artykuły

dobrze-wiedziecDOBRZE WIEDZIEĆ
ReklamaBilbord - caravanssalon 2024 01.09-06.10 Sebastian
Jaką działkę wybrać pod założenie kempingu?

Jaką działkę wybrać pod założenie kempingu?

Czas czytania 6 minut

Założenie pola namiotowego lub kempingu jest dość proste i zazwyczaj nie wymaga bardzo dużych nakładów finansowych. Wszystko zależy jednak od infrastruktury, którą planujemy, i standardu obiektu, jaki chcemy oferować. Aby kemping cieszył się dużą popularnością wśród turystów, bardzo istotne jest znalezienie odpowiedniej, atrakcyjnej dla podróżnych lokalizacji.

Spis treści

Zgodnie z obowiązującymi przepisami kempingi należą do grupy obiektów hotelarskich, podobnie jak hotele, motele, pensjonaty czy schroniska. Kemping to zamknięty obiekt, który umożliwia nocleg w namiotach, samochodach i przyczepach kempingowych, lub w stałych domkach turystycznych.

Kemping powinien dawać możliwość bezpiecznego zaparkowania pojazdu, oferować przestrzeń potrzebną do przyrządzania i spożywania posiłków oraz zapewniać odpowiednie zaplecze sanitarne: toalety, umywalki i prysznice. Na kempingach mogą być również świadczone usługi skierowane do turystów, które mają na celu poprawić ich komfort i uatrakcyjnić pobyt.

Wybór lokalizacji

Z kempingów korzystają turyści, którzy cenią sobie niezależność, bliskość z naturą i możliwość podróżowania na własną rękę. Miejsce krótszego lub dłuższego postoju musi oferować określone walory przyrodnicze i krajobrazowe, być dobrze skomunikowane z głównymi szlakami drogowymi, a jednocześnie stanowić ostoję do wypoczynku w ciszy i na łonie natury.

Wybór lokalizacji powinien być poprzedzony szczegółową analizą ruchu turystycznego wraz z uwzględnieniem prognoz jego rozwoju. Przy wyborze odpowiedniej działki powinniśmy uwzględnić walory turystyczne, wypoczynkowe, krajoznawcze oraz kulturowe, co zapewni stały dopływ nowych klientów.

Doskonałym rozwiązaniem byłoby znalezienie takiej lokalizacji, aby kemping mógł stanowić bazę wypadową do pieszych, rowerowych, a także samochodowych wycieczek. Podczas nich turyści mogliby zwiedzać region i korzystać z atrakcji turystycznych i kulturalnych, zwiedzać zabytki architektury i techniki oraz korzystać z regionalnej oferty ośrodków kulturalnych i rozrywkowych. 

ReklamaJaką działkę wybrać pod założenie kempingu? 1
Dobrymi miejscami na założenie kempingu mogą być okolice jeziora Śniardwy, czyli np. działki w Zdorach, oraz działki położone blisko jeziora Wigry, np. w Czerwonym Folwarku.

Inwestycja zgodna z przeznaczeniem gruntu

Wybierając działkę pod założenie kempingu lub pola namiotowego, musimy sprawdzić jej przeznaczenie w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Działalność prowadzona na danym terenie musi być zgodna z jego przeznaczeniem.

W przypadku braku MPZP będziemy musieli wystąpić o wydanie decyzji dotyczącej warunków zabudowy. Dopiero dysponując jednym z tych dwóch dokumentów, będziemy mogli wystąpić o wydanie pozwolenia na budowę. Potrzebny będzie również projekt budowlany dla obiektów, które chcemy wybudować, np. recepcji, świetlicy, sanitariatów, czy ogólnodostępnej kuchni. Szczegóły dotyczące realizacji poszczególnych obiektów budowlanych reguluje ustawa Prawo budowlane. Więcej o zagadnieniach formalnych budowy kempingu pisaliśmy już w tekście „Chcesz zbudować kemping? To się da zrobić!”.

