W tym wydaniu zaplanowana była część druga artykułu o antenach, jednak kilku Czytelników przysłało swoje uwagi i pytania. Magazyn „Polski Caravaning” poświęcony jest wszystkiemu, co wiąże się z caravaningiem, a cykl „W drodze” jest jednym z jego działów, który poświęcony jest tematyce odbioru satelitarnego i terrestrialnego. Krok po kroku chcemy przekazać zainteresowanym wiedzę o tej technice. Od anteny nadawczej providerów do odbiornika telewizyjnego. Oczywiście, nie jest to i nie będzie podręcznik dla techników serwisu, na to jest za mało miejsca, ale poradnik dla caravaningowców. By temat poszerzyć, współpracujemy z branżowym portalem www.satacademy.eu.
Pan Maciej Sadowski ze Swarzędza, napisał: „Antena - pierwsze ogniwo. Autor we wstępie omawia działanie anteny parabolicznej (rys.) natomiast w pozostałej części artykułu koncentruje się na antenach offsetowych. Oczywiście, niezorientowany czytelnik nadal nie będzie wiedział, na czym istota tych anten polega. Podobnie jak podawanie zysku energetycznego. Bez omówienia szczegółowego pojęć, używanie ich nie ma najmniejszego sensu. Czy nie lepiej jest dokonać wyłącznie porównania? Bazując na wartościach względnych, łatwiej jest budować sobie wyobrażenie o ww. antenach.
Myślę, że najbardziej przydatne byłyby informacje praktyczne, a więc: • jak ustawić antenę w zależności od naszego położenia geograficznego; • rozkład natężenia pola (to już było w poprzednim numerze) w powiązaniu z zyskiem energetycznym anteny, tak aby uzyskać prawidłowy obraz;
• przykłady odbiorników SAT 12V”.
No cóż, nic dodać, nic ująć. Chciałbym Panu podziękować za krytykę i uwagi, a w przyszłości prosić o dalsze. Takie uwagi pokazują nam kierunek zainteresowań Czytelników i podnoszą jakość wydania. Każdy dziennikarz, zwłaszcza branżowy, chciałby mieć do dyspozycji jak najwięcej miejsca w wydaniu. Jest to jednak ograniczone z jednej strony objętością, a z drugiej - charakterem wydania i jego tematyką, stąd też znalezienie złotego środka nie zawsze jest łatwe. Zwrócił Pan uwagę na brak opisu działania anten offsetowych. Oczywiście, ma Pan rację, ale takie szczegółowe opisy wymagają dużo miejsca. Jednak w tym wypadku znalazłem rozwiązanie, wyjaśniając ten temat szczegółowo w portalu www.satacademy.eu, na którego strony zapraszam. Propozycje, które Pan przedstawił, znajdą się w kolejnych wydaniach „Polskiego Caravaningu”. Temat „Jak ustawić antenę” będzie oddzielnie i szczegółowo opisany. Podam sposób na ustawienie anteny z dokładnością analizatora widma (kosztującego ok. 50 000 euro), nie dysponując nim. W programie naszego cyklu przewidziany jest także poradnik pod hasłem „Co kupić, by korzystać z optymalnej instalacji antenowej”. Na temat odbiorników satelitarnych i terrestrialnych, przystosowanych do napięcia 12, 24 i 230 V oraz ich specyficznych możliwości w caravaningu, poświęcę więcej miejsca.
Pan Maciej z Wrocławia pyta: Czy istnieje antena, której nie trzeba kierunkować w stronę satelity i mimo to odbierać programy podczas jazdy?
To pytanie zadałem dwudziestu kolegom-specjalistom. Ich odpowiedź była taka sama: nie, nie istnieje! W rzeczywistości jednak... istnieje i jest do kupienia. Taką antenę, która jest nowością na światowym rynku, ma w ofercie firma Schweiger. Antena „SPEEDSAT 1” jest bardzo płaska, zamontowana na dachu przyczepy lub kampera jest praktycznie niewidoczna i nie powoduje wzrostu oporu powietrza. Pod kopułą z tworzywa sztucznego znajduje się system antenowy, który zostaje automatycznie ustawiony w kierunku satelity. Podczas jazdy, także w rejonach z serpentynami i ostrymi zakrętami, dysponujemy nieprzerwanym odbiorem satelitarnym.
Dokładny opis anteny „SPEEDSAT 1” przedstawię w jednym z kolejnych wydań „Polskiego Caravaningu”. Redakcja SATacademy przy współudziale magazynu „Polski Caravaning” przygotuje specjalny dział „W drodze”, w którym ta tematyka będzie opisywana bardziej szczegółowo, z wieloma dodatkowymi informacjami.
Marian Pokorski Redaktor naczelny Satacademy www.satacademy.eu
Informujemy, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności (dostępną w regulaminie). W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.
Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.
Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.
Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności (dostępną w regulaminie).