artykuły

podrozePODRÓŻE
ReklamaBilbord - Mugga 2025
Austria kamperem – praktyczne porady
  fot. Freepik

Austria kamperem – praktyczne porady

Czas czytania 6 minut

Austria kamperem to dość popularny pomysł na wakacje, chętnie wybierany przez Polaków. W tym artykule przyjrzymy się, co ciekawego ma do zaoferowania Austria i jak przygotować się do wycieczki. 

Dlaczego warto? 

Za Austrią przemawiają przede wszystkim dobre drogi, liczne kempingi i atrakcje przyrodnicze. Austria ma do zaoferowania zapierające dech w piersiach krajobrazy i nadaje się do podróży o każdej porze roku. Zimą znajdziecie znakomite ośrodki narciarskie, latem miejsca idealne do turystyki pieszej, chodzenia po górach, kąpieli i wypoczynku.  

Austria kamperem – praktyczne porady   1

Hallstatt. Fot. Leonhard_Niederwimmer, Pixabay. 

Kraj odwiedza ponad 20 milionów turystów rocznie. Do najbardziej znanych atrakcji przyrodniczych należą:  

  • Alpy (szczyty, ośrodki narciarskie, trasy trekkingowe i malownicze doliny),  
  • Trzytysięczniki znajdujące się w Alpach Wschodnich,  
  • Jezioro Nezyderskie i inne jeziora o krystalicznie czystej wodzie,  
  • Grossglockner – najwyższy szczyt Austrii,  
  • Parki narodowe i rezerwaty, np. las pierwotny w Kalkalpen.

Podstawowe informacje dla turystów  

  • Granice można przekroczyć z takim dokumentem jak: paszport, paszport tymczasowy lub dowód osobisty.  
  • Obywatele RP nie potrzebują mieć wizy.  
  • Polacy mogą swobodnie wjeżdżać do Austrii na bazie przepisów obowiązujących w UE. Do 90 dni można przebywać w tym kraju bez jakichkolwiek dodatkowych czynności administracyjnych.  
  • W Austrii można posługiwać się Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego (
    ReklamaAustria kamperem – praktyczne porady   2
    EKUZ
    ), którą można otrzymać w NFZ.  
  • Osobom ubezpieczonym w NFZ lub w KRUS przysługuje bezpłatna pomoc medyczna w nagłych sytuacjach.  
  • Austria jest krajem bezpiecznym, odwiedzanym przez miliony turystów.  
  • Bez kłopotu porozumiecie się po angielsku lub niemiecku.

Austria kamperem – praktyczne porady   3

Jezioro Nezyderskie Fot. Wiki Commons. 

Ważne informacje dla kierowców  

Austria słynie z dobrze rozwiniętej sieci drogowej. Łączna długość dróg w tym kraju wynosi około 130 tys. km. Najprościej przejechać kraj, korzystając z autostrady tranzytowej Brenner Autobahn, która wiedzie do Włoch. Autostrady i drogi ekspresowe są płatne, ale regularnie remontowane i bardzo dobrze oznakowane. Winiety można kupić online. Mandat za jej brak wynosi 120 euro.  

W Austrii można korzystać z polskiego prawa jazdy. Podczas prowadzenia nie można rozmawiać przez komórkę. Dopuszczalny jest jedynie zestaw głośnomówiący.  

Zgodnie z przepisami w pojeździe musi się znajdować: apteczka, trójkąt ostrzegawczy i kamizelka odblaskowa. Służby bardzo poważnie podchodzą do kamizelek odblaskowych. Za poważniejsze wykroczenia drogowe można spodziewać się zatrzymania tablic rejestracyjnych lub nawet pojazdu.  

W Austrii są potwornie wysokie mandaty za prowadzenie pod wpływem alkoholu, nawet do 5900 euro. Nad przepisami trzeba się uważnie pochylić, gdyż dopuszczalna ilość alkoholu we krwi zależy od rodzaju prawa jazdy oraz tego, jak długo dana osoba je posiada. Uśredniając, dopuszczalna ilość alkoholu wynosi od 0,1 do 0,49 promila.  

ReklamaAustria kamperem – praktyczne porady   4
Mandaty trzeba płacić na miejscu! Wyjątek dotyczy tylko tych osób, które na stałe mieszkają w Austrii. Dlatego warto pilnować się na drodze i na wszelki wypadek mieć przy sobie dodatkowe pieniądze.

Telefony alarmowe 

W Austrii obowiązują następujące telefony alarmowe: 

  • ogólny – 112
  • policja – 133
  • pogotowie – 144
  • straż pożarna – 122
  • kierunkowy (+43)

Dobre rady dla podróżujących kamperami i przyczepami  

heart Jeśli szukasz kempingu w Austrii, skorzystaj z naszej bazy.  

Austria posiada setki kempingów, od luksusowych (z basenami, spa, restauracjami) po kameralne, blisko natury. Niektóre cieszą się sporym zainteresowaniem i lepiej rezerwować je z wyprzedzeniem. Kempingi często położone są nad jeziorami (np. Wörthersee, Attersee), w dolinach alpejskich lub przy parkach narodowych, tuż przy miejscu do kąpieli lub szlakach turystycznych. Naprawdę jest z czego wybierać.  

Austria kamperem – praktyczne porady   6

Wachau, 80 km na zachód od Wiednia. Fot. Doronenko, Wiki Commons. 

Austria jest odwiedzana przez wielu miłośników caravaningu i rozumie potrzeby turystów podróżujących kamperami i przyczepami. Wiele parkingów i miejsc obsługi jest przystosowanych dla dużych pojazdów, co znacznie ułatwia manewry.  

W Austrii możecie spodziewać się infrastruktury na najwyższym poziomie: przyłącza elektryczne, uzupełnianie wody, opróżnianie ścieków, czyste sanitariaty itp. Kamperem można dojechać w miejsca trudno dostępne komunikacją publiczną, np. alpejskie doliny czy leśne trasy. Ogromna większość atrakcji turystycznych jest bardzo łatwo dostępnych.  

Z zasady biwakowanie na dziko w Austrii jest zabronione i karane (można spotkać lokalne wyjątki).  

Podsumowanie  

Austria to bardzo dobry kierunek na wycieczkę. Mieszkańcy są przyzwyczajeni do podróżujących kamperami, a wiele miejscowości ma dla nich specjalne usługi. Dobra organizacja ruchu oraz infrastruktura na światowym poziomie sprawiają, że podróż jest komfortowa.
 


Redakcja18.07.2025
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News