artykuły

podrozePODRÓŻE
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
Schronisko nad Morskim Okiem w Dolinie Rybiego Potoku
  fot. Jędrycha Schronisko nad Morskim Okiem w Dolinie Rybiego Potoku

Schroniska w Tatrach – lokalizacje, ceny, szlaki

Czas czytania 8 minut

Schroniska w Tatrach są nie tylko piękne, ale stanowią idelany punkt startowy do wędrówek po najbardziej atrakcyjnych szlakach. Nocleg w najwyższych polskich górach to niesamowita przygoda i ciekawe wspomnienia. Dzięki niemu możecie podziwiać widoki niedostępne dla zwykłych turystów: wschód i zachód słońca oraz nocne niebo i Drogę Mleczną nad Tatrami. Do schronisk warto zajrzeć również podczas każdej wycieczki w góry, żeby nabrać sił, sprawdzić warunki w górach lub mapy, odpoczać, zjeść ciepły posiłek, czy napić się kawy. 

Schronisko nad Morskim Okiem w Dolinie Rybiego Potoku 

Tel. (od 9:00 do 21:00) 18 207 76 09, 602 260 757
E-mail: schroniskomorskieoko@wp.pl

Schronisko w Tatrach - Morskie Oko Fot. Sławomir Komin, Wiki Commons

To najbardziej znane tatrzańskie schronisko. Idealne miejsce noclegu dla turystów pragnących wejść na Rysy od polskiej strony lub planujących wyprawę na góry takie jak: Mięguszowiecki Szczyt Wielki, Mnich czy Cubryna. Można stąd dotrzeć do innych jezior tatrzańskich, takich jak: Czarny Staw pod Rysami lub Wielki Staw Polski.

Schronisko PTTK nad Morskim Okiem oferuje ciepłe posiłki w stołówce, co pozwala na nabranie sił przed drogą. W budynku znajduje się tablica informacyjna TOPR z prognozą pogody i aktualnymi warunkami w górach. Można skorzystać z łazienki, bankomatu, przechowalni bagażu, wypożyczalni sprzętu turystycznego i suszarki do odzieży (bardzo pomocna rzecz zimą i jesienią). Jest tu  osiem pokoi do wynajęcia, z czego większość wieloosobowych. Niektóre pokoje mają umywalkę, prysznic jest wspólny. Pierwsze schronisko nad Morskim Okiem wybudowano już w 1874 roku. Stojące do dziś oddano do użytku w 1908 roku.

ReklamaSchroniska w Tatrach – lokalizacje, ceny, szlaki 2
W pobliżu znajduje się stare schronisko, tak zwana Wozownia, w której również można zatrzymać się na nocleg. Jest mniej komfortowe niż nowe schronisko. Oferuje nocleg w wieloosobowych salach, wyposażonych w łóżka piętrowe. Wozownia posiada węzeł sanitarny.

Schronisko w Tatrach - Wozownia przy Morskim OkuStara Wozownia, fot. Krzysztof Dudzik, Wiki Commons

Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich

Tel. 781 055 555
E-mail: schronisko@piecstawow.pl

Schronisko w Tatrach - Dolina Pięciu StawówPrzedni Staw Polski i Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów, fot. Cybularny, Wiki Commons 

Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich to niezwykłe miejsce na wypoczynek. Najwyżej położone schronisko w Polsce, 1671 m n.p.m., znajduje się tuż przy Przednim Stawie. Widoki zapierają dech! Dla wielu turystów to właśnie Dolina Pięciu Stawów Polskich jest jednym z najbardziej urokliwych miejsc w polskich Tatrach. Schronisko stanowi doskonały punkt startowy do wycieczek w góry oraz spaceru w okolicy każdego z pięciu stawów, to jest: Wielkiego, Małego, Zadniego, Czarnego i Przedniego. Można wybrać szlak do Morskiego Oka, odwiedzić Dolinę Roztoki lub Dolinę Rybiego Potoku. W obiekcie jest prawie 70 pokoi noclegowych, gospoda, kuchnia oraz  placówka TOPR. Pierwsze Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów zbudowano w 1876 roku. Powstałe tuż po wojnie, tymczasowe schronisko, obecnie należy do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Mieści się w nim strażnicówka.

Schronisko na Hali Kondratowej 

Tel. 18 2019114
Adres: Droga Brata Alberta 4, 34-500 Zakopane

Schronisko w Tatrach Dolina Kodratowa

ReklamaŚT2 - motorshow 06.02-07.04
Fot. Jerzy Opioła, Wiki Commons

Schronisko na Hali Kondratowej leży w Tatrach Zachodnich, na wysokości 1333 m n.p.m. Ma tylko 20 miejsc noclegowych, co czyni je najmniejszym schroniskiem w polskich Tatrach. Turystom oferuje bufet i gospodę. Zostało zbudowane w latach 1947-48 przez Polskie Towarzystwo Tatrzańskie. W pobliżu schroniska przebiegają szlaki turystyczne na Giewont, Przełęcz pod Kopą Kondracką i Kuźnice.

