artykuły

abc-caravaninguABC CARAVANINGU
ReklamaBilbord Ubezpieczenia

Odpowiednie zapakowanie przyczepy

Czas czytania 3 minuty
Odpowiednie zapakowanie przyczepy

Wielkim plusem wyjazdów z przyczepą kempingową jest duża przestrzeń bagażowa. Do przyczepy kempingowej można spakować prawie wszystko: ulubiony leżak żony, plastikowe meble, grill ogrodowy, pompowane materace dzieci, z których nikt nie spuścił powietrza od poprzedniego wyjazdu... Nie jest sztuką spakować jak najwięcej – sztuką jest zapakować przyczepę odpowiednio.

Odpowiednie zapakowanie przyczepy 1




Musimy sobie zdać sprawę z faktu, że im lepiej zapakujemy nasz domek na kółkach, tym lepsze będą jego własności trakcyjne, a co za tym idzie – nasz wypoczynek będzie przyjemniejszy.

Ile?
Pierwszą podstawową sprawą jest nieprzekroczenie dopuszczalnej masy całkowitej przyczepy. Wartość DMC umieszczona jest w dowodzie rejestracyjnym, na tabliczce znamionowej oraz na osi przyczepy. Jeśli pomniejszymy DMC o wartość masy własnej naszej przyczepy, dowiemy się, ile tak naprawdę możemy do niej spakować. Nadmierne załadowanie przyczepy może poważnie uszkodzić jej układ jezdny, a nawet doprowadzić do wypadku

Jak?
Ciężkie rzeczy proponuję raczej zapakować do samochodu. Musimy zdać sobie sprawę, że podczas jazdy wszystkie siły statyczne w przyczepie zamieniają się w dynamiczne, a co za tym idzie – zestaw gorzej się prowadzi. Jeśli jednak bagażnik w naszym samochodzie jest już wypełniony, to w przyczepie umieśćmy je blisko osi, do tego jak najniżej i w miarę na środku. Środek nie jest jednak zbyt szczęśliwym miejscem – zazwyczaj jest to główne „przejście” w przyczepie – dlatego postarajmy się przynajmniej ciężar ten rozmieścić równomiernie po obu stronach osi przyczepy. Lekkie przedmioty (np. ubrania, koce itp.) mogą trafić w miejsca oddalone od osi i wyżej podłogi. Bardzo ważne jest, by nasza przyczepa, a dokładniej jej dyszel, naciskał odpowiednio na kulę haka w samochodzie. Producenci przyczep zalecają, aby wartość nacisku wynosiła ok. 50 kg. Dzięki temu zawieszenie w pojeździe nie będzie zbytnio wysilone, a i przy poprzecznych nierównościach na drodze przyczepa nie będzie zbyt intensywnie oddziaływać na samochód.

ReklamaOdpowiednie zapakowanie przyczepy 2
Odpowiednie zapakowanie przyczepy 3



AM Controller.

Akcesoria
Nacisk na hak możemy sprawdzić za pomocą dostępnych na naszym rynku wag. Dzięki uprzejmości firmy Elcamp mieliśmy możliwość sprawdzenia takiego produktu (AM Controller). Urządzenie jest stosunkowo proste i małe, trudno je zepsuć, a łatwo spakować. Składa się z dwóch odpowiednio wyprofilowanych kawałków z tworzywa sztucznego oraz nacechowanej sprężyny umieszczonej pomiędzy nimi. O wysokiej jakości może zaświadczyć certyfikat TÜV niemieckiego inspektoratu technicznego. Produkt ten polecam szczególnie początkującym turystom caravaningowym. Przy korzystaniu z wagi trzeba pamiętać o kilku zasadach. Waga może służyć nam wyłącznie na postoju – na czas jazdy wagę zdejmujemy. Jeżeli mamy zamiar wejść do przyczepy w celu jej przepakowania, najpierw rozstawmy przynajmniej jedną tylną podporę pod przyczepą.

Odpowiednie zapakowanie przyczepy 4



Waga Al-Ko.

Na rynku dostępne są również inne wagi. Bardzo praktyczną jest waga niemieckiej firmy Al-Ko zamontowana w kole najazdowym. Niestety, jej cena jest prawie czterokrotnie większa od AM Controllera.

Przymocowanie
Zadbajmy również o odpowiednie przymocowanie przewożonych przedmiotów. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych przetarć i zniszczeń zarówno wnętrza przyczepy, jak i transportowanych rzeczy, a na miejscu wypoczynku nie spotka nas przykra niespodzianka.

Tomasz Skup
www.karawaning.pl


03.03.2009
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News