artykuły

podrozePODRÓŻE
ReklamaBilbord - bookingcamper

WALLIS kanton wśród czterotysięczników

Czas czytania 9 minut
WALLIS kanton wśród czterotysięczników

Będąc w Wallis podziwiać można alpejskie szczyty, lodowce, a także malownicze wsie i miasteczka. Są tu zamki, muzea, zabytkowa architektura. Nie brakuje widoków na kolorowe sady i alpejskie łąki, na których pasą się krowy z dzwoneczkami. Na turystów czekają liczne ośrodki narciarskie, szlaki turystyczne, baseny z widokiem na góry, sporty letnie i zimowe oraz… degustacja sera raclette i walliskiego wina.

WALLIS kanton wśród czterotysięczników 1


Kolejka linowa z Zermatt na Klein Matterhorn dowozi turystów na wysokość 3820 m n.p.m. Jest to zdecydowanie najwyżej położona stacja kolejki linowej w całej Europie. Miłośnicy narciarstwa mogą korzystać z najwyższych stoków narciarskich na kontynencie. Wizyta w pałacu lodowcowym przy górnej stacji kolejki pozwala spojrzeć na fascynujący świat śniegu i lodu. Niezapomniane przeżycia zapewnia również podróż kolejką linową Le Jumbo w miejscowości Verbier, która jednorazowo może zabrać 150 osób. Z wierzchołka Mont-Fort podziwiać można masyw Mont Blanc.

WALLIS kanton wśród czterotysięczników 2

W Lötschental przetrwał jeden z najbardziej znanych obrzędów szwajcarskich. W ostatni czwartek i sobotę karnawału kawalerowie przebierają się w futrzane okrycia i zakładają straszące maski Tschäggätta.Malowniczy kanton Wallis charakteryzuje się niepowtarzalną urodą. Od lodowców napływa chłodny wiatr, grozę sieją dzikie poszarpane skały, a szczyty są tutaj blisko nieba. Pod względem geograficznym region ten obejmuje Alpy Pennińskie i dolinę Rodanu. Największą atrakcją jest dziesięć najwyższych szczytów Szwajcarii przekraczających 4000 m n.p.m, a także przełęcze alpejskie i potężne lodowce. Częste opady śniegu oraz liczne stoki narciarskie przyczyniły się do powstania około 47 ośrodków narciarskich. Najbardziej znane z nich to: Champery, Crans Montana, Zermatt, i Saas Fee. Trasy zjazdowe przebiegają nawet na wysokości 3000 - 4000 m n.p.m., Oprócz tradycyjnych atrakcji zimowych jak narciarstwo, łyżwiarstwo i saneczkarstwo, w regionie można wypróbować modne sporty zimowe. W nowym parku rozrywki Essert można wziąć udział w takich sportach, jak: snowtube, snowcross czy snowcart. Na odważnych turystów czekają zimowe szlaki wędrowne oraz nocne wędrówki w śniegowcach połączone z biesiadowaniem. Wyjątkowych wrażeń może dostarczyć gra w curling lub jazda na sankach przy świetle księżyca. Oprócz tradycyjnych letnich wycieczek po górskich szlakach, turyści mogą wziąć udział w festiwalach ulicznych, wystawach dzieł sztuki lub odwiedzić jedną z górskich serowarni. Osoby preferujące aktywny tryb życia również znajdą coś dla siebie. Ciekawym zajęciem może okazać się: strzelanie z łuku, lot balonem lub paralotnią oraz gra w golfa na jednym z pól na wysokości 1500 m n.p.m. Miłośnicy gór, dysponujący większą gotówką, mogą pozwolić sobie na lot helikopterem nad pnącymi się w górę alpejskimi szczytami.

ReklamaŚródtekstowy - Camper Caravan Show 2023 01.09-30.09 Sebastian

Bex to miasteczko, w którym znajduje się jedyna w Szwajcarii czynna kopalnia soli. W 1684 r. odkryto jej pierwszy pokład, a obecnie produkuje się około 150 ton soli. Wycieczka z przewodnikiem umożliwia poznanie historii sposobów eksploatacji soli. Cała podróż po labiryncie podziemnych korytarzy i komorach pozostawia niezapomniane wrażenia.

