Bałkany z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem turystów. Wiele osób odkrywa uroki Albanii i Macedonii Północnej. Właśnie pomiędzy tymi dwoma krajami leży ogromne, słodkowodne Jezioro Ochrydzkie o powierzchni 358 km². To około trzy razy więcej niż powierzchnia Śniardw.
Spis treści
Jezioro Ochrydzkie jest tak malownicze, że jego fotografie biją rekordy popularności w portalach społecznościowych. Niektóre zdjęcia doczekały się dowcipnych podpisów, takich jak: „Lazurowe wybrzeże na Bałkanach” lub „Malediwy w Macedonii”.
Jezioro Ochrydzkie oraz otaczające je tereny nie bez kozery od 1979 roku figurują na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Nazwa jeziora pochodzi od położonego w Macedonii Północnej miasta Ochryda. Gorąco polecamy je wszystkim, którzy szukają pięknego miejsca na wypoczynek.
Jezioro jest dość rozległe. Należy do większych na Półwyspie Bałkańskim.
Oczywiście! To idealne miejsce dla osób, pragnących spędzić urlop nad wodą. Temperatura wody latem jest przyjemnie ciepła. Może różnić się w zależności od miejsca i pogody, zazwyczaj wynosi pomiędzy 22°C a 26°C.
Jezioro Ochrydzkie leży na terenie o ciepłym klimacie, nie wpadają do niego rzeki, które wychładzałyby wodę.
Do kąpieli najprzyjemniejsza jest woda w zatokach, blisko brzegu. Bliżej środka jeziora może być chłodniejsza.
Jezioro wyróżnia się krystalicznie czystą wodą. Nawet na większej głębokości widać dno. Dlatego jest to istny raj dla miłośników nurkowania (zarówno profesjonalnego, jak i amatorów, nurkujących ze zwykłymi maskami niedaleko brzegu). Przejrzystość wody sprawia, że w Jeziorze Ochrydzkim wykonano wiele nietuzinkowych, podwodnych zdjęć.
Zarówno po stronie Albanii, jak i Macedonii, można znaleźć plaże wszelkiego typu: duże piaszczyste, kamieniste, częściowo dzikie kamieniste lub piaszczyste oraz zupełnie dzikie. Po stronie albańskiej przy jeziorze znajdują się tereny rolnicze i pola uprawne. Część linii brzegowej nie jest zagospodarowana. Można biwakować w miejscach, w których spotkanie drugiego człowieka graniczy z cudem.
Po stronie macedońskiej znajduje się więcej piaszczystych plaż, infrastruktury oraz miast i miasteczek graniczących z jeziorem. Niemniej tu również można spotkać wiele dzikich miejsc do kąpieli i wypoczynku.
Na urlop watro zabrać buty do pływania. Niektóre zejścia do jeziora są kamieniste.
W okolicy Jeziora Ochrydzkiego znajduje się sporo ciekawych zabytków, miejsc wartych obejrzenia i nietypowych atrakcji.
Ochryda posiada niezwykle bogatą historię, słynie z malowniczych krajobrazów. Miasto leży na wzgórzu tuż nad jeziorem. Z wielu miejsc rozpościerają się niezwykłe widoki. Warto odwiedzić stare miasto, średniowieczną twierdzę Cara Samuela, szesnastowieczny sobór. W mieście znajduje się wiele zabytków, restauracji, ciekawy port, miejsca do odpoczynku.
Jezioro jest tak ogromne, że wielu turystów decyduje się na zwiedzanie od strony wody. Rejsy odbywają się regularnie do najciekawszych lokalizacji.
Bałkany słyną ze smacznej kuchni, win, nietypowych sposobów przyrządzania ryb. Zdecydowanie warto zakosztować lokalnych smakołyków. Przy brzegu jeziora znajduje się wiele restauracji oferujących typowe dania kuchni bałkańskiej.
Dawno, dawno temu, a dokładnie 1200 lat przed naszą erą przy Jeziorze Ochrydzkim zbudowano niezwykłą osadę. Mieszkańcy wykazali się sprytem i wiedzą techniczną. Wbili w dno jeziora ponad 10 000 drewnianych pali, na których umieścili domy i pomosty.
Osada przetrwała ponad 700 lat. To miejsce nazwano Zatoką Kości z uwagi na liczne, wykopane przez archeologów szkielety zwierząt i ryb. Można zwiedzać zrekonstruowane chaty i lokalne muzeum z pięknym parkiem nad brzegiem jeziora.
W Albanii oficjalnie można biwakować na dziko. W Macedonii Północnej formalnie należy biwakować na kempingach, ale w wielu regionach ludzie przymykają oko na przepisy, a turyści zatrzymują się w dowolnym, wybranym przez siebie miejscu. Biwak trzeba uzgodnić z właścicielem pola lub działki przy jeziorze. Mieszkańcy obu krajów są bardzo życzliwie nastawieni do podróżników, służą pomocą, oferują wsparcie.
Tuż nad jeziorem w Albanii znajdują się: Camping ARBI (SH64, Pogradec 7301, Albania), Camping Erlin Beach (Lin, Pogradec 7301, Albania), Restorant Camping Rei (Rruga nacionale, Pojske, E86, Pogradec, Albania). W Macedonii znajdują się: Grebnos RV Park, blisko miejscowości Trpejca, Camperstop KJ Divono (tuż nad jeziorem), Camper Stop "K'j Divono" (Naum Ohridski 10d complex, Ohrid 6000, Macedonia Północna).
Wszystkie fotografie wykorzystane w artykule zostały wykonane przez Czytelniczkę „Polskiego Caravaningu” i udostępnione redakcji. Zdjęcia nie były wcześniej publikowane, podlegają ochronie prawnej i nie wolno ich wykorzystywać bez zgody autorki.