Właściwości użytkowe opon zmieniają się w czasie ich eksploatacji. Prawidłowe dbanie o oponę oraz poprawne użytkowanie jest w stanie znacząco wydłużyć żywotność opony, dzięki czemu proces starzenia się i utraty niektórych jej właściwości może być w znaczący sposób spowolniony, a kierowca zaoszczędzi na rzadszej potrzebie wymiany zużytych opon na nowe.
Opony składają się z różnych rodzajów materiałów oraz mieszanek gumowych, które nadają im istotne cechy dla właściwego funkcjonowania. Zmiany osiągów opon zależą od wielu czynników, takich jak: klimat, warunki przechowywania, sposób użytkowania: obciążenie, prędkość, ciśnienie oraz naprężenia, którym opony są poddawane podczas swojego życia. Zmiany te, związane z użytkowaniem opon są tak bardzo zróżnicowane, że niemożliwe jest precyzyjne określenie czasu żywotności konkretnej opony. Zdaniem ekspertów Michelin, najlepszym sposobem na zminimalizowanie wpływu czynników zewnętrznych i maksymalne wydłużenie żywotności opon jest ich właściwe magazynowanie.
- Zmiany starzeniowe opon podczas ich magazynowania są niezauważalne lub znikome, w porównaniu do szybkości zmian starzeniowych rozpoczynających się w chwili montażu opon i eksploatacji - mówi Tomasz Młodawski, menedżer produktu w Michelin Polska. - Opony Michelin są przechowywane w magazynach fabrycznych do trzech lat od daty produkcji według ściśle określonych metod i warunków. Dzięki zapewnieniu im prawidłowej temperatury, wilgotności i oświetlenia w magazynach, Michelin gwarantuje, że opony powierzone profesjonalnej opiece będą dłużej służyć kierowcom.