Ze statystyk Komendy Głównej Policji wynika, że najwięcej wypadków zdarza się w Polsce w miesiącach letnich, czyli w czerwcu, lipcu i sierpniu.
Lato nie jest więc wcale tak bezpieczną dla kierowców porą roku, jak mogłoby się wydawać. Statystycznie w ciągu roku w centralnej Polsce zdarza się około 20 burz, a średnio przez 60 dni widoczność ogranicza mgła. W lipcu należy się liczyć z 12 deszczowymi dniami. Do tego dochodzą m.in. silne wiatry, lokalne podtopienia i powodzie lub też zagrożenie najbardziej typowe dla polskich dróg – agresywni kierowcy. Do tego należy dodać nasze własne zmęczenie, którego nie da się uniknąć, kiedy śpiesząc się na urlop lub wracając z niego musimy podróżować w nocy. Wszystko to sprawia, że lato wcale nie jest bezpieczniejszą porą roku dla kierowców niż zima.
Jazda nocna.
Silny wiatr.
Upały.
By było bezpieczniej Jednak jazda w lecie może być bezpieczna. Wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo na drodze. Należy przede wszystkim:
• odpowiednio przygotować się do podróży,
• wiedzieć jak się zachować, gdy zaskoczy cię ulewny deszcz lub burza,
• przewidywać zagrożenia wywoływane przez silny wiatr,
• zachowywać się rozsądnie jadąc we mgle,
• znać zasady bezpiecznej jazdy o zmierzchu i w nocy,
• omijać fragmenty jezdni zalane wodami z podtopień i powodzi,
• uważać na wysoką temperaturę,
• zachować spokój i rozsądek w razie awarii,
• dbać o opony, bo to one są jedynymi punktami styku między samochodem a nawierzchnią i to od nich w dużym stopniu zależy zachowanie samochodu, zwłaszcza w trudnych warunkach,
• unikać lub zgłaszać policji agresywne zachowania nieodpowiedzialnych kierowców.
Oprac. Dariusz Wołodźko
na podstawie materiałów firmy Goodyear
Infografiki: www.goodyear.pl
Informujemy, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności (dostępną w regulaminie). W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.
Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.
Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.
Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności (dostępną w regulaminie).