Sięganie po smartfon stało się niemalże automatyczne, by zdobyć informację czy nawiązywać kontakty. Najnowsze dane zebrane przez Eurostat potwierdzają trend – w turystycznych obiektach noclegowych rezerwujemy swój pobyt korzystając z telefonów komórkowch. Liczba noclegów zarezerwowanych za pośrednictwem platform internetowych wzrosła o 18% w III kw. 2024 r.
Bez telefonu wielu z nas nie wyobraża już sobie pracy i czasu wolnego. W mediach społecznościowych publikowane są wybrane, przefiltrowane informacje. Analogicznie, bardzo cenimy sobie internetowy system rezerwacji - przyjmowanie i zarządzanie rezerwacjami, rejestracjami, wypożyczeniami, wynajmami parcel na kempingach. Obojętnie jakie miejsca noclegu są naszym wyborem, za każdym razem rozpoczynamy podróż po prostu wodząc palcem po ekranie telefonu.
Fani caravaningu lubią skądinąd te i inne zadania zrealizować bez potrzeby uruchamiania komputera. Dużo poręczniejszy jest telefon komórkowy. I potwierdza się to w najnowszych danych zebranych przez Europejski Urząd Statystyczny (Eurostat). W trzecim kwartale 2024 r. goście spędzili 366,2 mln nocy w turystycznych obiektach noclegowych w UE, zarezerwowanych za pośrednictwem Airbnb, Booking, Expedia Group lub Tripadvisor. Stanowi to wzrost o 18% w porównaniu z tym samym okresem w 2023 r.
We wszystkich 3 miesiącach trzeciego kwartału 2024 r. odnotowano wzrost liczby noclegów spędzonych w obiektach zarezerwowanych za pośrednictwem platform internetowych. W lipcu 2024 r. zarejestrowano 135 mln nocy, co stanowi wzrost o 16,4% w porównaniu z lipcem 2023 r. W sierpniu odnotowano 152,2 mln nocy zarezerwowanych za pośrednictwem platform (+21,6% w porównaniu z sierpniem 2023 r.), a we wrześniu 79 mln (+14% w porównaniu z wrześniem 2023 r.).
Wszystkie kraje UE odnotowały wzrost liczby nocy zarezerwowanych za pośrednictwem platform internetowych w sierpniu 2024 roku. Największe wzrosty odnotowano na Malcie (+41,4% w porównaniu z sierpniem 2023 r.), w Niemczech (+32,7%) i we Francji (+29,9%). Natomiast najmniejsze wzrosty odnotowano w Chorwacji (+9,7%), Bułgarii (+12,2%) i Słowenii (+13,6%). Szczegóły dotyczące pozostałych krajów ilustruje wykres.Fot. Eurostat