WALLIS kanton wśród czterotysięczników 4

Zermatt to jeden z najsłynniejszych kurortów na świecie, który otacza 38 szczytów o wysokości ponad 4 tys. metrów każdy. Słynie przede wszystkim z górującego nad nim szczytu Matterhorn. Dla narciarzy to znany ośrodek sportów zimowych, dla turystów pieszych to idealna baza wypadowa w wysokie partie gór. W samym kurorcie nie ma samochodów. Środkiem transportu są bryczki, sanie i elektryczne taksówki. W mieście warto zobaczyć Hinter Dorf – najstarszą część miejscowości, a także Muzeum Alpejskie.


Historyczne Sion, a zarazem stolica kantonu Wallis, położone jest nad Rodanem w cieniu dwóch wzgórz – Valére i Tourbillon. Niezwykłą atrakcją tego malowniczego miasteczka są liczne przykłady średniowiecznej architektury. Na Tourbillon znajdują się zewnętrzne mury zamku biskupiego pochodzące z XIII wieku. Z kolei zabytkowa katedra na starym mieście zachwyca drewnianym tryptykiem nad ołtarzem głównym i XI-wieczną romańską dzwonnicą. Największą atrakcją jest Basilique de Valere. Ta niezwykła, romańsko-gotycka świątynia z XII w. słynie z wyblakłych fresków z XV w., kamiennych reliefów oraz misternie rzeźbionych stalli. Niezwykłą atrakcją świątyni są najstarsze, do dziś funkcjonujące, organy na świecie pochodzące z XV wieku.

ReklamaŚródtekstowy 2 ACSI
WALLIS kanton wśród czterotysięczników 6

Ekspres Lodowcowy przejeżdża przez niezwykle widowiskowe górskie regiony kantonu Wallis. Ta atrakcyjna widokowo trasa, prowadząca z Zermatt do St. Moritz w Gryzonii, to nie tylko piękne krajobrazy, lecz przyprawiające o zawrót głowy cuda inżynierii. Trasa kolei biegnie przez co najmniej 91 tuneli, 291 mostów i niezliczoną liczbą serpentyn. Na Gornergrat (3090 m n.p.m) wjeżdża najpopularniejsza w Szwajcarii kolej zębata. W czasie podróży można podziwiać szczyt Matterhorn (4478 m n.p.m.) i okoliczne szczyty.

WALLIS kanton wśród czterotysięczników 7

Leukerbad to największe w Europie uzdrowisko z ciepłymi źródłami i z ponad dziesięcioma domami zdrojowymi. Dla turystów udostępniono liczne baseny kryte i odkryte, a także baseny terminalne o właściwościach leczniczych. Również interesujące są salony odnowy biologicznej z wannami do hydromasażu i łaźnią rzymsko-irlandzką. Najbardziej znanym domem zdrojowym jest Burgerbad, jeden z najlepszych i największych obiektów tego typu w Szwajcarii.

Fundacja Pierre Gianadda w centrum kulturowym organizuje znakomite wystawy okresowe takich artystów, jak: Gauguin, Manet, van Gogh, Degas, Modigliani oraz koncerty i spektakle teatralne. Przylegający do budynku ogród zdobią ciekawe rzeźby dłuta Rodina, Brancusiego, Miró, Caldera, Moore’a, Dubuffeta i innych artystów. Na terenie fundacji znajduje się również muzeum rzymskiego antyku i muzeum samochodów.

Muzeum samochodów przy Fundacji Pierre Gianadda posiada około 50 zabytkowych pojazdów od XIX w. do bardziej współczesnych. Zobaczyć można Benza z 1925 r. (prędkość maks. 25 km/h), Mercedesa z 1929 r. (prędkość maks. 200 km/h) a także samochody szwajcarskie Turicum pochodzące z 1911 i 1912 roku.

WALLIS kanton wśród czterotysięczników 8

Cuda inżynierii drogowej to szlaki samochodowe prowadzące przez przełęcze górskie Furka (2434 m), Grimsel (2165 m) i Simplon (2005 m). Wyjątkowo malownicze i trudno dostępnej uważane są za najpiękniejsze w całej Szwajcarii. Przełęcz Furka leży na granicy kantonów Uri i Valais. Z okien samochodu podziwiać można wspaniałe widoki na Alpy Berneńskie i Pennińskie. Z kolei w okolicach przełęczy Grimsel czeka na turystów imponujący widok na jezioro zaporowe Grimselsee. Przez przełęcz Simplon prowadzi kręta droga do Włoch wokół spadzistych zboczy i wąwozów.

