artykuły

przeglad-rynkuPRZEGLĄD RYNKU
ReklamaBilbord - Ubezpieczenia Sebastian
Mikroprocesory w zabudowach kempingowych

Mikroprocesory w zabudowach kempingowych

Świat się zmienia, zmienia się również podejście do różnych rozwiązań caravaningowych. Niegdyś, jak tłumaczy Marek Rybczyński, właściciel firmy BusKamper.pl, dominowały wyjazdy w naprawdę dzikie miejsca, gdzie obiad przygotowywało się na ognisku, a ogień nie raz rozpalało krzesiwem.

A dziś? Dominuje elektronika, w szczególności mikroprocesory, które umożliwiły powstanie nowych technologii. Właśnie one są już zaimplementowane na pokładzie wszystkich nowych buskamperów. Gdzie je znajdziemy?
BusKampery od zawsze były tworzone z myślą, by dać pełną niezależność energetyczną nawet przez kilka tygodni. Wszystko po to, by bytować nimi w miejscach niedostępnych, dzikich i, co oczywiste, z daleka od kempingowych źródeł zasilania.
– Lubimy dzikie miejsca, obcowanie z przyrodą, spokój, piękne widoki, ciszę – tłumaczy właściciel firmy. 
I dodaje, że by to mogło się udać, trzeba wykorzystać wszystkie dostępne rozwiązania. Mowa tu nie tylko o panelach fotowoltaicznych, ale też o zintegrowanym układzie gazu LPG, który zasila kuchenkę, ogrzewanie postojowe czy bojler z ciepłą wodą. Wszystkie urządzenia wymagają rozbudowanych, wielostrefowych instalacji. Zwykłemu „Kowalskiemu” trudno byłoby nimi wszystkimi zarządzać ręcznie. I tu właśnie z pomocą przychodzi elektronika.
– Całością zawiaduje mikroprocesorowy układ BusKamper produkowany specjalnie dla nas. To on nadzoruje funkcjonowanie i ładowanie akumulatorów, steruje instalacjami 12 V i 230 V oraz inwerterem, kontroluje współpracę z instalacją auta oraz paneli fotowoltaicznych, chroni alternator informuje nas także o ilości LPG pozostałego w zbiorniku. Każdy samochód wyjeżdżający z naszej firmy ma zaprogramowane odpowiednie parametry do tego sterownika – dodaje Rybczyński.

Mikroprocesory w zabudowach kempingowych 1

ReklamaŚródtekstowy ACK sklep 07.07-31.08 Sebastian
Kolejna elektronika dba o bezpieczeństwo. Sterowniki mikroprocesorowe nadzorują prawidłową pracę urządzeń gazowych: kontrolują dopływ gazu, funkcjonowanie palników, sprawdzają drożność układów spalinowych, układu grzewczego, odpowiadają także za prawidłową temperaturę nagrzewnic i napięcie zasilania.
– Czterordzeniowy szybki procesor ułatwia nam, kamperowcom, życie. Na montowanym w naszych zabudowach dużym wyświetlaczu możemy odczytać informacje z ulubionej aplikacji park4night, nawigacji GPS Waze, Google Maps lub wielu innych (Android). Możemy też słuchać muzyki i podcastów na Spotify, internetowego radia itd. To nie koniec. Układ wyświetla i rejestruje obraz z przedniej oraz tylnej kamery, a do całości mamy dostęp w sposób zdalny, przez internet. System połączony jest z multimediami w samochodzie. Możliwe jest nawet uruchomienie niezależnego punktu hotspot z lokalnym, tańszym internetem za granicą. Wszystkie polecenia możemy wypowiadać słownie – asystent głosowy jest na pokładzie i działa świetnie.
Można nie lubić elektroniki, ale powoli trudno się bez niej obejść. Dzięki mikroprocesorom, a przede wszystkim aplikacjom, które nimi sterują, mamy do dyspozycji wiele nowych, nieosiągalnych kiedyś możliwości. Przyzwyczajamy się do nich, zaczynamy z nich korzystać. Stają się dla nas normą. A co przyniesie jutro? Czas pokaże.

Dystrybutor: BusKamper

Artykuł pochodzi z numeru 6/1 (103) 2021 r. magazynu „Polski Caravaning”.

Reklamaśródtekstowy 2 aravanssalon mtp ZLOT 06.07-23.10 Sebastian
Chcesz być na bieżąco? Zamów prenumeratę – teraz jeszcze taniej i szybciej.


Administrator23.07.20220