artykuły

abc-caravaninguABC CARAVANINGU
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Rodzaje kamperów – który wybrać?
  fot. Polski Caravaning

Rodzaje kamperów – który wybrać?

Czas czytania 10 minut

Na rynku mamy różne rodzaje kamperów: półintegry, integry, alkowy, kampervany, małe busy, kapsuły na pickupy. W tym artykule omówimy najważniejsze z nich.

Spis treści

1. Kamper typu półintegra 

To zdecydowanie najpopularniejszy model kampera zarówno w Polsce, jak i za granicą. 

Nazwa półintegra pochodzi stąd, że niecały pojazd jest jedną zintegrowaną przestrzenią kempingową. Szoferka pojazdu nie jest kompleksowo zabudowana fabrycznie. W gruncie rzeczy niewiele różni się od szoferek w samochodach dostawczych, na bazie których powstała. Najczęściej są to: Fiat Ducato, Peugeot Boxer lub Ford Transit. 

Rodzaje kamperów – który wybrać? 1

Kamper typu półintegra. Hymer B-ML T 780. Fot. baza Polskiego Caravaningu.

Oczywiście, producenci kamperów zmieniają nieco szoferkę: montują swoje tapicerki, czasem wymieniają fotele, zakładają dodatkowe ekrany multimedialne. Poza szoferką, cała reszta kampera zabudowywana jest od podstaw na ramie pojazdu, łącznie ze ścianami bocznymi.

To najczęściej spotykany rodzaj kamperów, bo jego zastosowanie jest uniwersalne. W kamperze typu półintegra najczęściej udaje się wygospodarować miejsce dla 4 osób do jazdy i spania. Oczywiście, istnieją modele przeznaczone dla mniejszej i większej liczny turystów.

Rodzaje kamperów – który wybrać? 2

Kamper typu półintegra. Weinsberg CaraCompact 600 MEG. Fot. baza Polskiego Caravaningu.

Jest miejsce na wygodny salonik, dużą sypialnię, najczęściej zlokalizowaną w tylnej części, dodatkowe łóżko, zwykle opuszczane w saloniku spod sufitu, a także aneks kuchenny i łazienkę z wydzieloną kabiną prysznicową.

W półintegrach możemy cieszyć się wygodą pobytu. Jednocześnie, dzięki zachowaniu fabrycznej zabudowy kabiny kierowcy, opór powietrza jest mniejszy, prowadzenie pojazdu jest nieco prostsze i bardziej przewidywalne niż w przypadku kampera zintegrowanego. Dzięki temu zużywa się mniej paliwa. 

ReklamaRodzaje kamperów – który wybrać? 3
Istnieją półintegry dla 6 osób. Na tym filmie testujemy sześcioosobowy kamper typu półintegra Hobby Optima Ontour T65 HKM:

2. Kamper typu integra 

Integra to kamper od początku zabudowywany przez firmę produkującą kampery, łącznie z ramą, silnikiem i układem kierowniczym. Z tego powodu będzie nieco droższy. 

Fani kamperów typu integra podkreślają zalety swoich pojazdów, przede wszystkim ogromną przestrzeń wewnątrz. Szoferka jest w pełni zintegrowana z częścią mieszkalną. Przednie łóżko znajduje się nad szoferką, co znacząco powiększa przestrzeń. Wszystko to wpływa na układ wnętrz w kamperze, który oferuje istotnie większą przestrzeń i wygodę, nawet jeśli wizualnie przypomina zbliżone kampery półzintegrowane. 

Rodzaje kamperów – który wybrać? 4

Kamper typu integra. Roller Team Zefiro Integral 265. Fot. baza Polskiego Caravaningu.

Integry występują w wersjach dla: 2, 3, 4, a nawet dla 5 osób. Limit osób nie wynika z przestrzeni, niezbędnej do wygospodarowanie miejsc do spania, ale raczej z wagi. DMC nie może przekraczać 3,5 tony, jeśli pojazd ma być dostępny dla posiadaczy prawa jazdy kat. B. W przypadku kamperów zintegrowanych bywa to trudne.

Prowadzenie tego pojazdu będzie nieco trudniejsze, szczególnie dla mniej wprawionych kierowców, chociażby z powodu ustawienia fotela kierowcy. Zaletą będzie natomiast bardzo dobra widoczność przez ogromną, przednią szybę. W integrach musimy się liczyć z wyższym zużyciem paliwa, bo opory powietrza będą istotnie wpływać na styl naszej jazdy.

ReklamaRodzaje kamperów – który wybrać? 5
Zobacz nasz film z testu kampera typu integra Benimar Amphitryon 940 NKL:

3. Kamper typu alkowa 

Kampery typu alkowa w tylnej części mieszkalnej mogą być bardzo podobne do kamperów zintegrowanych. Z przodu mają charakterystyczny „daszek”. To łóżko poprzeczne nad szoferką. Ciche, spokojne i wygodne miejsce do spania dla dwóch osób, czyli alkowa, od której pochodzi nazwa tego rodzaju kampera. 

Alkowy oferują zwykle większą liczbę miejsc do spania, w niektórych modelach nawet 6 lub 7. Podobnie jak w integrach, należy zwracać uwagę na rzeczywistą masę pojazdu. Przy tak licznej załodze przekroczenie DMC jest więcej niż prawdopodobne.

rodzaje kamperów - kamper typu alkowa Kamper typu alkowa. SunLight Standard A 60. Fot. baza Polskiego Caravaningu. 

