artykuły

podrozePODRÓŻE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia zadzwon
Wycieczka do Czeczenii
Wycieczka do Czeczenii

Wycieczka do Czeczenii - krok po kroku

Wycieczka do Czeczenii spodoba się wszystkim miłośników podróży w nietypowe miesca. 

Aby być wiernym swoim zasadom, czyli najpierw zobaczyć, potem poznać, by w końcu zrozumieć odwiedzany kawałek świata – zaplanowaliśmy wędrówkę kamperem po rosyjskich republikach północnego Kaukazu. Na naszej trasie musiała znaleźć się Czeczenia. Dojechaliśmy tam na początku sierpnia 2019 roku, gdy wracaliśmy z Dagestanu na zachód.

To tu po raz pierwszy na terenie Federacji Rosyjskiej spotkaliśmy się z prawdziwą kontrolą graniczną. Najpierw odprawili nas Dagestańczycy. Zapewne odnotowali, że cali i zdrowi opuściliśmy ich republikę, więc jakby coś nam się stało, to nie będzie na nich. Przejeżdżamy kilkaset metrów do przejścia na granicy czeczeńskiej, a tam... sami mundurowi. 

wycieczka do Czeczeni

Czeczenia to rosyjska republika autonomiczna. Taka minirepublika, wielkości naszego województwa podkarpackiego. Na tej małej Czeczenii prawie wszyscy w Europie się znają, wielu również o niej mówi lub pisze. Nie mamy tu na myśli podróżników, ale polityków, dziennikarzy i innych celebrytów, którzy nie przekroczyli granicy na Bugu, a już na pewno nie wiedzą, co dzieje się za Dnieprem, bo nigdy tam nie byli.

W Czeczenii infrastruktura caravaningowa praktycznie nie istnieje. Wszystkie noclegi odbywają się na dziko. Jeśli zdecydujesz się zaparkować w wiosce, na pewno ktoś zaprosi ciebie do domu.

Na przejazd terenami przygranicznymi potrzebne są przepustki wydane przez FSB. Czas oczekiwania – ok. 3 miesiące.

ReklamaSródtekstowy YT PC
W większych miastach bez problemu zapłacisz kartą. Pieniądze można wybierać z bankomatów. W mniejszych miejscowościach lepiej mieć gotówkę.

Karty telefoniczne najlepiej kupić na bazarze. Zakup w autoryzowanych punktach operatorów telefonii komórkowej graniczy z cudem, należy bowiem przedstawić meldunek i dokumenty, których turysta nie posiada. Praktycznie wszędzie jest zasięg sieci komórkowych.

Wjazd: Wymagana jest wiza Federacji Rosyjskiej.

Warto zobaczyć:

  • Grozny
  • Jezioro Kiezienoj-Am
  • Wąwóz Argun
  • Miasto Umarłych
  • Itum-Kale
  • Sharoy

Teresa i Andrzej Walczakowie

Artykuł pochodzi z numeru 2 (93) 2020 r. magazynu „Polski Caravaning”.

Chcesz być na bieżąco? Zamów prenumeratę – teraz jeszcze taniej i szybciej.


Administrator22.02.20220 zdjęć 16