artykuły

podrozePODRÓŻE
ReklamaBilbord - dethleffs 04.06-30.06 Sebastian
W którym kraju wypoczniemy najkorzystniej? Raport o kempingowej opłacalności

W którym kraju wypoczniemy najkorzystniej? Raport o kempingowej opłacalności

Czas czytania 6 minut

Nie da się ukryć, że europejskim rynkiem caravaningowym rządzą wskaźniki gospodarcze. Zdajemy sobie sprawę z tego, że statystyka z istoty rzeczy jest obarczona pewnym błędem, gdyż opiera się na uogólnieniach. Tak się jednak składa, że ludzkość od czasów starożytnych nie wymyśliła lepszej metody do opisywania zjawisk masowych, a właśnie nad takim pragniemy się pochylić. 

Omówimy najpopularniejsze i najchętniej wybierane przez polskich caravaningowców kraje, uwzględniając cen kempingów, opłaty drogowe i koszty paliwa. 

Ceny kempingów w Europie

W niektórych europejskich krajach nie wolno biwakować kamperem „na dziko”. Zakaz taki obowiązuje w Słowenii, części Włoch, Chorwacji, części Hiszpanii oraz Szwajcarii i Portugalii. W pewnych regionach można znaleźć lokalne wyjątki od tego przepisu, w innych zezwolono na nocleg na prywatnych parcelach, za zgodą właściciela (np. we Francji). Z tej przyczyny istotnym składnikiem kosztu wycieczki kamperem są opłaty za kempingi.

Ceny kempingów

Najdroższe kraje

  • Chorwacja
  • Francja
  • Austria

Najtańsze kraje

  • Łotwa
  • Litwa
  • Słowacja

Zdecydowanie najtaniej będzie na Łotwie, Litwie i Słowacji. Średnia opłata za dobę wynajmu parceli dla 2 osób na przykładowym kempingu z oceną minimum 8+ gwiazdek w ASCI wyniesie w tych krajach poniżej 23 euro w sezonie wysokim. Za 25 euro przenocujemy w Polsce i Czechach, odrobinę droższe (27 euro) będą Węgry i Estonia. Na drugim biegunie plasuje się Chorwacja. To najdroższy kraj w naszym zestawieniu, przy zastosowaniu identycznych parametrów opłata wynosi tu 66 euro. W praktyce oznacza to, że chorwackie kempingi są znacznie kosztowniejsze niż te we Francji (39 euro), Austrii czy Włoszech (38 euro).

ReklamaŚT - biholiday 06.03-30.06 Sebastian
Średnio doba kempingu w analizowanych krajach wyceniana jest na 33 euro, przy czym w znaczący sposób zawyża ją Chorwacja. Najdroższe opłaty za prąd (średnio 7 euro) występują na kempingach w Słowacji, zaś za kampera (średnio 21 euro) – we Francji.
Polska plasuje się wśród najtańszych krajów europejskich pod względem ceny oleju napędowego. Na drugim biegunie znajdują się: Francja, Dania, Norwegia i Finlandia. 

Tydzień na kempingu

Z jakim wydatkiem należy się liczyć, planując tygodniowy pobyt na europejskim kempingu? Od około 700 do ponad 2100 zł. Różnica w cenie zależy od lokalizacji, gdyż przeanalizowane kempingi miały podobny standard i dobrą reputację, potwierdzoną wysokimi ocenami turystów.
Oczywiście podróże poza sezonem z dającą rabaty karty zniżkową ACSI będą tańsze o 30% do nawet 50%. Również w sezonie wysokim można znaleźć okazje lub negocjować cenę dzięki rezerwacji z wyprzedzeniem.

Średni koszt parceli na kempingu w euro (2 osoby dorosłe, kamper i prąd)

W którym kraju wypoczniemy najkorzystniej? Raport o kempingowej opłacalności 2
Źródło danych: uśrednione ceny kempingów (brutto) pochodzą z cenników opublikowanych na stronach internetowych kempingów, będących w bazie ACSI, uwzględniono średnią arytmetyczną z bazy kempingów o ocenie 8+ gwiazdek i powyżej. Ceny w euro z sezonu wysokiego

Winiety i paliwo

Do kosztów planowanej wycieczki należy doliczyć również opłaty drogowe i paliwo. Bezpłatne autostrady oraz drogi szybkiego ruchu znajdują się w takich krajach jak: Albania, Andora, Cypr, Estonia, Finlandia, Litwa, Malta i Szwecja. W niektórych opłaty pobierane są wyłącznie za przejazd wskazanym tunelem (tunelami) lub konkretnym mostem. Należą do nich: Belgia, Dania, Holandia, Niemcy i Wielka Brytania. 

