artykuły

przeglad-rynkuPRZEGLĄD RYNKU
ReklamaBilbord Ubezpieczenia zadzwon

Krótka historia marki Niewiadów

Czas czytania 5 minut
Krótka historia marki Niewiadów

Największy w Polsce producent przyczep samochodowych: ponad dwieście typów i odmian! FP Niewiadów produkuje przyczepy bagażowe, podłodziowe, izotermiczne, handlowe, do przewozu koni…. Dla sympatyków caravaningu to przede wszystkim producent przyczep kempingowych. Wyroby firmy znane są i cenione także na zagranicznych rynkach. Trzy lata temu fabryka obchodziła osiemdziesiątą rocznicę istnienia.

Nie ma w Polsce osoby, która wie cokolwiek o caravaningu, a nie słyszałaby o marce Niewiadów. Przez długi czas podróżować z przyczepą, znaczyło: podróżować Niewiadowem. Ta polska marka dominowała wśród caravaningowców w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Powód był prozaiczny: dostępność i cena. Niezwykle rzadko ktoś mógł sobie pozwolić na inny typ przyczepy, jak to się wtedy mówiło: ,,z zachodu”. Zmienił się system polityczny, otwoarzyły się granice, zmieniła się sama fabryka. Po wielu przekształceniach strukturalno-gospodarczych jest to dziś nowoczesny zakład, który dalej produkuje przyczepy kempingowe – i to cieszące się powodzeniem. Tyle tylko, że bardziej za granicą niż u nas. Są trzy główne powody tego zainteresowania: jakość, waga i cena. Nie bez przyczyny producent zbiera w ostatnich latach nagrody za dynamikę eksportu i otrzymuje statuetki Lidera Eksportu.

Krótka historia marki Niewiadów 1Choć odległe początki zakładu nie zwiastowały produkcji sprzętu kempingowego, np. przez długi czas po II wojnie światowej „Niewiadów” produkował przede wszystkim dla wojska. Wraz z wprowadzeniem składanych łodzi z tkanin gumowych ruszyła wtedy produkcja kilku typów łodzi z laminatu poliestrowo-szklanego na eksport do Skandynawii. Stąd był już tylko krok do rozpoczęcia produkcji dobrze znanych niewiadowskich przyczep kempingowych z nadwoziem z laminatu.

ReklamaŚródtekstowy - Camper Caravans Salon 2023 16.08-29.10 Sebastian
Krótka historia marki Niewiadów 3To właśnie te przyczepy starszym caravaningowcom kojarzą się z ich młodością i do dzisiaj wspominane z ogromnym sentymentem. Słynne ,,enki”, czyli N-126, N-127 czy N-133, na zawsze pozostaną w pamięci. Niewiadów to jednak nie tylko przeszłość. To także współczesność i produkcja przyczep o wysokim standardzie, których rozwiązania techniczne oraz jakość odpowiadają normom europejskim i posiadają unijne certyfikaty. Osiemdziesiąt procent sprzedaży trafia na rynki zagraniczne. Oznacza to, że tylko dwadzieścia procent zostaje w kraju. Cudze chwalicie, swego nie znacie? Nie do końca. Na rynku dostępna jest dziś bogata oferta producentów i Niewiadów jest jednym z wielu – choć pozostaje jedynym polskim producentem przyczep kempingowych. Markowych przyczep o nazwie rozpoznawalnej na całym świecie.

Krótka historia marki Niewiadów 430 grudnia 1920
Powstanie Spółki Akcyjnej ,,Nitrat”.

1921-1922
Budowa Polskich Zakładów Chemicznych ,,Nitrat” w Niewiadowie.

1924
Firma Societa Italiana Produtti Esplodenti z Mediolanu dokonuje rozruchu zakładu i przekazuje go polskiemu personelowi.

Krótka historia marki Niewiadów 51939
Zniszczenie podczas bombardowania przez hitlerowców niektórych obiektów zakładu.

1940
Demontaż i wywiezienie do Niemiec urządzeń i maszyn.

Krótka historia marki Niewiadów 61945
Wyzwolenie zakładu.

1950
Utworzenie samodzielnych Zakładów Przemysłu Nieorganicznego ,,Niewiadów”, podległych Ministerstwu Przemysłu Ciężkiego.

1955
Zakład zmienia nazwę na: Wytwórnia Wyrobów Precyzyjnych ,,Niewiadów”.

ReklamaSródtekstowy 2 Ubezpieczenia zadzwon

1966
Uruchomienie produkcji przyczep kempingowych ,,Tramp”.

1970
Pierwsza przyczepa kempingowa ,,Romi”.

Krótka historia marki Niewiadów 81973
Pierwsze przyczepy kempingowe typu N-126.

1976
Rozpoczęcie produkcji przyczep N-132

1977
Uruchomienie produkcji nowej przyczepy kempingowej
typu N-127.

Krótka historia marki Niewiadów 91986
Rozpoczęcie produkcji nowej generacji przyczep kempingowych N-126n.

1986
Zmiana nazwy zakładu na: Zakłady Sprzętu Precyzyjnego ,,Niewiadów”.

1995
Powstanie grupy kapitałowej Zakładów Sprzętu Precyzyjnego „Niewiadów” SA, w skład której wchodzą: Fabryka Przyczep „Niewiadów” sp. z o.o. i Fabryka Artykułów Domowych „Niewiadów” sp. z o.o.

Krótka historia marki Niewiadów 102001
Nagroda „Europrodukt 2000” za „niebieską linię”, czyli grupę lekkich przyczep bagażowych oraz główna nagroda redakcji „Rynków zagranicznych” za dynamikę eksportu w latach 1999-2001. Zakład znalazł się też w rankingu największych polskich eksporterów „Polish Export Reviev 2001”

2004
Fabryka Przyczep „Niewiadów” otrzymuje statuetkę „Lider Exportu 2004”. W czasie uroczystej gali nagrodę odebrała prezes F.P.„Niewiadów” Bożena Liberda.

Oprac. Dariusz Wołodźko
Współpraca: Hubert Zimnicki


03.03.20090
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News