Alkowy cieszą się największym zainteresowaniem wśród klientów z dużymi rodzinami. Są dość często wybierane przez turystów w wypożyczalniach kamperów. To doskonały kamper na wyjazd wakacyjny w grupie znajomych. 

Trzeba pamiętać o drobnym minusie: kształt pojazdu i przedni „daszek” powodują większe opory powietrza i tym samym podnoszą zużycie paliwa. 

Rodzaje kamperów – który wybrać? 7

Kamper typu alkowa. Rimor Kilig 4. Fot. baza Polskiego Caravaningu. 

Zobacz nasz film z testu kampera Rimor Evo Sound typu alkowa dla 7 osób: 
 

4. Kampervany

Kampervany potocznie nazywane są „blaszaki”.  W ostatnich latach zyskują coraz większą popularność. 

Wynika to z faktu, że oferują bardzo dobre właściwości jezdne. Są mniejsze od standardowych kamperów. Cała zabudowa mieszkalna mieści się bowiem w fabrycznej zabudowie blaszanej pojazdu dostawczego. Stąd nazwa blaszak. 

Kluczowe zalety kampervanów to mniejsze zużycie paliwa i większe prędkości przejazdowe. Do minusów należy zaliczyć nieco ograniczoną przestrzeń wewnątrz.

Rodzaje kamperów – który wybrać? 8

Kamper typu van. Karmann Duncan 495, 2024 rok. Fot. baza Polskiego Caravaningu.

Kampervany będą doskonałym wyborem dla tych, którzy zdecydowanie częściej zmieniają miejsca pobytu i dużo podróżują. Jeśli chcecie pojechać w wybrane miejsce i zatrzymać się tam na kilka lub kilkanaście dni, zdecydowanie wygodniej będzie Wam w półintegrze.

Rodzaje kamperów – który wybrać? 9

Volkswagen California 6.1 Beach Camper. Fot. baza Polskiego Caravaningu.

Zobacz nasz film na temat kampervana AFFINITY FREEDOM dla 3 osób z zabudową w cenie do 100 tysięcy złotych:

5. Kampery typu mały bus

Kampery typu małe busy to bardzo niewielkie, zwinne pojazdy kempingowe z możliwością spania nawet dla 4 osób.

Moda na powyższe pojazdy zaczęła się wiele lat temu od słynnej Californi. Dziś na całym świecie setki, jeśli nie tysiące firm, zabudowują niewielkie vany. Najczęściej są to: VW Transporter czy Opel Vivaro. Montuję się w nich łóżka, lodówki, aneksy kuchenne i otwierane dachy.  Zazwyczaj nie ma łazienki, ale w kuchni znajdują się zbiorniki na wodę. 

Podobnie jak kampervany, jest to rozwiązanie zdecydowanie zalecane tym, którzy więcej jeżdżą niż stacjonują w jednym miejscu. Plusy to: częstokroć niższa cena, zwrotność, łatwość prowadzenia i mniejsze zużycie paliwa. Minusa: mniejsza przestrzeń. 

Niektóre kampery typu małe busy mają łazienkę. Zobacz film z naszego testu Traffic w wersji L2H2, BusKamper Albatros: 

6. Kampery 4x4 

Offroadowe kampery to hit ostatnich lat. Kampery z napędem na cztery koła, dużym prześwitem i mocnymi silnikami rozbudzają wyobraźnie. Takimi pojazdami można wybrać się do lasu, na pustynię, bagniste łąki, a tam bezpiecznie biwakować blisko natury. 

Kampery z napędem na cztery koła występują w różnych typach. Są to zarówno kampervany, mniejsze busy oraz kabiny mieszkalne, montowane na samochodach typu pick-up. 

Rodzaje kamperów – który wybrać? 10

Hymer Venture S 4x4. Fot. baza Polskiego Caravaningu. 

Ostatnie rozwiązanie jest bardzo popularne w Stanach Zjednoczonych, szczególnie atrakcyjne dla posiadaczy pojazdów typu pick-up, którzy wykorzystują je na co dzień w domu czy pracy. 

Kapsułę mieszkalną można dokupić i szybko (w ciągu 15-20 minut) przekształcić pickupa w pełnoprawnego kampera, z 4 miejscami do spania, kuchnią i łazienką, a także stolikiem z kanapami.

Zobacz film, w którym przetestowaliśmy taką kapsułę. Oto Azar 4: 

Popularne rodzaje kamperów 

Statystycznie, najpopularniejszy rodzaj kampera to półintegra. Na polskich drogach można również spotkać integry, alkowy, vany. Wybór zależy od indywidualnych preferencji turystów. 

Można zauważyć wzrost zainteresowania vanami, które są praktyczne, kompaktowe i mimo niewielkich rozmiarów oferują miejsce do spania i przechowywania rzeczy. Osoby pragnące podróżować w komfortowych warunkach i potrzebujące więcej miejsca, preferują integry lub półintegry. 

Popularność konkretnych rodzajów kamperów może się zmieniać w zależności od trendów rynkowych, preferencji konsumentów i dostępności na rynku. Wszystkie rodzaje kamperów mają swoje zalety i wady, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze pojazdu. 

Chcesz kupić używany kamper w rozsądnej cenie? Zajrzyj do naszych ogłoszeń.


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News