artykuły

przeglad-rynkuPRZEGLĄD RYNKU
ReklamaBilbord - Honda agregaty 2024 22.07-31.07 Sebastian

Konwerter

Czas czytania 3 minuty
Konwerter
W poprzednich odcinkach cyklu „W drodze” poznaliśmy tajniki anteny satelitarnej. Jednak sama antena nie pozwoli nam na oglądanie programów telewizyjnych czy odbiór programów radiowych. Potrzebny jest nam podzespół, który sygnał skoncentrowany przez paraboliczne lustro wzmocni i przetworzy, umożliwiając jego odbiór przez odbiornik satelitarny. Tym elementem w łańcuchu satelita – odbiornik jest konwerter.

Konwerter, często nazywany LNC lub LNB, jest urządzeniem, które znajduje się w ognisku anteny parabolicznej i bezpośrednio odbiera sygnały radiowe i telewizyjne, emitowane w paśmie Ku (10,7...12,75 GHz), przetwarza je na pierwszą pośrednią częstotliwość satelitarną 950...2150 MHz i przesyła, przy pomocy kabla koncentrycznego, do odbiornika satelitarnego.

Konwerter 1


LNB Alps single.

Istnieje wiele typów i rodzajów konwerterów, takich jak: SINGEL do odbioru jednego satelity przez jeden odbiornik, TWEIN dla dwóch odbiorników, QUAD dla czterech odbiorników oraz rodzina konwerterów typu MONOBLOK dla odbioru dwóch satelitów. Nas będą interesowały tylko dwa z tej grupy: SINGEL i MONOBLOK.

Jak działa konwerter
By zrozumieć zasadę działania konwertera w naszym łańcuchu, opiszę w kilku słowach jego skomplikowane życie wewnętrzne. Te informacje pozwolą na szybszą lokalizację ewentualnego uszkodzenia w naszej instalacji.

Sygnał wysyłany przez satelitę na częstotliwości 10.700…12.750 MHz nie daje się przesyłać na dłuższe odległości przy pomocy kabla koncentrycznego. Należy go zatem przetransponować na niższą częstotliwość: 950…2150 MHz. Istnieje jeszcze drugi problem, z którym musimy sobie dać radę. Nasz satelitarny sygnał emitowany jest w czterech opcjach, w dwóch polaryzacjach; pionowej (V) i poziomej (H) oraz w paśmie podzielonym na dwa; 10,7…11,7 i 11,7…12,75 GHz. Te cztery opcje muszą być uwzględnione w konwerterze i odpowiednio wyselekcjonowane przed wysłaniem ich do odbiornika. Polecenia dla przełączania poszczególnych opcji wysyła odbiornik satelitarny. W konwerterze znajdują się dwa przełączniki, które zostają przełączone w zależności od odbieranego programu. Polaryzacje przełączane są przy pomocy dwóch różnych napięć pasma (14 i 18 V), sygnałem o częstotliwości 0 lub 22 kHz. Przy pomocy odpowiedniego przyrządu możemy stwierdzić, czy odpowiednie napięcie i częstotliwość zgodne są z wybranym programem. Te małe przyrządy pokazują aktualną polaryzację, pasmo częstotliwości, system satelitarny w dwóch pozycjach i pobór prądu przez konwertery oraz poziom sygnału. Są małe, poręczne, idealne do szybkiego serwisu i nieodzowne w caravaningu. Takie przyrządy i ich obsługę opiszę w jednym z następnych artykułów.
ReklamaKonwerter 2

Jaki konwerter dla caravaningowców?
Stara reguła „najmniejsze i najlżejsze” powinna i tutaj mieć zastosowanie. Idealnym konwerterem w drodze jest „LNB Alps singel” o wadze 140 g, pokazany na zdjęciu. Jest to uniwersalny konwerter do odbioru analogowych i cyfrowych programów wszystkich satelitów emitujących programy w paśmie Ku, do których należą ASTRA i HotBird. Oczywiście, jeżeli oglądamy program emitowany przez ASTRĘ, a chcemy przejść na HotBird, musimy zmienić kierunek anteny.

Problem ten możemy rozwiązać, instalując dwa konwertery z tzw. ZEZEM lub MONOBLOK, czyli podwójny konwerter, przygotowany do odbioru dwóch pozycji satelitarnych odległych od siebie o 6°. Dla systemu z „ZEZEM” istnieją specjalne uchwyty, które można zakupić na rynku. Można je stosować do wszystkich anten. Konwertery typu MONOBLOK przystosowane są do anten o odpowiednich gabarytach, najczęściej 89 cm.

Konwerter 3


W następnym wydaniu opiszę metody szybkiego ustawienia anteny w kierunku satelity oraz zastosowanie prostych przyrządów serwisowych.

Konwerter 4


Marian Pokorski
Redaktor naczelny SATacademy
www.satacademy.eu


24.03.2009
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News