ReklamaW którym kraju wypoczniemy najkorzystniej? Raport o kempingowej opłacalności 3
W niektórych krajach opłaty pobierane są na bramkach autostradowych. Należą do nich np.: Chorwacja, Francja, Włochy, Hiszpania, Grecja i Polska, przy czym w Polsce i Norwegii na pewnych odcinkach obowiązuje elektroniczny system poboru opłat. Warto zwrócić uwagę na fakt, że przepisy prawne większości państw odróżniają pojazdy, których dopuszczalna masa całkowita (dmc) nie przekracza 3,5 t, od cięższych. 
Stosunkowo drogie winiety czekają na turystów w Słowenii (30 euro za 7 dni) oraz na Węgrzech (24,2 euro za 10 dni) i w Czechach (18,9 euro za 10 dni). Osobnego omówienia wymaga Szwajcaria. W tym kraju możliwy jest wyłącznie zakup winiety rocznej (nie przewidziano krótszego terminu), której cena wynosi 40 franków szwajcarskich.

Najdroższe winiety drogowe (cena w euro za 7 lub 10 dni)

W którym kraju wypoczniemy najkorzystniej? Raport o kempingowej opłacalności 4

Koszt litra ON w euro wg kursu na 01.02.2023

W którym kraju wypoczniemy najkorzystniej? Raport o kempingowej opłacalności 5

Możliwości finansowe Europejczyków
 
Ciekawe wnioski można wyprowadzić wówczas, gdy na opisane dane naniesie się średnie wynagrodzenie wg Eurostatu. Statystyczny Polak za średnią krajową kupi niepełna 743 l ON lub spędzi 48 dni na polskim kempingu. Taki wynik plasuje nas w ogonie zestawienia krajów pod względem potencjału caravaningowego mieszkańców, wynikającego z możliwości finansowych.
Dla porównania: Duńczyk uzyskujący wynagrodzenie w wysokości średniej wg Eurostatu kupi 2662 l ON lub spędzi 164 dni na duńskim kempingu. Podobnie mieszkaniec Austrii (2261 l ON lub 105 dni na kempingu w Austrii) oraz Niemiec (2010 l ON lub 105 dni na niemieckim kempingu).
Do krajów o najwyższym potencjale caravaningowym z uwagi na możliwości finansowe mieszkańców należą: Dania, Austria, Niemcy, Norwegia, Finlandia, Francja i Holandia. Prezentowane zestawienie w dużej mierze pokrywa się z wykazem krajów, w których notuje się najwyższy wzrost sprzedaży oraz rejestracji kamperów. W Holandii na tysiąc mieszkańców przypada 90 zarejestrowanych kamperów, w Niemczech od wielu lat zauważa się wzrosty rejestracji tych pojazdów. 
Najtrudniej sytuacja wygląda na Słowacji, w Polsce i na Węgrzech. Węgier uzyskujący wynagrodzenie w wysokości średniej wg Eurostatu za miesięczną pensję kupi 597 l paliwa lub spędzi 39 dni na węgierskim kempingu. Wygórowane ceny chorwackich kempingów powodują, że dla mieszkańców tego kraju urlop na parceli staje się luksusem. Średnia miesięczna pensja Chorwatów pozwala na opłacenie 20 dni na parkingach.

Ile dni spędzi Polak na kempingu w danym kraju za średnie wynagrodzenie miesięczne?

W którym kraju wypoczniemy najkorzystniej? Raport o kempingowej opłacalności 6

Ile dni na kempingu w swojej ojczyźnie spędzi mieszkaniec danego kraju za średnią krajową?

W którym kraju wypoczniemy najkorzystniej? Raport o kempingowej opłacalności 7

Ile litrów ON kupi mieszkaniec danego kraju za średnią krajową?

W którym kraju wypoczniemy najkorzystniej? Raport o kempingowej opłacalności 8

Polak za granicą
 
Dla miłośników caravaningu z Polski ojczyzna nie jest najtańszym kierunkiem turystycznym pod względem cen kempingów. Za średnie wynagrodzenie miesięczne najwięcej dni można spędzić na Łotwie (57), Litwie (54) i Słowacji (52). Zdecydowanie najdrożej wypada Chorwacja z wynikiem 18 dni.

Ile dni spędzi Polak na kempingu w danym kraju za średnie wynagrodzenie miesięczne?

W którym kraju wypoczniemy najkorzystniej? Raport o kempingowej opłacalności 9
Źródło danych: European Statistical Office, raporty dostępne w serwisie Komisji Europejskiej https://ec.europa.eu. Uśrednione ceny kempingów (brutto) pochodzą z danych zebranych przez ACSI, uwzględniono średnią arytmetyczną z bazy kempingów, biorąc pod uwagę te o ocenie 8+ gwiazdek i powyżej

Marcin Turko, Szymon Kwiatkowski

Artykuł pochodzi z numeru 2 (110) 2023 r. magazynu „Polski Caravaning”.

Chcesz być na bieżąco? Zamów prenumeratę – teraz jeszcze taniej i szybciej.


Administrator07.08.2023
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News