artykuły

abc-caravaninguABC CARAVANINGU
ReklamaBilbord - dethleffs 04.06-30.06 Sebastian
Tanie przyczepy kempingowe - sprawdź, zanim kupisz

Tanie przyczepy kempingowe - sprawdź, zanim kupisz

Czas czytania 6 minut

Tanie przyczepy kempingowe kuszą potencjalnych kupców. Są szansą na to, by za stosunkowo niewielkie pieniądze cieszyć się zaletami życia w domu na kołach. Ich wielkim plusem jest niższa cena, natomiast przed zakupem warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych elementów.

W tym artykule podpowiemy, o czym trzeba pamiętać, przed zakupem używanej przyczepy kempingowej oraz gdzie szukać tanich przyczep. Przeanalizujemy ceny i przybliżymy formalności prawne związane z rejestracją przyczepy zakupionej w kraju lub za granicą.

Tanie przyczepy a potrzeby kupujących 

Jedni szukają przyczepy zarejestrowanej, ubezpieczonej i gotowej do jazdy, w której będą spędzać urlopy lub weekendy. Inni poszukują domu na kołach, którego będą używać tylko stacjonarnie, to znaczy na swojej działce. Jest też grupa, dla których przyczepa ma stać się tymczasowym biurem, na przykład na terenie budowy, ewentualnie miejscem stacjonowania ochrony w obiekcie.

Ile kosztuje przyczepa kempingowa? Poprawna odpowiedź na to pytanie brzmi: od kilku tysięcy do kilkuset. Najtańsze przyczepy z wyposażeniem (choć oczywiście można mieć pewne zastrzeżenia dotyczące jego stanu), znajdziecie już w cenie poniżej 10 tysięcy złotych. Na rynku są również dużo droższe modele. W przyczepach kempingowych finansowy sufit został podniesiony bardzo wysoko. Dość wspomnieć, że najnowsze egzemplarze z bogatym wyposażeniem flagowej przyczepy słoweńskiego producenta Adria, są sprzedawane za nawet 400 tysięcy złotych. Bywa drogo! Im mniejsze wymogi kupującego, tym bardziej cena spada. Jeśli przyczepa ma tylko stać i pełnić rolę domu, możesz kupić pojazd w kwocie do 10 tysięcy. Jeśli ma jeździć przygotuj minimum drugie tyle.  

Tanie przyczepy kempingowe

ReklamaTanie przyczepy kempingowe - sprawdź, zanim kupisz 2
Gdzie kupić tanie przyczepy?

Największy serwis branżowy (przyczepy, kampery, części, akcesoria) znajdziesz na naszej stronie.

Szukasz przyczepy kempingowej? Sprawdź nasze ogłoszenia!

Ponadto tanie, używane przyczepy kempingowe znajdziecie u wielu polskich dilerów i sprzedawców pojazdów kempingowych. Trafiają do nich m. in. przyczepy przyjęte w rozliczeniu przy zakupie nowych. To korzystne dla kupującego rozwiązanie. Używana przyczepa od autoryzowanego dilera to gwarancja tego, że pojazd został sprawdzony, odświeżony, przetestowany i jest w pełni sprawny (chyba, że oferta stanowi inaczej, ale wówczas rekompensowane jest to niższą ceną).

Szukając przyczepy możecie również skorzystać z mediów społecznościowych i portali sprzedażowych. Popularnym miejscem nabywania używanych przyczep przez Polaków są rynki zachodnie, głównie Niemcy, ale także Belgia, Francja i kraje skandynawskie. W powyższych krajach, z uwagi na dużą popularność caravaningu oferta aftermarketowa jest niezwykle szeroka. Część klientów decyduje się na skorzystanie z usług firm zajmujących się pośrednictwem w tego typu transakcjach, ale można również na własną rękę poszukać przyczepy na rynkach zachodnich z pomocą zagranicznych portali sprzedażowych. 

Jak zarejestrować używaną przyczepę? 

Jeżeli zakupiona przyczepa pochodzi z Polski, procedura rejestracji jest bardzo prosta i zbliżona do auta osobowego. Potrzebujemy dokumentów (dowód rejestracyjny, ważna polisa OC, umowa kupna sprzedaży lub FV). Opłacamy dwuprocentowy podatek PCC, wypełniamy wniosek o rejestrację pojazdu i gotowe! Resztą zajmie się Wydział Komunikacji. 

ReklamaTanie przyczepy kempingowe - sprawdź, zanim kupisz 3
Chcesz postawić tanią przyczepę na działkę? Przepisy prawne omówiliśmy tutaj.

