarczany jest z silnikiem o pojemności 2.3 l. I tu zaczynają robić się schody. Import takiego pojazdu do naszego kraju (a to musi zrobić dealer, aby go sprzedać) wiąże się z zapłatą podatku akcyzowego w wysokości aż 18,6% jego wartości rynkowej. Dlaczego? To proste: według zasad, każdy pojazd z silnikiem o pojemności większej, niż 2000 cm3, musi być opodatkowany w takiej formie.

Mówiąc wprost: wysokość akcyzy jest wyliczana na podstawie pojemności silnika.

Właśnie dlatego w Polsce były (i są nadal) popularne kampery na bazie Citroena lub Forda z silnikiem o pojemności poniżej 2000 cm3. Dla takich pojazdów akcyza wynosi zaledwie 3,1% od wartości rynkowej.

Przedstawmy to na przykładzie: mamy chęć kupić nowego kampera, którego wartość wynosi 250 tysięcy złotych - na tyle całość wycenił producent. Jeżeli pod maską znajdzie się silnik (przykład) 2.3, to kwota zakupu powiększy się aż o 46.500 zł! W przypadku jednostki mniejszej, wartość akcyzy wyniesie 7750 zł. Różnica to ponad 38 tysięcy złotych!

Uszczelnienie systemu - uderzenie (tylko) w oszustów?

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział uszczelnienie systemu pobierania akcyzy podczas szczytu COP24 w Katowicach. „Rewolucja” ma uderzyć w oszustów, którzy np. importują samochody zza granicy z silnikami powyżej 2000 cm3 jako ciężarowe, ale w Polsce sprzedają je już jako osobowe. W ten sposób płacą niższą (3,1%) akcyzę.

Niestety, nikt z rządzących nie zwrócił uwagi na to, że (patrząc ogólnie) taka forma podatku akcyzowego na samochody jak u nas nie funkcjonuje w żadnym innym kraju europejskim. Tylko w Polsce wysokość podatku ustala się na podstawie pojemności silnika. Morawiecki dodał też, że w zmianach chodzi również o promocję „ekologii” i „zdrowych pojazdów”. Trudno jednak doszukać się pro-zdrowotnych rozwiązań pomiędzy chociażby silnikiem o pojemności 2 litrów a 2.3. Różnice w emisji spalin są znikome, w akcyzie - olbrzymie.

Jeżeli stawki akcyzowe wzrosną, to musimy nastawić się na wyższe ceny zakupu kamperów. Z drugiej strony trudno wyobrazić sobie alternatywę dla dość dużego silnika Diesla jeżeli chodzi o kampery. Wszakże pojazdy te są ciężkie (większość w okolicy 3,5 tony, część o wiele więcej), potrzebują dużej mocy i momentu obrotowego przy jednoczesnym zachowaniu rozsądnego zużycia paliwa. Co ważne, kamper musi mieć również zapewniony duży zasięg - sami po sobie wiemy, że w 24 godziny jesteśmy przejechać ponad 2500 kilometrów. 

Czy producenci baz do kamperów dysponują dziś jakąkolwiek alternatywą? Nie. Na targach widzimy próby z silnikami elektrycznymi, ale problemem jest waga akumulatorów oraz ich krótki zasięg. Widzieliśmy też propozycję zasilania kampera gazem CNG, ale problemem jest duży koszt produkcji, mała liczba stacji i mały zasięg. 

Dziś my, posiadacze kamperów i przyszli fani caravaningu, jesteśmy „skazani” na silniki wysokoprężne. Czy to źle? Oczywiście, że nie, ale w naszym kraju konieczna jest gruntowna zmiana przepisów. Jeżeli rząd chce, byśmy kupowali pojazdy „eko”, niech wysokość podatku akcyzowego będzie ustalana np. na podstawie normy emisji spalin, jaką spełnia dany silnik. Jest to rozwiązanie o tyle sensowne, że nie dyskryminuje również posiadaczy starszych pojazdów. Na rynku caravaningowym są firmy, które „przerabiają” pojazdy w taki sposób, że te z normy np. EURO 2 są w stanie „przeskoczyć” na EURO 6.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 54

 • 9
  ZADOWOLONY
 • 2
  ZASKOCZONY
 • 3
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 11
  SMUTNY
 • 19
  WKURZONY
 • 9
  BRAK SŁÓW

Komentarze (7)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ Libel 7 7 miesięcy temu Niestety Holandia zna inny system, aby kasa panstwowa byla pelna: Kazde auto ma tak zwany podatek BPM (Belasting Personen Motorvoertuigen). To oznacza w praktyce, ze nowy camper sredniej ceny (65 tys. euro) ma w tej cenie okolo 10 tysiecy euro tego BPM. Ponadto co rok placi sie za posiadanie campera podatek drogowy okolo 700 euro. Takze Holandia wychodzi najgorzej z panstw wymienionych w artykule.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ jaroslaw 6 11 miesięcy temu Pisowiec i tak wie lepiej.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Tak 5 ponad rok temuocena: 100%  Cenny tekst
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Michał 4 ponad rok temuocena: 100%  Trzeba być naprawdę "ynteligentnym" by w artykule o akcyzie czepnąć się jednego stwierdzenia, zupełnie niezwiązanego z tematem. Ktoś z państwa słyszał o czymś takim jak rotacja kierowców w trakcie jazdy? Czy nie?
  oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
 • ~ Kogut 3 ponad rok temuocena: 100%  2500 km na dobę to nie za wiele jeśli na pokładzie rotacja kierowców , ograniczenia to prędkosc i ekonomia , kamper powyżej stówki zaczyna żłopać :)
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Barnim 2 ponad rok temuocena: 0%  24h jazda bez przerwy... lepiej sie do takich rzeczy nie przyznawac... takie zachowania to raczej redakcja powinna pietnowac.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ zuzia 1 ponad rok temuocena: 0%  cyt.: "Co ważne, kamper musi mieć również zapewniony duży zasięg - sami po sobie wiemy, że w 24 godziny jesteśmy przejechać ponad 2500 kilometrów." - konie cytatu... większej bzdury nie czytałem :-P
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony