artykuły

podrozePODRÓŻE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia zadzwon
Wycieczka do Azerbejdżanu
  fot. AzerBlog Wycieczka do Azerbejdżanu

Wycieczka do Azerbejdżanu

Czas czytania 8 minut

Tekst przygotowany na podstawie materiałów Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP oraz portali PoznajNieznane.pl (www.poznajnieznane.pl) i Dzumazplecakiem.pl (www.dzumazplecakiem.pl).

Wjazd i pobyt

W styczniu 2017 roku Azerbejdżan wprowadził dla obywateli szeregu państw, w tym Polski, usługę wizy elektronicznej. Wydawana jest ona przez państwową agencję ASAN za pośrednictwem portalu internetowego www.evisa.gov.az. Korzystając z portalu, można wnioskować o wizy jednokrotnego wjazdu z maksymalnym terminem ważności 30 dni w okresie 90 dni. Należy wypełnić krótki wniosek, dołączyć kopię zeskanowanego paszportu w formacie JPG i wnieść opłatę. System przyjmuje karty kredytowe lub debetowe (MasterCard lub Visa). Opłata za wizę wynosi 23 dol. Decyzja wizowa podejmowana jest w ciągu 3 dni roboczych, następnie przesyłana drogą elektroniczną do aplikującego na podany we wniosku adres poczty elektronicznej. Otrzymany dokument należy wydrukować i zachować do kontroli granicznej.

Wiza w trybie przyspieszonym

Za pośrednictwem tego samego portalu można wnioskować o wizy w trybie przyspieszonym. Przed wypełnieniem wniosku należy wybrać opcję ekspresowego rozpatrzenia wniosku wizowego. Po jego wypełnieniu, dołączeniu kopii paszportu w formacie JPG i dokonaniu opłaty w wysokości 53 dol. w ciągu 3 godzin na wskazany we wniosku adres poczty elektronicznej zostanie przesłana decyzja wizowa.

Powyżej dwóch tygodni – rejestracja

Należy pamiętać, że w Azerbejdżanie przy pobytach przekraczających 15 dni istnieje wymóg rejestracji pobytu (obowiązek meldunkowy). Można jej dokonać drogą elektroniczną na stronie www.migration.gov.az lub osobiście we właściwym ze względu na miejsce pobytu biurze Państwowej Służby Migracyjnej. Rejestracja jest bezpłatna. W przypadku gdy cudzoziemcy naruszają zasady rejestracji w miejscu pobytu lub w miejscu zamieszkania podczas zmiany miejsca pobytu, są karani grzywną od 300 do 400 AZN, mogą być również wydaleni z terytorium Republiki Azerbejdżanu.

ReklamaŚródtekstowy - Camper Caravans Salon 2023 16.08-29.10 Sebastian
Bezpieczeństwo

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże do regionów: Kelbadżar, Łaczyn, Kubatly, Zengelan, Dżebrail, Fizuli i Agdam.
Na pozostałym obszarze Azerbejdżanu MSZ zaleca zachowanie zwykłej ostrożności. Ministerstwo zwraca uwagę, że zgodnie z prawem międzynarodowym Górski Karabach i wymienione już regiony stanowią terytorium Republiki Azerbejdżanu, jednak faktycznie znajdują się poza kontrolą władz azerbejdżańskich. Z tych względów konsul RP w Baku nie posiada możliwości świadczenia pomocy konsularnej obywatelom polskim znajdującym się na tym obszarze. Wjazd na obszar Górskiego Karabachu każdorazowo wymaga uzyskania zgody odpowiednich władz azerbejdżańskich.
Zagrożenie przestępczością pospolitą jest niewielkie. Kradzieże samochodów, napady i rabunki są rzadkością. Natomiast dużą ostrożność należy zachować przy przechodzeniu przez ulicę. Liczba wypadków z udziałem pieszych jest bardzo duża.

Ubezpieczenie

Zaleca się wykupienie ubezpieczenia osobowego pokrywającego koszty leczenia, pobytu w szpitalu oraz transportu medycznego. Honorowane są polisy zdrowotne międzynarodowych towarzystw ubezpieczeniowych.

Waluta

Azerowie posługują się manatem azerskim (AZN), 1 manat = 100 kapik. Walutę można wymienić niemal wszędzie. Również bankomaty przyjmują większość popularnych kart typu: VISA, MasterCard/Eurocard, American Express czy Maestro. Można nimi też płacić w większych supermarketach, hotelach, restauracjach, centrach handlowych i na stacjach benzynowych. Zdarzają się próby oszustw podczas wymiany walut – zalecamy ostrożność.

ReklamaŚródtekstowy 2 ACSI
Prawo jazdy i Zielona Karta

W Azerbejdżanie honorowane jest polskie prawo jazdy. Obowiązkowe jest ubezpieczenie OC i coroczny przegląd techniczny, dokonywany w odpowiedniej dla miejsca zamieszkania jednostce policji drogowej. Dowodem dokonania przeglądu są certyfikat i naklejka na szybę.
Posiadacze tzw. Zielonych Kart wystawionych dla pojazdów zarejestrowanych w Polsce mają możliwość poruszania się po drogach Azerbejdżanu bez konieczności nabywania ubezpieczenia granicznego.

Kaucja wjazdowa

Przekraczając granicę Azerbejdżanu własnym środkiem transportu, należy wypełnić odpowiednią deklarację celną, właściciel pojazdu jest zobowiązany do uiszczenia kaucji wjazdowej, zwracanej przy wyjeździe. Wysokość kaucji zależy od wartości pojazdu, może to być nawet kilka tysięcy dolarów.
Osoby niebędące rezydentami AZE, kierujące pojazdami podlegającymi pod kod 8711 Nomenklatury Towarów Zagranicznej Działalności Gospodarczej są zwolnione z opłat celnych, jeżeli ich pobyt na terytorium AZE nie przekracza 90 dni.

Cło

Nie ma ograniczeń w wwożeniu gotówki do sumy stanowiącej równowartość 10 000 dol., konieczne jest natomiast jej zadeklarowanie (można nie deklarować sum mniejszych niż 1000 dol.). Przy wwozie ponad 10 000 dol. w gotówce na przejściach granicznych, poza deklaracją celną, wypełnia się dodatkowe zaświadczenie. Należy również zadeklarować wszelkie cenne przedmioty (komputery przenośne, dzieła sztuki, wyroby jubilerskie itp.).

Drogi

Na terenie Azerbejdżanu jest 18 799 km dróg, z których 7577 km to drogi o znaczeniu republikańskim (państwowym), a 14 222 km – o znaczeniu lokalnym. Przez Azerbejdżan przechodzi dawny wielki jedwabny szlak transportowy północ – południe.
Główne drogi Azerbejdżanu są w większości w dobrym stanie. Inne bywają niebezpieczne ze względu na liczne ubytki nawierzchni. Kierowcy nagminnie łamią przepisy, m.in. nie używają kierunkowskazów, nie trzymają się pasów ruchu, wyprzedzają na trzeciego i (szczególnie w Baku) parkują na jezdni. Wieczorem i w nocy należy uważać na nieoświetlone pojazdy i prowadzone z pastwisk zwierzęta.
W górach to na ogół kręte, strome, szutrowe drogi. Najgorszej jakości są te na południu kraju, w okolicach Lenkoran albo na terenach blisko granicy z Górskim Karabachem. Większość dróg jest w dobrym stanie i jazda powyżej 100 km/h nie jest szczególnie odczuwalna. UWAGA: na wszystkich drogach o państwowym znaczeniu można natknąć się na nowoczesne radary. Funkcjonują także radary pochodzące z dawnych czasów.

Zdrowie

Nie ma obowiązkowych szczepień. Zagrożenie stanowi żółtaczka pokarmowa. Turyści odwiedzający latem azerbejdżańską prowincję, zwłaszcza południe kraju, mogą profilaktycznie zaszczepić się przeciwko błonicy i przyjmować preparaty antymalaryczne.
Należy pić wodę przegotowaną lub dostarczaną w fabrycznych pojemnikach oraz myć warzywa i owoce przed jedzeniem.
W nagłych przypadkach można wezwać karetkę państwowego pogotowia ratunkowego (tel. 103), której załoga udzieli podstawowej pomocy za niewielką opłatą lub bezpłatnie. W Baku istnieją też prywatne pogotowia – mają nowocześniejszy sprzęt, a personel mówi po angielsku. Wezwanie kosztuje ok. 100-150 euro. Wizyta u lekarza w prywatnej klinice kosztuje ok. 30 euro, u specjalisty nawet do 50 euro. Standardowa usługa stomatologiczna w przyzwoitym gabinecie kosztuje nie mniej niż równowartość 80 euro. Poza Baku dostęp do wykwalifikowanej pomocy medycznej jest utrudniony.

Wycieczka do Azerbejdżanu

Podróżowanie po kraju

Z uwagi na nieuregulowany konflikt wokół Górskiego Karabachu zamknięta jest granica Azerbejdżanu z Armenią. Między tymi państwami nie funkcjonuje też komunikacja lotnicza, nie ma bezpośredniej wymiany pocztowej ani łączności telefonicznej.
Cudzoziemcy mogą korzystać z dwóch przejść granicznych między Azerbejdżanem a Gruzją (przejście kolejowe i drogowe w okolicach gruzińskiego miasta Rustavi, tzw. Krasnyj Most, oraz drogowe Balakan-Lagodekhi). Z trzech przejść między Azerbejdżanem a Iranem (Astara, Culfa w eksklawie Nachiczewan oraz przejście w okolicy miasta Bilasuvar), a także z jedynego przejścia granicznego z Turcją (Sadarak w Nachiczewaniu). Dla cudzoziemców otwarto również rosyjsko-azerbejdżańskie przejście graniczne.

Ograniczony dostęp

Dla obcokrajowców ograniczony jest także dostęp na tereny graniczne z Armenią, z wyjątkiem okolic miast Ağstafa i Qazax, przez które przebiega droga samochodowa i linia kolejowa do Gruzji. Podróżując po obszarach graniczących z Iranem, należy być przygotowanym na częste kontrole dokumentów. Nie ma ograniczeń w podróżowaniu po terenach sąsiadujących z rosyjskim Dagestanem ani z Gruzją (m.in. rejony Zaqatala, Şaki, Qax, Oğuz, Qabala, Qusar, Xacmaz).

Dozwolone prędkości i alkohol

W terenie zabudowanym dozwolona prędkość to 60 km/h. Poza terenem zabudowanym dozwolona prędkość na zwykłej drodze to 90 km/h, na drogach szybkiego ruchu 110 km/h.
Dozwolona ilość alkoholu we krwi: 0,0 promila.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega

Władze Azerbejdżanu nie wydają zgód na używanie dronów przez turystów (cudzoziemców). Przepisy dotyczące umożliwienia używania przez nich dronów są w trakcie opracowywania. W związku z tym, planując podróż do Azerbejdżanu, odradzamy zabieranie drona – w przypadku kontroli miejscowych władz (np. na lotnisku) może on zostać zabezpieczony.

Przydatne informacje

  • Język rosyjski pozostaje najbardziej rozpowszechnionym językiem obcym. W każdej praktycznie miejscowości znajdzie się osoba dobrze mówiąca po rosyjsku. Językiem angielskim posługują się przede wszystkim mieszkańcy Baku, ale jest ich niewielu.
  • Nie ma przeszkód w fotografowaniu, z wyjątkiem oznaczonych obiektów, a także okolic granicy państwowej.
  • Działają polskie telefony komórkowe wszystkich systemów.
  • Miejscowi mężczyźni publicznie nie noszą krótkich spodenek. Odzież taka może nie być mile widziana poza Baku.

Dodatkowe informacje
Mnóstwo praktycznych informacji znajdziemy na stronach internetowych:
https://dzumazplecakiem.pl/2018/03/01/czego-sie-spodziewac-azerbejdzanie/
https://poznajnieznane.pl/azerbejdzan-porady/

Ważne telefony

112 –    ogólny numer ratunkowy
102 –    policja
103 –    pogotowie
101 –    straż pożarna

Ważne adresy

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Azerbejdżanu
Baku, 2 Kichik Gala, AZ-1000

Tel. dyżurny:
+994 50 270 70 20 – czynny całą dobę
KONSULAT:
+994 12 497 47 08
+994 12 492 01 14
E-mail: baku.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Konsulat: baku.amb.wk@msz.gov.pl

Dariusz Wołodźko

Artykuł pochodzi z numeru 2 (93) 2020 r. magazynu „Polski Caravaning”.

Chcesz być na bieżąco? Zamów prenumeratę – teraz jeszcze taniej i szybciej.


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News