Największy w Polsce producent przyczep samochodowych: ponad dwieście typów i odmian! FP Niewiadów produkuje przyczepy bagażowe, podłodziowe, izotermiczne, handlowe, do przewozu koni…. Dla sympatyków caravaningu to przede wszystkim producent przyczep kempingowych. Wyroby firmy znane są i cenione także na zagranicznych rynkach. Trzy lata temu fabryka obchodziła osiemdziesiątą rocznicę istnienia.
Nie ma w Polsce osoby, która wie cokolwiek o caravaningu, a nie słyszałaby o marce Niewiadów. Przez długi czas podróżować z przyczepą, znaczyło: podróżować Niewiadowem. Ta polska marka dominowała wśród caravaningowców w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Powód był prozaiczny: dostępność i cena. Niezwykle rzadko ktoś mógł sobie pozwolić na inny typ przyczepy, jak to się wtedy mówiło: ,,z zachodu”. Zmienił się system polityczny, otwoarzyły się granice, zmieniła się sama fabryka. Po wielu przekształceniach strukturalno-gospodarczych jest to dziś nowoczesny zakład, który dalej produkuje przyczepy kempingowe – i to cieszące się powodzeniem. Tyle tylko, że bardziej za granicą niż u nas. Są trzy główne powody tego zainteresowania: jakość, waga i cena. Nie bez przyczyny producent zbiera w ostatnich latach nagrody za dynamikę eksportu i otrzymuje statuetki Lidera Eksportu.
Choć odległe początki zakładu nie zwiastowały produkcji sprzętu kempingowego, np. przez długi czas po II wojnie światowej „Niewiadów” produkował przede wszystkim dla wojska. Wraz z wprowadzeniem składanych łodzi z tkanin gumowych ruszyła wtedy produkcja kilku typów łodzi z laminatu poliestrowo-szklanego na eksport do Skandynawii. Stąd był już tylko krok do rozpoczęcia produkcji dobrze znanych niewiadowskich przyczep kempingowych z nadwoziem z laminatu.
To właśnie te przyczepy starszym caravaningowcom kojarzą się z ich młodością i do dzisiaj wspominane z ogromnym sentymentem. Słynne ,,enki”, czyli N-126, N-127 czy N-133, na zawsze pozostaną w pamięci. Niewiadów to jednak nie tylko przeszłość. To także współczesność i produkcja przyczep o wysokim standardzie, których rozwiązania techniczne oraz jakość odpowiadają normom europejskim i posiadają unijne certyfikaty. Osiemdziesiąt procent sprzedaży trafia na rynki zagraniczne. Oznacza to, że tylko dwadzieścia procent zostaje w kraju. Cudze chwalicie, swego nie znacie? Nie do końca. Na rynku dostępna jest dziś bogata oferta producentów i Niewiadów jest jednym z wielu – choć pozostaje jedynym polskim producentem przyczep kempingowych. Markowych przyczep o nazwie rozpoznawalnej na całym świecie.
30 grudnia 1920
Powstanie Spółki Akcyjnej ,,Nitrat”.
1921-1922
Budowa Polskich Zakładów Chemicznych ,,Nitrat” w Niewiadowie.
1924
Firma Societa Italiana Produtti Esplodenti z Mediolanu dokonuje rozruchu zakładu i przekazuje go polskiemu personelowi.
1939
Zniszczenie podczas bombardowania przez hitlerowców niektórych obiektów zakładu.
1940
Demontaż i wywiezienie do Niemiec urządzeń i maszyn.
1945
Wyzwolenie zakładu.
1950
Utworzenie samodzielnych Zakładów Przemysłu Nieorganicznego ,,Niewiadów”, podległych Ministerstwu Przemysłu Ciężkiego.
1955
Zakład zmienia nazwę na: Wytwórnia Wyrobów Precyzyjnych ,,Niewiadów”.
1973
Pierwsze przyczepy kempingowe typu N-126.
1976
Rozpoczęcie produkcji przyczep N-132
1977
Uruchomienie produkcji nowej przyczepy kempingowej
typu N-127.
1986
Rozpoczęcie produkcji nowej generacji przyczep kempingowych N-126n.
1986
Zmiana nazwy zakładu na: Zakłady Sprzętu Precyzyjnego ,,Niewiadów”.
1995
Powstanie grupy kapitałowej Zakładów Sprzętu Precyzyjnego „Niewiadów” SA, w skład której wchodzą: Fabryka Przyczep „Niewiadów” sp. z o.o. i Fabryka Artykułów Domowych „Niewiadów” sp. z o.o.
2001
Nagroda „Europrodukt 2000” za „niebieską linię”, czyli grupę lekkich przyczep bagażowych oraz główna nagroda redakcji „Rynków zagranicznych” za dynamikę eksportu w latach 1999-2001. Zakład znalazł się też w rankingu największych polskich eksporterów „Polish Export Reviev 2001”
2004
Fabryka Przyczep „Niewiadów” otrzymuje statuetkę „Lider Exportu 2004”. W czasie uroczystej gali nagrodę odebrała prezes F.P.„Niewiadów” Bożena Liberda.
Oprac. Dariusz Wołodźko
Współpraca: Hubert Zimnicki