Schronisko Murowaniec na Hali Gąsienicowej 

Tel. 18 201 26 33, 539 537 910

E-mail: rezerwacje@murowaniec.com

Schroniska w Tatrach - MurowaniecSchronisko Murowaniec, fot. R. Mendakiewicz, Wiki Commons

Schronisko Murowaniec znajduje się na Hali Gąsienicowej, na wysokości 1500 m n.p.m. To bardzo charakterystyczny budynek, wzniesiony z nieobrabianych głazów, którym zawdzięcza swą nazwę. W budynku znajduje się dyżurka TOPR. Murowaniec jest ważnym węzłem szlaków turystycznych w Tatrach. Można od niego dojść do Doliny Jaworzynki, Skupniów Upłazu, Brzezin, Waksmundzkiej Równi, przełęczy Krzyżne i wielu innych, pięknych miejsc.

Schronisko na Polanie Chochołowskiej

Tel. 18 2070510, 660 144 510
E-mail: chocholowska.schronisko@gmail.com

Schronisko w Tatrach na Polanie ChochołowskiejFot. Malerbu, Wiki Commons

Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej charakteryzuje się jako „najlepsza bazą noclegowa do wypadów w Tatry Zachodnie”. Jest powszechnie znane jako największe schronisko po polskiej stronie Tatr. Zostało zbudowane w latach 1951-1953. Znajduje się na wysokości 1146 m n.p.m. W bliskim sąsiedztwie zlokalizowane są liczne szałasy pasterskie, w których można kupić oscypki i inne, lokalne produkty. Schronisko ma 121 miejsc noclegowych, oferuje turystom: wrzątek, kuchnię, dostęp do internetu, suszarnię ubrań i przechowywalnię nart. 

Schronisko im. Wincentego Pola w Dolinie Roztoki 

Tel. 609 001 760, 600 443 733
E-mail: biuro@schroniskoroztoka.pl

Schronisko w Tatrach Dolina Roztoki Schronisko PTTK w Starej Roztoce, fot. Arvedui89, Wiki Commons. 

Schronisko im. Wincentego Pola w Dolinie Roztoki leży na wysokości 1031 m n.p.m. w Tatrach Wysokich. Nazwa jest trochę myląca, gdyż tak naprawdę schronisko znajduje się poniżej Doliny Roztoki, w Dolinie Białki. Historycznie patrząc, to drugie najstarsze (po Morskim Oku) tatrzańskie schronisko, wybudowane w 1876 roku. Obecny budynek powstał w 1913 roku. Zachował drewniany charakter i atmosferę z dawnych lat. Obiekt znajduje się blisko Wodogrzmotów Mickiewicza, w drodze do Morskiego Oka, przy leśnej drodze. To dobre miejsce startowe do zwiedzania: Doliny Pięciu Stawów Polskich, Doliny za Mnichem, Doliny Rybiego Potoku oraz Morskiego Oka i pobliskich szczytów. Poza miejscami noclegowymi schronisko oferuję turystom posiłki (kuchnia regionalna) i prowadzi świetlicę. 

Hotel Górski Kalatówki (Polana Kalatówki)

Tel. 18 2063644, 608 326 030
E-mail: hotel@kalatówki.pl 

Hotel Kalatówki - Tatry Polskie Hotel Kalatówki, fot. Jerzy Opioła, Wiki Commons. 

Hotel Górski Kalatówki to obiekt położony na wysokości 1198 m n.p.m. w Tatrzańskim Parku Narodowym, niedaleko szlaku na Giewont. Został zbudowany w latach 1935-1938 jako schronisko turystyczne, obecnie należy do PTTK. Hotel oferuje gościom komfortowe pokoje z przepięknymi widokami na Tatry, saunę, szkółkę narciarską i wypożyczalnię sprzętu narciarskiego . W okolicy znajdują się liczne szlaki turystyczne, m.in. na Kasprowy Wierch, Czerwone Wierchy, Świnicę i Sarnią Skałę. 

Schronisko na Hali Ornak 

Tel. 18 2070520, 695 530 813
E-mail: kontakt@schronisko-ornak.pl

Schroniska w Tatrach - PTTK na Hali Ornak Schronisko PTTK na Hali Ornak, fot. Wiki Commons. 