Rejestracja przyczepy z zagranicy jest bardziej skomplikowana i wymaga więcej pracy. Przebiega analogicznie jak rejestracja samochodu sprowadzonego z innego kraju. Musimy zrobić pierwszy przegląd (tzw. zerowy) i przetłumaczyć dokumenty na język polski. W tym przypadku jesteśmy zwolnieni z podatku PCC, ale ponosimy koszt rejestracji pojazdu.

Teoretycznie: przepisy prawna na terenie całej Polski są identyczne, jednak z doświadczeń naszych czytelników wiemy, że czasami zdarzają się niespodzianki. Bywa, że różne wydziały komunikacji podchodzą do tematu inaczej w zależności od miasta lub starostwa. Aby ułatwić sprawę i uniknąć zmartwień warto dowiedzieć się dokładnie, jakich dokumentów będziemy potrzebować, jeszcze przed zakupem (szczególnie w przypadku przyczepy sprowadzanej z zagranicy). 

Używana przyczepa kempingowa – oględziny

Różne modele przyczep mają swoje charakterystyczne bolączki, niektóre są wspólne dla całej branży caravaningowej. Przed zakupem używanej przyczepy należy sprawdzić przede wszystkim szczelność zabudowy. Do środka nie powinna przedostawać się wilgoć. To niezwykle istotne, bo naprawa może być droższa od samej przyczepy. Wymiana uszczelek okiennych jest stosunkowo niedroga, ale naprawa poszycia i uszczelnianie całej konstrukcji to kosztowna sprawa, przez którą pozornie atrakcyjny cenowo zakup po prostu przestanie się opłacać. Przed zakupem trzeba… głębiej odetchnąć w przyczepie. Czujecie zapach stęchlizny? Jeśli tak, powinna zapalić się czerwona lampka ostrzegawcza. Jeśli przyczepa jest ogrzewana, trzeba również sprawdzić szczelność układu gazowego lub elektrycznego. To bardzo ważna sprawa, kluczowa dla bezpieczeństwa użytkowników pojazdu. Zwróćcie też uwagę na sztywność podłogi. Pospacerujcie po przyczepie w ciszy. Co słychać? Jeśli podłoga „pracuje”, oznacza to, że jej stan techniczny nie jest najlepszy. Im dziwniejsze dźwięki docierają do waszych uszu, tym gorzej to świadczy o jakości podłogi. Na zewnątrz dokładnie obejrzyjcie oznaki potencjalnej korozji. Mogą pojawić się na dyszlu czy ramie.

Zobacz dodatkowe porady w artykule „Kupujemy używaną przyczepę kempingową”.

Zastanawiacie się nad układem wnętrza i wyposażeniem? Oferta caravaningowa jest naprawdę bardzo szeroka i warto obejrzeć wiele modeli przed zakupem. Niewykluczone, że kolejny oglądany pojazd bardziej przypadnie do gustu, gdyż będzie miał łazienkę w miejscu, które dużo bardziej nam odpowiada, a drugie łóżko zdecydowanie dalej (lub bliżej) od pierwszego. W kwestii wyposażenia należy pamiętać o kluczowej zasadzie: w przyczepach możemy mieć praktycznie wszystko to, co w domu, na przykład aneks kuchenny, umywalki, mikrofalówkę, duży stół. Znajomość różnych modeli przyczep pozwoli obiektywnie ocenić wartość oglądanego pojazdu. Trzeba jednak pamiętać, że elementy wyposażenia, choć istotne w codziennym życiu, są stosunkowo niedrogimi „gadżetami”. Bez problemu dokupimy je w późniejszym terminie. Podczas oględzin warto skupić się na aspekcie technicznym.  

Tanie przyczepy kempingowe

Przyczepa to dobry wybór!

Zachęcamy do regularnego przeglądania ofert sprzedaży używanych przyczep kempingowych. Do zakupu warto podejść z chłodną głową. Na spokojnie ocenić różne modele, oferty, pozyskać wiedzę. Wówczas w wyobraźni narodzi nam się obraz przyczepy idealnej, posiadającej wszystko to, czego potrzebujemy. 
Sprawna, używana przyczepa kempingowa pozwala cieszyć się z pełnej mobilności, zatrzymywać się na noc w dowolnych miejscach, a to wszystko za stosunkowo niewielkie pieniądze. 

Na naszym portalu znajdziesz:

W artykule wykorzystano fotografie: Evelyn Simak Wiki Commons (Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic license), W. Carter Wiki Commons (Creative Commons CC0 1.0.), Maike und Björn Bröskamp Pixabay. 


Piotr Łukaszewicz17.05.2023
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News