artykuły

abc-caravaninguABC CARAVANINGU
ReklamaBilbord Ubezpieczenia zadzwon

Jak wydłużać żywotność opon? radzi Michelin

Jak wydłużać żywotność opon? radzi Michelin

Właściwości użytkowe opon zmieniają się w czasie ich eksploatacji. Prawidłowe dbanie o oponę oraz poprawne użytkowanie jest w stanie znacząco wydłużyć żywotność opony, dzięki czemu proces starzenia się i utraty niektórych jej właściwości może być w znaczący sposób spowolniony, a kierowca zaoszczędzi na rzadszej potrzebie wymiany zużytych opon na nowe.

Opony składają się z różnych rodzajów materiałów oraz mieszanek gumowych, które nadają im istotne cechy dla właściwego funkcjonowania. Zmiany osiągów opon zależą od wielu czynników, takich jak: klimat, warunki przechowywania, sposób użytkowania: obciążenie, prędkość, ciśnienie oraz naprężenia, którym opony są poddawane podczas swojego życia. Zmiany te, związane z użytkowaniem opon są tak bardzo zróżnicowane, że niemożliwe jest precyzyjne określenie czasu żywotności konkretnej opony. Zdaniem ekspertów Michelin, najlepszym sposobem na zminimalizowanie wpływu czynników zewnętrznych i maksymalne wydłużenie żywotności opon jest ich właściwe magazynowanie.

- Zmiany starzeniowe opon podczas ich magazynowania są niezauważalne lub znikome, w porównaniu do szybkości zmian starzeniowych rozpoczynających się w chwili montażu opon i eksploatacji - mówi Tomasz Młodawski, menedżer produktu w Michelin Polska. - Opony Michelin są przechowywane w magazynach fabrycznych do trzech lat od daty produkcji według ściśle określonych metod i warunków. Dzięki zapewnieniu im prawidłowej temperatury, wilgotności i oświetlenia w magazynach, Michelin gwarantuje, że opony powierzone profesjonalnej opiece będą dłużej służyć kierowcom.

ReklamaSródtekstowy YT PC
Zmiany fizyko-chemiczne w elementach opony występują głównie podczas eksploatacji opon i są
powodowane wewnętrznym nagrzewaniem się opon oraz naprężeniami związanymi z ciśnieniem,
obciążeniem, odkształcaniem i uderzeniami, które nie występują w warunkach magazynowania opon. To sprawia, że opona magazynowana przez rok starzeje się o tyle, co opona podczas trzech tygodni użytkowania lub opona eksploatowana przez tydzień przy zaniżonym ciśnieniu.

Ze względu na różne warunki użytkowania opon: obciążenie, prędkość, zmiany ciśnienia, stan dróg, uderzenia i inne uszkodzenia, Michelin zaleca coroczną kontrolę stanu opon (również koła zapasowego) przez specjalistę z dziedziny ogumienia oraz zaleca wycofanie opon z eksploatacji po przekroczeniu 10 lat od daty produkcji bez względu na wysokość bieżnika.

Jak wydłużać żywotność opon? radzi Michelin 1

Jak wydłużać żywotność opon? radzi Michelin 2Źródło: Michelin Polska
Oprac. JG


26.11.20100