artykuły

podrozePODRÓŻE
ReklamaBilbord - ACSI sierpień 2024
Migracja ptaków - 5 najlepszych miejsc do obserwacji w Polsce
  fot. Andreas Weith, Wiki Commons

Migracja ptaków - 5 najlepszych miejsc do obserwacji w Polsce

Czas czytania 4 minuty

Migracja ptaków jesienią to wdzięczny obiekt do obserwacji i niezapomniane przeżycie dla każdego miłośnika przyrody i turysty. Nasz kraj położony jest na ważnych szlakach migracyjnych, co sprawia, że możemy być świadkami spektakularnych przelotów tysięcy ptaków. Podczas podobnych wydarzeń ornitolodzy i turyści obserwują loty z dogodnych punktów, wykonują spektakularne zdjęcia.

Turystyka ornitologiczna skradła serca wielu osób, a zjawisko cieszy się tak dużym zainteresowaniem, że doczekało się już swojej nazwy: birdwatching. Wymaga cierpliwości i ciszy.

Jesienne migracje

Migracja ptaków zazwyczaj dotyczy gatunków owadożernych oraz tych, które potrzebują ciepła, by przetrwać. Polska zima nie zapewnia im odpowiednich warunków, dlatego jesienią udają się do cieplejszych krajów, głównie do Afryki, Azji i Europy Południowej.

Migracja ptaków - 5 najlepszych miejsc do obserwacji w Polsce 1


Klucz żurawi. Fot. Wiki Commons. 

Najwięcej gatunków odlatuje we wrześniu, na przykład bocian biały, który kieruje się do Afryki. W podobnym czasie odlatują żurawie, które migrują w dużych grupach, tworząc charakterystyczne klucze. Jaskółki, wilgi i słowiki mogą odlatywać już w sierpniu. W ogromnych, spektakularnych stadach migrują szpaki (na przełomie września i października).

Idealne miejsca do obserwacji ptaków w Polsce

Pod koniec sierpnia, we wrześniu i na początku października w wielu miejscach Polski można obejrzeć migracyjne stada i klucze ptaków. Trasy przebiegają przez cały kraj, od Bałtyku na południe.

ReklamaMigracja ptaków - 5 najlepszych miejsc do obserwacji w Polsce 2
Jeśli chcecie spróbować tej formy turystyki, serdecznie polecamy wycieczkę do miejsc, w których możecie dokonać szczególnie ciekawych obserwacji.

1. Słowiński Park Narodowy (nad Morzem Bałtyckim)

Słowiński Park Narodowy słynie z idealnych punktów do obserwacji ptaków migracyjnych. Możecie zobaczyć wiele gatunków, w tym kaczki, łabędzie, żurawie i gęsi. Zalecany termin to wrzesień i październik. Polecane miejsca: ruchome wydmy oraz jeziora Łebsko i Gardno.

2. Biebrzański Park Narodowy (Podlasie)

Biebrzańskie bagna zamieszkują ogromne stada ptaków wodnych i brodzących. Od sierpnia do października można obserwować ich loty i przygotowanie do migracji. Najlepszy czas na obserwowanie kluczy żurawi to wrzesień.

3. Wigierski Park Narodowy i Mazury

We wrześniu i październiku spotkacie tu wiele migrujących ptaków, które zatrzymują się przy jeziorach podczas podroży z północy. Można obejrzeć drapieżniki, żurawie, kaczki.

4. Park Krajobrazowy Dolina Baryczy

Teren bogaty w stawy, mokradła i inne zbiorniki wodne przyciąga liczne gatunki ptaków. Część ma tutaj „przystanek” podczas podroży na południe. Od końca sierpnia do października w parku poruszają się tysiące ptaków migracyjnych, zwłaszcza wodno-błotnych. Można zaobserwować ogromne klucze żurawi.

5. Park Narodowy Ujście Warty (Lubuskie)

Od września do końca października można obserwować ogromne stada ptaków migracyjnych. Cześć zatrzymują się tu na przerwę w drodze na południe, inne żyją na stałe i startują. Nad terenami zalewowymi w ogromnych stadach kołują gęsi, żurawie, siewki, kaczki.

ReklamaMigracja ptaków - 5 najlepszych miejsc do obserwacji w Polsce 3
Ponadto dobrymi miejscami do obserwacji mogą być:

  • Zalew Wiślany i Mierzeja Wiślana (druga połowa września)
  • Jezioro Gopło (we wrześniu i październiku)
  • Mierzeja Helska (naturalny korytarz migracyjny od sierpnia do października)
  • Delta Wisły, Odry lub Warty (częste miejsce na przystanki w trasie)

Spróbuj obserwacji ptaków

Obserwacja migracji ptaków w ich naturalnym środowisku to ciekawy sposób spędzania czasu. Coś innego, co pozwoli przybliżyć się do natury. Widowiska na niebie, tworzone przez setki tysięcy ptaków są naprawdę przepiękne i na długo pozostaną w pamięci. Nie trzeba być doświadczonym ornitologiem. Wystarczy zaopatrzyć się w lornetkę i aparat.

Szukasz miejscówek na dziko w okolicy parków narodowych? Sprawdź w naszej bazie.


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News