artykuły

abc-caravaninguABC CARAVANINGU
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac

Jak znaleźć odpowiedni kemping?

Czas czytania 6 minut
Jak znaleźć odpowiedni kemping?

Przegląd wydawnictw

Wybierając się kamperem lub samochodem z przyczepą w podróż po Polsce lub Europie, warto zaplanować pobyt na kempingu. Jak znaleźć najbardziej odpowiedni obiekt noclegowy? Najpierw poznajmy ofertę wydawniczą naszego rynku. Należy wziąć poprawkę na fakt, że z roku na rok takich publikacji przybywa...

Niezbędne informacje znajdziemy w przewodnikach turystycznych. Najlepsze pozycje na rynku to przewodniki wydawnictwa Pascal (seria: „Po świecie”) i Bezdroża (seria: „Kraje”), ponieważ zawierają najwięcej szczegółowych informacji o kempingach. Wydawcy zadbali o miłośników caravaningu i umieścili w nich odpowiednie rozdziały przedstawiające bazę noclegową na kempingach i polach namiotowych. Potencjalny turysta uzyska informacje dotyczące ilości kempingów, pozna ich ceny i kategoryzacje. Niezbędne mogą okazać się również informacje o sezonowości obiektu, a także o wynajęciu domków lub bungalowów. Wydawnictwo Pascal z roku na rok poszerza swoją ofertę o nowe tytuły (np.: „Holandia”, „Kijów i okolice”, „Turcja - najpiękniejsze miejsca”). Nadal jest jedynym wydawcą, opisującym w ten sposób niektóre regiony świata. Dodatkowo Pascal wydał interesujący przewodnik „Agroturystyka i kempingi w Polsce – 2005”. Jest to niezbędnik dla caravaningowców podróżujących po kraju. Przedstawiono w nim najciekawsze (rekomendowane przez inspektorów Pascala) obiekty agroturystyczne i kempingi. Do informatora dołączono dodatkowo 10% kartę rabatową i atlas samochodowy Polski w skali 1:750000. Niezbędna do tego przewodnika może być pozycja „Polska mapa kempingów” wydawnictwa Copernicus. Jest to dokładne opracowanie zawierające wykaz kempingów zrzeszonych i niezrzeszonych w PFCC wraz z dokładną lokalizacją obiektów i danymi teleadresowymi.

ReklamaJak znaleźć odpowiedni kemping? 1
Z kolei wydawnictwo Bezdroża wzbogaciło ofertę o przewodniki po krajach Europy Środkowej i Wschodniej, których bardzo brakowało na rynku (np. „Litwa, Łotwa i Estonia”.

ACSI
Najbardziej przydatne pozycje to obszerne informatory o kempingach w Europie. Najlepszą pozycją dla caravaningowców jest „Przewodnik po kempingach w Europie – 2006” wydany przez ACSI, czyli najlepszego specjalistę w dziedzinie kempingów. Wewnątrz znajdują się opisy ponad 8400 obiektów tego typu. Dodatkowo dołączono płytę DVD, na której znajdują się opisane w przewodniku obiekty wraz ze zdjęciami i informacjami praktycznymi (np. formy wypoczynku na danym kempingu). Znajdujący się na płycie nawigator doprowadzi turystów do wybranego miejsca. Inną interesującą pozycją wydaną przez ACSI jest informator „Camping Card ACSI” prezentujący 950 kempingów w 17 krajach europejskich. Dołączona jest do niego zniżkowa karta, dzięki której zapłacimy mniej za pobyt w wybranych kempingach po sezonie.

Cała Europa
Kolejną znaną pozycją na rynku jest polskojęzyczny przewodnik „Europa - kempingi i pola namiotowe” wydany przez Demart i Deagostini. Wydanie to zawiera opis i ocenę ponad 2700 obiektów usytuowanych w 24 krajach europejskich. Dodatkowym udogodnieniem jest ponad 50 map europejskich miast i obszarów miejskich, a także atlas drogowy Europy w skali 1:2500000. Każdy rozdział wzbogacony jest także opisem konkretnego kraju, w którym przedstawiono ważne informacje praktyczne (np.: waluta, drogi, atrakcje turystyczne, a także limity prędkości kamperów i pojazdów z przyczepami).
ReklamaJak znaleźć odpowiedni kemping? 2
Bardzo interesująca może okazać się pozycja wydana wspólnie z wydawnictwem Daunpol „Europa – camping i caravaning – 2006" - wydana w języku niemieckim. Obszerny, ponad tysiącstronnicowy informator, zawiera szczegółowe informacje o 5500 tys. kempingów w krajach europejskich, a także aktualne ceny (przed sezonem i w sezonie, ceny specjalne) oraz 70 stron przydatnych map. Dodatkowym atutem tej pozycji są takie informacje jak: propozycje spędzania wolnego czasu, opis dojazdu, położenie kempingu, urządzenia dla kamperów i przyczep kempingowych, a także współrzędne GPS i wysokość nad poziomem morza.

