artykuły

przeglad-rynkuPRZEGLĄD RYNKU
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
Jak gospodarować prądem podczas wyprawy?

Jak gospodarować prądem podczas wyprawy?

Czas czytania 4 minuty

Caravaning potrafi być zjawiskowy o każdej porze roku. Ale też niezależnie od czasu podróżowania, aby w pełni cieszyć się urokami wypraw, ważne jest zapewnienie sobie niezależności energetycznej nawet w odległych miejscach. 

Jeśli planujesz przygodę w warunkach niskich temperatur, koniecznie przeczytaj ten artykuł – odpowiemy w nim na pytanie, jak zimą zaopatrywać w prąd kampera?

Kalkulacja potrzeb

Nim wyruszysz w drogę, oceń swoje potrzeby energetyczne. Ustal, z jakich urządzeń planujesz korzystać, i sprawdź, ile energii zużywają. Dla przykładu – lodówka może zużywać od 100 do 800 W, telewizor LED o przekątnej ekranu 40 cali zużywa od około 50 do 100 W. Z kolei ekspres do kawy może wymagać od 800 do 1500 W mocy. W zależności od wymagań warto rozważyć kilka możliwości zasilania.

Przenośne stacje zasilania – mobilne i wszechstronne rozwiązania

Stacje zasilania są praktycznym rozwiązaniem dla podróżników. Wyróżniają je duża pojemność oraz zdolność do zasilania i ładowania wielu urządzeń jednocześnie. Modele takie jak DELTA Max 2000 oferują pojemność wynoszącą aż 2016 Wh i wykorzystują moc do 2400 W, a z technologią X-Boost – nawet do 3000 W, dzięki czemu są przystosowane do zasilania między innymi lodówek, telewizorów czy ekspresów do kawy. Ponadto akumulator Li-ion NCM, w który wyposażona jest DELTA Max 2000, można bez obaw ładować w ujemnych temperaturach, wynoszących nawet −20°C.
Ważne jest, aby zadbać o swój komfort, zwłaszcza w przypadku wyjątkowo niskich temperatur. Wykorzystując stację zasilania, możesz cieszyć się ciepłem, zapewnić optymalne oświetlenie i stworzyć przytulną atmosferę, na przykład z pomocą przenośnych ogrzewaczy czy lampek LED. Stacja może być ładowana zarówno sieciowo, jak i przy użyciu paneli fotowoltaicznych, które wykazują wydajność także w okresie zimowym. Pamiętaj jednak, że ustawienie ich pod większym kątem pozwoli zmaksymalizować absorpcję światła. Regularnie usuwaj z nich śnieg i lód przy użyciu dedykowanych narzędzi.

Fotowoltaiczne systemy zasilania – ekologiczne i efektywne

Systemy takie jak Power Kits EXTENDED PLUS, zaprojektowane przez EcoFlow, to kompleksowe rozwiązania, które pozwalają na gromadzenie energii słonecznej i jej wykorzystanie według potrzeb. Składają się między innymi z akumulatorów LFP, które wykorzystują specjalny system, wykrywający zbyt niską temperaturę i uruchamiający ogrzewanie, aby uniknąć uszkodzenia.
W skład zestawu wchodzi także centralny hub, łączący różne funkcje, takie jak kontroler ładowania, konwerter i ładowarka inwerterowa, co ułatwia zarządzanie energią. Korzystając z takich systemów, możesz zadbać o to, aby laptop i smartfon były w pełni naładowane, dzięki temu zyskasz możliwość utrzymywania kontaktu z bliskimi, wygodnego oglądania filmów i wykonywania pracy zdalnej, nawet gdy jesteś poza miastem.

Jak gospodarować prądem podczas wyprawy? 1

Inteligentne generatory – awaryjne źródło energii

W przypadku awarii prądu lub braku dostępu do innych źródeł inteligentne generatory, takie jak EcoFlow Smart Generator Dual Fuel, okażą się niezawodne. Możesz zasilać je benzyną lub LPG. Generatory, podobnie jak stacje zasilania, pozwalają na korzystanie z elektrycznych urządzeń kuchennych, takich jak ekspresy do kawy, grzałki do podgrzewania wody czy mikrofalówki, dzięki czemu przygotujesz ciepły posiłek i napój, aby ogrzać się podczas zimowych wieczorów. Z ich pomocą naładujesz także stacje zasilania – wystarczy 1,5 godz., aby odnowić energię DELTY Max. Z kolei czas pracy EcoFlow Smart Generator Dual Fuel sięga 3,5 godz., gdy zasilasz go benzyną lub 12,5 godz., gdy korzystasz z LPG.

Jak zmaksymalizować wydajność energetyczną w kamperze?

Optymalizuj zużycie energii – planuj swoje działania tak, aby zużycie energii było jak najefektywniejsze. Wyłączaj urządzenia, gdy nie są używane, i unikaj nadmiernego korzystania z energochłonnych sprzętów. Monitoruj poziom naładowania – regularnie sprawdzaj poziom naładowania akumulatora lub stan paliwa w przypadku generatora.
Korzystaj z energooszczędnych żarówek LED – pozwalają na efektywniejsze zarządzanie energią, co jest istotne w kamperze o ograniczonych zasobach energetycznych.

Wybór odpowiedniego rozwiązania zależy od indywidualnych potrzeb i stylu podróżowania. Warto rozważyć kombinację różnych metod, aby zapewnić sobie całkowitą niezależność energetyczną i komfort podczas zimowych wypraw kamperem. Przygotuj się odpowiednio przed rozpoczęciem wyprawy i ciesz się pięknem natury, wiedząc, że masz pewne źródło energii w trakcie przygód na szlaku!

ecoflow.com.pl

Artykuł pochodzi z numeru 1 (115) 2024 r. magazynu „Polski Caravaning”.

Chcesz być na bieżąco? Zamów prenumeratę – teraz jeszcze taniej i szybciej.


Administrator10.04.2024
Artykuł powstał we współpracy z marką EcoFlow
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News