WALLIS kanton wśród czterotysięczników 9Muzeum Wina znajduje się w otoczonej winnicami miejscowości Sierre (Siders). Właśnie w tym miejscu można poznać techniki uprawy winorośli i produkcji najznakomitszych win. Część muzeum znajduje się w skrzydle XVI-wiecznego zamku Chateau de Villa.

WALLIS kanton wśród czterotysięczników 10Walki krów rasy Hérens organizuje się w walliskich wioskach w celu ustalenia, które zwierzę ma przewodzić stadu w czasie letniego wypasu. Zwierzęta walczą ze sobą zawzięcie, złączają się rogami i próbują wypchnąć z miejsca walki. Wybrane, najbardziej agresywne krowy „wspomagane” są dopingującym koncentratem z owsa, a niektóre pojone także winem. Zdobywczyni tytułu królowej stada może być warta nawet około 20 tys. CHF. Walkom towarzyszą huczne imprezy i festyny połączone z degustacją wina.


Górska wioska Saas Fee, położona u stóp 13 czterotysięczników, oferuje wiele interesujących atrakcji. Pierwszą z nich jest podróż kolejką na Mittelallalin (3500 m n.p.m.). Metro-Alpin to najwyżej położona podziemna kolejka zębata na świecie. Można nią dotrzeć na lodowiec Feegletscher, znany ośrodek narciarski. Druga atrakcja to Eispavillon największy pawilon lodowcowy znajdujący się 10 m pod powierzchnią lodu. Na zmęczonych turystów czeka konsumpcja potraw regionalnych w najwyżej na świecie położonej restauracji obrotowej na wysokości 3500 m n.p.m.

Grande Dixence to imponujących rozmiarów zapora wodna w Alpach. Mająca 284 m wysokości jest dwukrotnie większa i wyższa od Wielkiej Piramidy Egipskiej. Piękno tego niezwykle malowniczego miejsca należy podziwiać z zalewu położonego w dolinie d’Hérens, otoczonego potężnymi wierzchołkami górskimi. Dotarcie nad zalew umożliwia kolejka linowa oraz piesze szlaki turystyczne.

WALLIS kanton wśród czterotysięczników 11

Aletsch spływający ze stoków Aletsch Horn to największy i najdłuższy z alpejskich lodowców w Europie. Ma około 25 km długości, 120 km2 powierzchni i ok. 800 m grubości. W 2001 r. został wpisany na Światową Listę Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO. Przy dobrych warunkach pogodowych lodowiec można podziwiać wędrując szlakiem od miejscowości Riederalp.

Bernardyn to pies ratowniczy, a zarazem jedna z wizytówek regionu Wallis. Słynna szwajcarska rasa psów została wyhodowana przez mnichów w Wielkiej Przełęczy św. Bernarda. Ich znakomity węch jest prawdziwym skarbem w akcjach ratowniczych przy poszukiwaniu turystów zagubionych w górach lub zasypanych przez lawiny. Najsłynniejszy pies Barry w czasie dwunastoletniej służby uratował ponad 40 osób. Dziś stoi wypchany w jednym ze szwajcarskich muzeów. Kilka żywych osobników można spotkać pozujących do zdjęć z turystami.

WALLIS kanton wśród czterotysięczników 12

Zamek Stockalper z trzema czworobocznymi wieżami zwieńczonymi cebulastymi kopułami jest najbardziej charakterystyczną budowlą miasteczka Brig. Zbudowany został w latach 1658-1678 przez majętnego kupca Kaspara Jodoka von Stockalpera, który zrobił fortunę na trasach handlowych przez przełęcz Simplon. Wielka renesansowo-barokowa konstrukcja z granitu i skały wulkanicznej była kiedyś największą własnością prywatną w Szwajcarii. Obecnie na szczególną uwagę zasługują komnaty, kaplica, krużgankowy dziedziniec oraz muzeum tra

WALLIS kanton wśród czterotysięczników 13

Szczyt Matterhorn (4478 m n.p.m.), o ciekawej i niespotykanej sylwetce w kształcie piramidy, stał się jednym z symboli narodowych Szwajcarii. Mimo że nie jest to najwyższa góra w Alpach, uważana jest za „górę gór”, jako niedostępna i owiana licznymi legendami. Po raz pierwszy zdobyta została 14 lipca 1865 r. Do dziś jej wierzchołek stanowi wyzwanie dla alpinistów z całego świata.


Autor tekstu Wojciech Witkowski.

zdjęcia: Schweiz Tourismus,
dzięki uprzejmości Adriany Czupryn


31.03.20090
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News