Organizacje turystyczne
Kolejnym wydawcą informatorów, przewodników i map dla caravaningowców są organizacje turystyczne. Możemy je podzielić na organizacje narodowe (np. Polska Organizacja Turystyczna) i branżowe – zajmujące się wybranymi zagadnieniami turystyki (np. Polska Federacja Campingu i Caravaningu). Polska Organizacja Turystyczna zajmuje się także promocją turystyki caravaningowej w Polsce, dlatego wydaje interesujące i bardzo przydatne informatory. Warto polecić takie pozycje jak: „Najlepsze polskie campingi” oraz „Campingi, stanice wodne, leśne pola namiotowe – Warmia i Mazury” oraz wiele innych pozycji wydawanych wspólnie z PFCC. „Najlepsze polskie campingi” to interesujący informator przedstawiający 140 kempingów. Każdy z nich jest dokładnie przedstawiony. Dane teleadresowe, kategoryzacja, położenie, piktogramy usług i wyposażenia, a także plan pojazdu i zdjęcia to dodatkowe atuty tego wydania. Wadą tej publikacji są nie zawsze aktualne dane: niektóre kempingi mogą już bowiem nie istnieć...

Przewodniki, informatory, foldery
Narodowe organizacje turystyczne w Europie (np.: Austrian National Tourist Office, Czech Tourism, Switzerlandt Tourism) wydają również różnego rodzaju mapy, foldery i informatory o kempingach w swoich krajach. Wiele z tych pozycji można uzyskać bezpłatnie. Niektóre pozycje wydawane są nawet w języku polskim. Organizacje turystyczne mają swoje przedstawicielstwa w Polsce (np.: Cypryjska Organizacja Turystyczna, Duńska Izba Turystyki, Francuski Ośrodek Informacji Turystycznej, Niemiecka Centrala Turystyki i inne), a więc dotarcie do nich nie jest żadnym problemem. Najlepszą okazją są odbywające się co roku targi turystyczne (np.: Międzynarodowe Targi Turystyczne TT Warsaw Tour & Travel, Targi Turystyki i Wypoczynku – Lato 2006 w Warszawie, Tour Salon w Poznaniu), na których organizacje narodowe mają swoje stoiska. Dla turystów przygotowane zostały bezpłatne mapy, takie jak: „Camping & Caravaning in Östererreich”, „Hungary Camping”, „Camping – Czech Republic”, „Camping Tirol” i „Camping – Turkey”. Zainteresowaniem cieszyły się również informatory: „Camping in Greece”, „Camping in Trentino” oraz „Top Camping Austria”.

FICC i PFCC
Najbardziej znaną organizacją branżową jest Międzynarodowa Federacja Campingu i Carawaningu (Fédération Internationale de Camping et de Caravaning), która wydaje katalogi ułatwiające wybór odpowiedniego kempingu. Organizacje branżowe w Europie (które są członkami FICC) zajmują się również publikacją informatorów, katalogów i folderów. Francuska Federacja Campingu i Caravaningu w 2006 r. wydała obszerny informator „Camping Caravaning FFCC”, a także „Kempingi we Włoszech”, „Kempingi w Europie Południowej” oraz wiele mniejszych informatorów. W Polsce funkcjonuje Polska Federacja Campingu i Caravaningu, która promując tę formę turystyki wydaje również wiele interesujących pozycji. Są to: „Polskie campingi", „Najlepsze polskie campingi", „Tania baza turystyczna na terenach wiejskich", „Tania baza noclegowa w największych miastach", „Tania baza turystyczna w obszarze przygranicznym", „Tania baza noclegowa nad morzem Bałtyckim", „Tania baza noclegowa na Mazurach", „Campingi w pobliżu historycznych obiektów sakralnych", „Przewodnik po campingach na szlakach parków narodowych" oraz „Campingi w Europie".

Biura podróży
Publikacją informatorów o kempingach zajmują się również wybrane biura podróży. Touring Club Italiano wydał interesującą pozycję „Wioski wypoczynkowe i pola namiotowe w Italii”, przedstawiając informację o 1825 polach kempingowych w tym kraju. Pozycja ta, w wersji polskiej wraz z dodatkową mapą turystyczno-samochodową, dostępna jest na polskim rynku.

Wojciech Witkowski

Gdzie szukać kempingu w internecie:
www.eurocampings.pl
www.e-camping.pl
www.pfcc.info
www.pzmtravel.com.pl
www.eurocamps.net
www.emeteor.pl


05.01.2011
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News