artykuły

dobrze-wiedziecDOBRZE WIEDZIEĆ
ReklamaBilbord - bookingcamper
Energia na czas zimowego caravaningu

Energia na czas zimowego caravaningu

Czas czytania 4 minuty

Rozładowany akumulator to prawdziwa zmora podczas zimowego caravaningu. Kiedy warto zainwestować w prostownik, a komu przyda się tzw. booster, inaczej zwany jump starterem?

Prostownik, potocznie nazywany ładowarką akumulatorów, jest urządzeniem, które służy do zmiany napięcia z przemiennego na napięcie stałe. Zadaniem tradycyjnego prostownika jest naładowanie akumulatora. Urządzenie rozruchowe typu booster umożliwia z kolei natychmiastowy rozruch pojazdu bez konieczności podłączania go do innego samochodu, czy sieci elektrycznej.

Wiele nieoczekiwanych problemów z akumulatorami można rozwiązać z pomocą produktów marki Osram.

Podstawowe wyposażenie – prostownik

Rodzina inteligentnych prostowników OSRAM BATTERYcharge składa się z kilku produktów – OEBCS 901, 904, 906 i 908. Można nimi naładować akumulatory 6 i 12 V o pojemności nawet do 170 Ah, a także te o napięciu 24 V do 70 Ah (model 908). Jako nieliczne na rynku, prostowniki OSRAM ładują wszystkie typy akumulatorów, włączając litowo-jonowe. Urządzenia mają funkcje podtrzymania, które pomagają chronić akumulator przed rozładowaniem zimą lub podczas dłuższego postoju. Prostowniki mają czytelny wyświetlacz LCD z podświetleniem, a wszystkie funkcje można obsługiwać jednym przyciskiem. W wyposażeniu jest także przewód z końcówkami oczkowymi, który można zainstalować w samochodzie na stałe, by podłączenie ładowarki było szybsze i łatwiejsze. Urządzenia mają także zabezpieczenie, które zapobiega uszkodzeniom instalacji elektrycznej samochodu przed skutkami odwrotnego podłączenia biegunów.

ReklamaSródtekstowy YT PC
Booster – do użytku bez dostępu do gniazdka

Jeśli nie mamy dostępu do gniazdka, a przerwa w jeździe autem jest zbyt długa i dojdzie do rozładowania baterii z pomocą może przyjść tzw. booster, inaczej zwany jump starterem. To urządzenie, które pozwoli na rozruch samochodu z wyładowanym akumulatorem. Portfolio tych akcesoriów marki OSRAM – BATTERYStart – to modele pozwalające na rozruch silników benzynowych o pojemności od 3 l do 8 l oraz silników wysokoprężnych o pojemności do 4 l. Dzięki tak dużej ofercie można odpowiednio dobrać produkt do własnych potrzeb. Urządzenie OBSL 200 jest w stanie uruchomić silnik o pojemności do 3 litrów. Po użyciu błyskawicznie się ładuje – wystarczą 2 godziny do naładowania do pełna.

Model OBSL 260 to nowość w ofercie boosterów. Jest przeznaczony do uruchamiania pojazdów z instalacją 12 V i silnikami benzynowymi o pojemności do 4 l oraz wysokoprężnymi o pojemności do 2 l. Rozrusznik może pełnić także funkcję power banku w trybie „fast charge”, umożliwiającym bardzo szybkie ładowanie.

Zwróć uwagę na dodatkowe funkcje

To, na co warto zwrócić uwagę w ofercie dostępnych starterów to także szereg innych, przydatnych funkcji. Urządzenia wyposażono w gniazda USB, dzięki czemu mogą pełnić rolę powerbanku i ładować np. telefony komórkowe, aparaty, tablety itp. Część modeli ma także wbudowaną latarkę, co znacznie ułatwia podłączanie boostera w ciemnych miejscach czy po zmroku. Wszystkie boostery są bezpieczne w użytkowaniu, producent zastosował zabezpieczenie przed odwrotnym podłączeniem biegunów, zwarciem i skokami napięcia.

ReklamaŚródtekstowy 2 Motor Show 01.02-02.04 Sebastian
Fot. OSRAM


Rafał Dobrowolski22.11.20220 zdjęć 2