artykuły

podrozePODRÓŻE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Park Narodowy Ujście Warty
  fot. Jerzy Strzelecki Park Narodowy Ujście Warty

Najpiękniejsze polskie parki narodowe – mapa, atrakcje, aktywna turystyka

Czas czytania 6 minut

Polskie parki narodowe warto odwiedzać niezależnie od pory roku. To niezwykłe miejsca, pozwalające na obcowanie z dziką przyrodą. Niemalże gwarancja ciszy, spokoju, urokliwych widoków, w otoczeniu których szybko odpoczniecie i naładujecie baterie.

Spis treści

Parki Narodowe - Bieszczadzki Bieszczadzki Park Narodowy jesienią. Fot. jozefbabij, Pixabay. 

Każdy podróżnik powinien odwiedzić kilka polskich parków narodowych, a jeśli naprawdę miłuje się w dzikiej przyrodzie, to polecamy wszystkie. Nie sposób wybrać najpiękniejszego. Każdy park narodowy ma coś wyjątkowego do zaoferowania: od górskich szczytów po nadmorskie wydmy, od lasów pierwotnych, po jeziora polodowcowe.

Parki Narodowe w Polsce - Woliński Woliński Park Narodowy, fot. Anna Natalia Zadroga, Wiki Commons. 

Polskie parki narodowe

Pierwsze parki narodowe w Polsce utworzono już w 1932 roku. Były to Pieniński i Białowieski.

Obecnie w naszym kraju znajdują się 23 parki narodowe, które zajmują łącznie powierzchnię prawie 33 tys. km². Największy z nich to Biebrzański Park Narodowy (592,23 km²), a najmniejszy to Ojcowski Park Narodowy (21,46 km²). Wszystkie są obszarami chronionymi, utworzone w celu zachowania różnorodności biologicznej i przyrody nieożywionej oraz walorów krajobrazowych, naukowych lub turystycznych.

Parki Narodowe w Polsce Parki narodowe w Polsce. Grafika: Wiki Commons. 

Tradycyjnie każdy park narodowy posiada godło, które zawiera charakterystyczny dla regionu symbol. W większości przypadków są nim zwierzęta:

 • Kampinoski Park Narodowy – łoś,
 • Białowieski – żubr,
 • Tatrzański – kozica,
 • Woliński – bielik,
 • Ojcowski – nietoperz.

Czasami symbolika zawiera roślinę: w logo Karkonoskiego parku narodowego znajdziemy dzwonek karkonoski.

Turystyka w parkach narodowych 

Co roku polskie parki narodowe odwiedza około

ReklamaŚT - biholiday 06.03-31.05 Sebastian
14 milionów turystów. Zdecydowanie najbardziej popularny jest Tatrzański, który o każdej porze roku przyciąga miłośników gór nie tylko z naszego kraju, ale również zza granicy. 

Statystycznie najrzadziej odwiedzany jest Narwiański Park Narodowy, w województwie podlaskim, co może być istotną wskazówką, dla turystów szukających ciszy i spokoju, którzy zdecydowanie przedkładają dziką przyrodę nad towarzystwo innych osób.

Polskie parki narodowe to nie tylko wspaniałe miejsce do obcowania z dziką przyrodą, ale także do uprawiania aktywnego wypoczynku. W każdym znajdziecie liczne szlaki turystyczne piesze, ścieżki przyrodnicze i edukacyjne.

Tatrzański Park Narodowy Widok na Czarny Staw i Morskie Oko. Tatrzański Park Narodowy. Fot. Marek Dyoniziak, Wiki Commons. 

Aktywna turystyka w polskich parkach narodowych 

Jeśli szukacie idealnego parku narodowego dla specjalnych aktywności, skorzystajcie z naszych podpowiedzi: 

 • Górskie wędrówki – Babiogórski, Bieszczadzki, Gorczański, Gór Stołowych, Karkonoski, Magurski, Ojcowski, Pieniński, Świętokrzyski, Tatrzański. 
 • Kajaki – najlepsze będą Parki: Narwiański, Wigierski i Biebrzański, w których wytyczono wyjątkowo urokliwe trasy. 
 • Łódki – Narwiański (trasa wokół parku liczy 90 km).
 • Narty – Karkonoski (10 wyciągów), Tatrzański.
 • Szlaki rowerowe – są praktycznie wszędzie, ale na szczególną uwagę zasługują parki: Białowieski, Kampinoski, Narwiański, Ujście Warty i Woliński. W nich wytoczono atrakcyjne, długie i obfitujące w piękne widoki ścieżki na turystów na rowerach. 
 • ReklamaNajpiękniejsze polskie parki narodowe – mapa, atrakcje, aktywna turystyka 6
 • Wspinaczka górska – Tatrzański. 

Atrakcje przyrodnicze

Na szczególną uwagę zasługuje ostatni fragment pierwotnego lasu Europy, wraz z Dębem Jagiełły, który znajduje się w Parku Białowieskim. Sama Puszcza Białowieska to ewenement na skalę światową. Warto wspomnieć, że już w 1979 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W zależności od tego, czego szukacie, możecie wybrać następujące parki:

 • Góry – Babiogórski, Bieszczadzki, Gorczański, Gór Stołowych, Karkonoski, Magurski, Ojcowski, Pieniński, Świętokrzyski, Tatrzański.
 • Jaskinie – Ojcowski (Jaskinia Ciemna i Jaskinia Łokietka), Tatrzański (najwięcej).
 • Jeziora – Bory Tucholskie, Poleski, Wielkopolski, Wigierski.
 • Las bagienny – Biebrzański.
 • Morze – Słowiński, Woliński.
 • Ruchome wydmy – Słowiński.
 • Torfowiska – Biebrzański, Drawieński.