Schronisko PTTK na Hali Ornak to miejsce często odwiedzane przez turystów, którzy szczególnie lubią szlaki w Tatrach Zachodnich. Schronisko znajduje się na wysokości 1100 m n.p.m. Dojście do niego pieszo z Kir zajmuje około 1,5 godziny, do Polany Pisanej około 30 minut. Schronisko na Hali Ornak zostało zbudowane po II wojnie światowej w stylu zakopiańskim. Budynek wielokrotnie remontowano, ale nie zmieniono jego charakterystycznej kubatury. Obiekt znany jest wśród taterników z wydawania bezpłatnego wrzątku wszystkim turystom, którzy go potrzebują. Posiada blisko 50 miejsc noclegowych, w tym małe, dwuosobowe pokoje. To dobry punkt startowy do Smreczyńskiego Stawu (czarnym szlakiem), do Czerwonych Wierchów (zielonym szlakiem) lub na Iwaniacką Przełęcz (żółtym szlakiem).

Ile kosztuje nocleg i posiłek w schronisku w Tatrach?

Obiady w schroniskach górskich są z zasady droższe o 50-150% od ceny analogicznego posiłku u podnóża gór. Wynika to z faktu, że transport produktów jest skomplikowany, czasochłonny i wymaga poniesienia dodatkowych kosztów. Oczywiście, w schroniskach nie należy spodziewać się wyszukanych potraw. Dania zazwyczaj są proste (pierogi, tradycyjne polskie obiady, frytki, klasyczne zupy), ale sycące i pozwalające nabrać sił przed dalszą wędrówką. Latem, w godzinach szczytu nad Morskim Okiem, ustawiają się bardzo długie kolejki i na obiad można czekać nawet godzinę, co trzeba uwzględnić w planie trasy.

Ceny przekąsek i napojów w schroniskach zawsze będą droższe niż w sklepach przed szlakami. Schronisko na Hali Ornak wydaje turystom wrzątek za darmo, co pozwala samodzielnie przyrządzić posiłki typu instant.

Schroniska w Tatrach PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów, fot. Jerzy Opioła, Wiki Commons. 

Nocleg w schronisku kosztuje od 60 do 120 zł dla jednej osoby, przy czym cena zależy od schroniska, rodzaju pokoju i daty - w sezonie wysokim będzie drożej. W niektórych schroniskach można spać taniej na podłodze. Cena zależy również od pościeli (noclegi z wydawaną pościelą są droższe o 10-20 zł). Noclegi w pokoju z umywalką są droższe o 5-10 zł od pokoju bez umywalki. W budynku starego schroniska nad Morskim Okiem, tak zwanej Wozowni, można nocować już od 60 zł. Noclegi należy rezerwować z dużym wyprzedzeniem. Schronisko nad Morskim Okiem na swojej stronie internetowej prosi, aby było to wyprzedzenie nawet roczne. W sezonie wysokim trudno znaleźć wolne pokoje na ostatnią chwilę, jednak większość schronisk umożliwia spanie na podłodze.

Schroniska w Tatrach – zasady noclegu

Należy pamiętać, że schroniska turystyczne w górach nie są obiektami oferującymi gościom luksusy jak kilkugwiazdkowe hotele. Co do zasady: jest jedna wspólna łazienka z prysznicem lub jedna na piętro. Mogą się zdarzyć braki w dostawie ciepłej wody. Do prysznica zawsze ustawią się kolejki. Niektóre obiekty nie udostępniają gościom koców ani poduszek, w innych jest to dodatkowo płatne. Aby spać na podłodze, czyli tak zwanej glebie, trzeba zabrać ze sobą śpiwór oraz karimatę.

Dużo kontrowersji wzbudza pytanie: „czy schroniska mają obowiązek zapewnienia noclegu”? Teoretycznie tak. Schronisko z pewnością nie wypędzi turystów, którzy zgubili się na szlaku, dotarli do niego nocą podczas załamania pogody i potrzebują pomocy, gdyż byłoby to sprzeczne z elementarnymi zasadami niepisanego „kodeksu górskiego”. Niemniej, nie oznacza to, że zapewni im pokój. Wszystkie łóżka mogą być zarezerwowane i zajęte. Co więcej: podłoga również może być zajęta. W niektórych schroniskach np. w Murowańcu w ogóle nie wolno spać na podłodze z uwagi na przepisy przeciwpożarowe. To wszystko oznacza, że w schronisku można znaleźć schronienie w sytaucji awaryjnej, ale z pewnością nie można oczekiwać luksusów, zaś noclegi trzeba rezerwowac wcześniej. 


Redakcja13.07.2023
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News