Niewiele osób wie, co oznaczają oznakowania na gaśnicach. Kierowcy posiadający „standardowe” gaśnice, to znaczy przystosowane do gaszenia grup pożarów „B i C” (jak widać na zdjęciu), są przekonani, że ich samochód jest odpowiednio zabezpieczony. W przepisach dotyczących ochrony przeciwpożarowej rozróżniamy 5 grup pożarów.
Należy przy tym zauważyć, że tworzywa sztuczne, tapicerka, guma i inne elementy znajdujące się na wyposażeniu samochodu to są materiały palne zaliczane do grupy pożarów „A”.
Pytanie: czy gaśnicą samochodową, przystosowaną do gaszenia grup pożarów „B” i „C”, mamy szansę ugasić samochód?
Odpowiedź: NIE. Dlatego, że w przeważającej ilości samochód wykonany jest z materiałów, które są zaliczane do grupy pożarów „A”. Dlatego proponuję przy najbliższej okazji wymienić gaśnicę samochodową, na nową, dostosowaną do gaszenia grup pożarów „A”, „B” i „C”. W przyczepach i samochodach kempingowych (kamperach) zalecam gaśnicę nie kilogramową, lecz co najmniej 2- a najlepiej 4- kilogramową. Aby mieć pewność, że mamy sprawną gaśnicę, należy pamiętać, aby poddawać ją okresowym kontrolom, co najmniej raz w roku, polegającym na nie tylko oględzinach zewnętrznych gaśnicy, ale w szczególności na sprawdzeniu ciśnienia w zbiorniku gazu, dzięki któremu proszek jest wyrzucany z wnętrza gaśnicy.
Usterki stwierdzone podczas konserwacji należy usunąć, a uszkodzone elementy wymienić na takie same, jakie były w dokumentacji świadectwa CNBOP (Centrum Naukowo–Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej w Józefowie).
Na serwisie spoczywa jeszcze wiele odpowiedzialnych zadań, jak należyte umieszczanie gaśnic w miejscach widocznych i łatwo dostępnych, właściwe oznakowanie, zabezpieczanie tego miejsca, właściwy dobór asortymentu i ilości, w zależności od rodzaju i rozmiarów zagrożenia pożarowego.
Przeglądy techniczne i czynności konserwacyjne powinny być przeprowadzane w okresach i w sposób zgodny z instrukcją ustaloną przez producenta – pierwszy przegląd przed upływem 12 miesięcy, a każdy następny co 6 miesięcy, natomiast co najmniej raz na 5 lat należy wymienić proszek gaśniczy w takiej gaśnicy na nowy. Jest to istotne, gdyż proszek ulega zbryleniu, a co za tym idzie, nie ma możliwości wyrzucenia proszku gaśniczego z gaśnicy. Należy również nadmienić w tym miejscu, iż producenci gaśnic gwarantują sprawność działania gaśnicy, pod warunkiem, że gaśnica jest konserwowana przez AUTORYZOWANEGO przez producenta serwisanta lub punkt serwisowy.
Gdy wybuchł pożar
Każdy kto zauważył pożar lub inne zagrożenie albo uzyskał informację o pożarze (innym zagrożeniu) obowiązany jest zachować spokój i nie dopuszczając do paniki natychmiast:
mł. kpt. mgr Wojciech Chojnowski
Komenda Miejska PSP w Mysłowicach
www.kmpspmyslowice.madnet.pl