Obserwacja zwierząt w parkach narodowych 

Parki Narodowe to idealne miejsca do obserwacji zwierząt w ich naturalnym środowisku i fotografów przyrody. 

Parki narodowe - Tatrzański, kozica na szlaku Kozica w Tatrzańskim Parku Narodowym, fot. Wiki Commons. 

1. Ostoje i punkty obserwacyjne 

W Parku Narodowym Ujście Warty znajduje się unikalna ostoja ptaków wodnych i błotnych. W pobliżu Kostrzyna, niedaleko drogi krajowej 22, znajdziecie punkty widokowe do obserwacji przyrodniczych. W niektórych Parkach Narodowych (między innymi w Biebrzańskim) leśnicy przygotowali specjalnie czatownie, przeznaczone do obserwacji zwierząt. 

Parki Narodowe - Biebrzański - punkt obserwacji zwierząt Czatownia do obserwacji zwierząt w Biebrzańskim Parku Narodowym, fot. Jerzy Opioła, Wiki Commons. 

W Poleskim Parku Narodowym (od miejscowości Pieszowola) biegnie ścieżka przyrodnicza z wieżami widokowymi przy stawach. Możecie tu spotkać czaple, kormorany oraz żółwie błotne. Jeśli chcecie posłuchać ryki jeleni na rykowisku, warto wybrać się do Bieszczadzkiego Parku Narodowego na przełomie września i października. Jesień to również idealny czas na wizytę w Słowińskim Parku Narodowym, gdzie gromadzą się ogromne stada migrujących ptaków, które można obserwować z lornetką. W Wielkopolskim Parku Narodowym również znajdziecie wieżę do obserwacji ornitologicznych. Znajduje się przy Trzcielińskim Bagnie, to jest obszarze ochrony ścisłej. 

Jeśli marzycie o spotkaniu łosia, to w tym celu należy się wybrać do parku Kampinoskiego, Biebrzańskiego lub Poleskiego. 

2. Pokazowe zagrody ze zwierzętami 

W Białowieskim Parku Narodowym warto odwiedzić Obręb Ochronny Ośrodek Hodowli Żubrów z pokazową zagrodą. W Roztoczańskim możecie odwiedzić zagrodę koników polskich. Zwierzęta żyją na terenie parku, są dokarmiane tylko w okresie zimowym. Zagroda Pokazowa Żubrów znajduje się również w Parku Wolińskim.

Parki Narodowe - Roztoczański koniki polskie Koniki polskie w Roztoczańskim Parku Narodowym, fot. Adrianna Rafalska, Wiki Commons. 

Inne atrakcje 

Odwiedzając nasze parki narodowe, możecie napotkać nietypowe atrakcje. Na przykład zamki. Na terenie Ojcowskiego znajdziecie Zamek w Ojcowie, zbudowany w średniowieczu oraz późnorenesansowy Zamek Piaskowa Skała. W pobliżu Parku Pienińskiego znajdują się: Zamek w Czorsztynie i Zamek w Niedzicy, zaś w Wielkopolskim ruiny zamku Klaudyny Potockiej. 

Drewniane, zabytkowe cerkwie znajdziecie w Parku Magurskim, zaś cerkwie i spichlerze w Pienińskim. Dla miłośników zabytków szczególnie ciekawy może okazać się Świętokrzyski Park Narodowy z dawnym klasztorem Benedyktynów na Łysej Górze, zbudowanym z XII wieku. Na terenie Parku Wolińskiego możecie obejrzeć Grodzisko Lubin, będące pozostałością po grodzie zbudowanym najprawdopodobniej w X wieku. Znajduje się na najwyżej położonym punkcie nad Zalewem Szczecińskim. Kto lubi latarnie morskie, powinien obejrzeć latarnię Chołpino (25 metrów) w parku Słowińskim i Latarnię Kikut (w Wolinskim). 

W większości Parków Narodowych znajdziecie muzea przyrodnicze. Jedna z największych kolekcji przyrodniczych w Polsce znajduje się w Ośrodku Naukowo-Dydaktycznym i Muzeum Przyrodniczym Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych.

Przed wycieczką do parku narodowego 

W parkach narodowych obowiązują zasady ochrony przyrody. Trzeba zapoznać się z nimi przed rozpoczęciem wycieczki. W parkach należy poruszać się tylko po wyznaczonych szlakach (w niektórych tylko w ciągu dnia), nie wolno zbierać roślin, płoszyć zwierząt, hałasować, palić ognia, zbierać skał, leśnego runa lub grzybów, a sport można uprawiać tylko w wyznaczonych miejscach. 

W niektórych parkach narodowych są wymagane opłaty za wstęp, które należy uiścić w kasach przy początku szlaku. 


Redakcja17.11.2023
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News