artykuły

podrozePODRÓŻE
ReklamaBilbord - Honda agregaty 2024 22.07-31.07 Sebastian
Izerski Park Ciemnego Nieba i gwiazdy w Bieszczadach
  fot. Kjpargeter, Freepik.

Izerski Park Ciemnego Nieba i gwiazdy w Bieszczadach

Czas czytania 4 minuty

Izerski Park Ciemnego Nieba oraz Park Gwiezdnego Nieba „Bieszczady” zdecydowanie warto odwiedzić. To unikalne miejsca, zapewniające niezwykłe wrażenia. Są jak rezerwaty przyrody z jedną różnicą. Chronią nie rośliny i zwierzęta, ale nocne niebo, pełne gwiazd. 

Czym są parki nocnego nieba? 

Jeśli mieszkacie w dużym mieście, na pewno zauważyliście, że Droga Mleczna, wiele gwiazdozbiorów i gwiazd są niezwykle trudne lub wręcz niemożliwe do zaobserwowania. To wynik zanieczyszczenia światłem z domów, latarni ulicznych i obiektów użyteczności publicznej. Do obserwacji nocnego nieba potrzebna jest ciemność, a im większe skupisko ludzkie, tym gorsze warunki na patrzenie w gwiazdy. 

Park Nocnego Nieba Park nocnego nieba Kerry International Dark Sky Reserve. Fot. Wiki Commons. 

W tym celu tworzy się parki nocnego nieba. Korzystają z nich naukowcy do profesjonalnych obserwacji astronomicznych oraz liczni turyści. 

W parkach, nawet bez profesjonalnych przyrządów, dostrzeżecie na nocnym niebie tysiące gwiazd, wykonacie niezwykłe zdjęcia, zobaczycie, jak wielką frajdą jest obserwacja kosmosu. W parkach chętnie bywają rodziny z dziećmi i zapewniają, że maluchy ciężko oderwać od tej atrakcji. 

park nocnego nieba

W dużym mieście bez teleskopu można dostrzec około 20 gwiazd. W parku ciemnego nieba będą ich tysiące. Z pomocą odpowiednich aplikacji możecie zlokalizować poszczególne gwiazdozbiory. 

Co ciekawe, parki chronią również ekosystemy przyrodnicze. Wiele gatunków zwierząt, w tym liczne ptaki, jest aktywnych nocą, zaś nadmiar światła zaburza ich naturalny rytm.  

ReklamaIzerski Park Ciemnego Nieba i gwiazdy w Bieszczadach  3

Izerski Park Ciemnego Nieba

Izerski Park Ciemnego Nieba został utworzony w 2009 roku jako pierwsze tego typu miejsce w Polsce. Obejmuje obszar około 75 kilometrów kwadratowych. Znajduje się w Górach Izerskich, po obu stronach granice polsko-czeskiej. Miejsce wybrano nieprzypadkowo. Teren jest słabo zaludniony, a góry idealnie chronią przed zanieczyszczeniem światłem. 

Izerski Park Nocnego Nieba Droga Mleczna, Izerski Park Nocnego Nieba, fot. Wiki Commons. 

W parku organizowane są warsztaty, wykłady i pokazy astronomiczne, podczas których można dowiedzieć się więcej o kosmosie. 

Park Gwiezdnego Nieba Bieszczady

Park Gwiezdnego Nieba Bieszczady może poszczycić się ogromną powierzchnią. Zajmuje aż 113 846,41 ha. To drugi pod względem wielkości typu park w Europie. Został utworzony w 2013 roku. Znajduje się na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego, Parku Krajobrazowego Cisniańsko-Wetlińskiego i Parku Krajobrazowego Doliny Sanu. 

Dla turystów są tu organizowane astrospotkania, wykłady i warsztaty. Od 1 maja do 1 listopada trwa sezon pokazów astronomicznych, które odbywają się w obserwatorium gwiezdnego nieba „Ryś” w Tarnawie Niżne. 

Co zabrać ze sobą do parku ciemnego nieba? 

Oczywiście, park zwiedzamy nocą. Warto zabrać ze sobą ciepłe ubrania. Nawet latem może być chłodno. Zaleca się używanie latarek o ciepłym, czerwonym świetle, które nie rażą oczu i pozwalają łatwiej zaadaptować wzrok do ciemności. 

W parku można wykonać niezwykłe nocne zdjęcia. Wiele fotografii zamieszczonych przez internautów w mediach społecznościowych zostało zrobione smartfonami. Krótko mówiąc: profesjonalny sprzęt fotograficzny nie jest konieczny. 

ReklamaIzerski Park Ciemnego Nieba i gwiazdy w Bieszczadach  5
Podczas pokazów astronomicznych, gwiazdozbiory są wskazywane na niebie laserem, a uczestnicy oglądają niebo leżąc na wygodnych poduszkach. Mają również do dyspozycji profesjonalne teleskopy. Obserwują satelity oraz spadające gwiazdy. 

heart Szukasz kempingów w okolicy? Zajrzyj do naszej bazy. 


Redakcja09.07.2024
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News