Charakterystyka działki

Działka musi zapewniać dogodny dojazd samochodem kempingowym lub autem osobowym wraz z przyczepą, uwzględniając ich gabaryty. Jej powierzchnia musi być dopasowana do potrzeb gości, na których się nastawiamy. Stanowiska dla namiotów mogą być mniejsze, większa przestrzeń jest potrzebna w przypadku stanowisk pod auta z przyczepami i kampery.

Szykując projekt zagospodarowania terenu, powinniśmy uwzględnić odpowiednią przestrzeń do biwakowania wraz z możliwością dojazdu samochodem, odpowiednią przestrzeń na budynki (np. recepcję, toalety i prysznice), drogi dojazdowe oraz tereny do odpoczynku i aktywności (np. place zabaw, boiska lub basen).

ReklamaJaką działkę wybrać pod założenie kempingu? 2
Teren powinien być płaski w przypadku pól namiotowych w całości pokryty trawą. Stanowiska dla aut mogą być dodatkowo utwardzone. W obu przypadkach muszą zapewniać szybkie odprowadzenie wód opadowych. Stanowiska mogą być od siebie oddzielone estetycznymi ogrodzeniami lub pasami zieleni i krzewami. Planując rozmieszczenie stanowisk do obozowania oraz lokalizację innych obiektów kempingu, powinniśmy brać pod uwagę topografię terenu oraz rosnące już na działce drzewa, do których możemy dodać nowe nasadzenia. Stanowią one naturalną ochronę przed wiatrem oraz nadmiernym nasłonecznieniem.

Właściwa aranżacja terenu i dostęp do mediów

Drogi gruntowe powinny być utwardzone tłuczniem, możemy też zastosować nawierzchnię z kostki betonowej lub asfaltu. Powinny one zapewniać wygodny, bezpieczny i bezkolizyjny dojazd do poszczególnych stanowisk. Ze względów bezpieczeństwa cały teren powinien być ogrodzony i najlepiej, jeśli będzie dozorowany.

Działka, na której będziemy tworzyć pole namiotowe lub kemping powinna być uzbrojona w podstawowe media. Niezbędny jest prąd i woda. Recepcja i parking, obiekty kubaturowe powszechnego użytku, takie jak zaplecze sanitarne, świetlica i kuchnia oraz główne drogi dojazdowe i ciągi piesze, powinny być oświetlone. Energia elektryczna powinna być też doprowadzona do wszystkich stanowisk obozowania wykorzystywanych przez samochody z przyczepami kempingowymi oraz kampery. Dysponując odpowiednią przestrzenią, możemy w wydzielonej części zainstalować mikroinstalację fotowoltaiczną, dzięki czemu będziemy mogli zredukować koszty energii pobieranej z sieci.

Kemping zobowiązany jest do dostarczenia wody pitnej, do prania i gotowania oraz do sanitariatów. W związku z tym działka, na której planujemy inwestycję, powinna mieć możliwość podłączenia instalacji do sieci wodociągowej, a w przypadku jej braku powinna posiadać własne ujęcie. Odprowadzenie ścieków powinno się odbywać poprzez podłączenie do sieci komunalnej, a w przypadku braku takiej możliwości – poprzez budowę własnej instalacji.

Urządzenie higieniczno-sanitarne powinny się znajdować w centralnym punkcie kempingu i umożliwiać łatwe dojście z każdego stanowiska. Jeśli decydujemy się na działkę o dużej powierzchni, najlepszym rozwiązaniem będzie budowa kilku węzłów, co podniesie koszt inwestycji.

Szukając odpowiedniej działki, warto zaplanować miejsce na opróżnianie chemicznych toalet z przyczep i samochodów kempingowych. Powinno być ono zorganizowane w wydzielonym miejscu oddalonym od miejsc biwakowania, kuchni oraz przeznaczonych do rekreacji i aktywności. Na kempingach najniższej kategorii instalacje tego typu nie są wymagane, ale na pewno pozytywnie wpłyną na nasz wizerunek, zwiększając komfort gości.

Wybór odpowiedniej działki pod kemping lub pole namiotowe wydaje się prosty, jednak żeby nasza inwestycja była rentowna, musi spełniać wiele określonych założeń. Dlatego warto poświęcić więcej czasu na wybór odpowiedniej lokalizacji.


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News