artykuły

przeglad-rynkuPRZEGLĄD RYNKU
ReklamaBilbord - ACSI przedsprzedaż 2025

Domki holenderskie

Czas czytania 2 minuty
Domki holenderskie
Domek holenderski, domek stacjonarny, domek angielski czy domek kempingowy to nazwy, które określają ten sam przedmiot.

Są trzy rodzaje domków: aluminiowe, drewniane lub wykonane z tworzywa sztucznego. Najczęściej spotykane na rynku polskim są domki aluminiowe, których konstrukcja opiera się na szkielecie drewnianym, wypełnionym styropianem, pokrytym od strony zewnętrznej blachą aluminiową, a od wewnętrznej wodoodporną sklejką laminowaną. W konstrukcji dachu styropian zastąpiono watą szklaną. Podłogę wykonano ze sklejki wodoodpornej podbitej folią, która wsparta jest na poprzecznych belkach drewnianych. Całość przymocowana jest do stalowej ramy z jedną lub dwiema osiami jezdnymi. Koła można demontować. Domek wyposażono w zaczep holowniczy, który umożliwia łatwy transport.

Powierzchnia
Domki mają zróżnicowaną powierzchnię. Najmniejsze charakteryzuje 2,5 m szerokości i długość od 6 do 8 m. Najczęściej spotykane są domki o szerokości 3 m i długości od 6 do 12 m. Te o największej powierzchni mają wymiary: szerokość 3,75 m, długość od 8m do 12 m.

Domki holenderskie 1


Domki holenderskie są wygodne i wielofunkcyjne.

Standardowe wyposażenie domku to umeblowany salon z kominkiem gazowym, aneks kuchenny, jedna, dwie lub trzy umeblowane sypialnie w zależności od wielkości domku. Mają toaletę, prysznic, podłącza instalacji wodnej, kanalizacyjnej, gazowej i elektrycznej. Domki holenderskie wymiarami odpowiadają wielkością domkom letniskowym. Dzięki specyficznej konstrukcji łatwo je transportować np. na lawecie. Najważniejsze, że ustawienie ich na działce nie wymaga zezwoleń na budowę.
ReklamaDomki holenderskie 2

Przyczepa czy domek?
Domek od przyczepy różni się wielkością. Domek nie jest przystosowany do holowania po drogach publicznych. Ma wyprowadzenia instalacji przystosowane do trwałego podłączenia wody, gazu, kanalizacji i prądu.

Domki holenderskie 3


Przed postawieniem domku dobrze jest pomyśleć o utwardzeniu gruntu.

Wady i zalety
Zaletą domków holenderskich jest podobieństwo do domków letniskowych. Dzięki wyposażeniu po ustawieniu i podłączeniu mediów nadają się do natychmiastowego zamieszkania.

Ceny:
Ceny używanych domków holenderskich na polskim rynku: od 5 000 zł do 45 000 zł.

Więcej na: www.holidaysport.pl

Oprac. Dorota Nowak
Współpraca: Roman Kunert

24.03.2009
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News