ReklamaBilbord Prenumerata

WIEŚCI Z WARSZTATU

PRZEGLĄD RYNKU

15 dni temu  29.07.2020, ~ Krzysztof Dulny   

Opony kampingowe Continental są przystosowane do postoju przez dłuższy czas, w jednej pozycji z dużym obciążeniem

Opony kampingowe Continental są przystosowane do postoju przez dłuższy czas, w jednej pozycji z dużym obciążeniem Fot. Adobe Stock/simona

Ze względu na istotne różnice w prowadzeniu pojazdu rekreacyjnego i typowego samochodu osobowego, a także ze względu na to, że kształt i obciążenie aut rekreacyjnych mają wpływ na ich stabilność dynamiczną, dobór odpowiednich opon w kamperach jest szczególnie ważny dla bezpieczeństwa.

Continental zaleca stosowanie w pojazdach rekreacyjnych specjalnych opon, przeznaczonych właśnie do nich. W przypadku samochodów kempingowych najlepszym rozwiązaniem jest zakup opon oznaczonych jako „Camping” lub „Camping Pneu” (CP). Ogumienie z tym symbolem, określane też nieraz jako „turystyczne”, ma specjalną konstrukcję, która utrudnia odkształcanie. Opony kempingowe są więc bardziej odporne od zwykłych i przystosowane do postoju przez dłuższy czas, w jednej pozycji z dużym obciążeniem.

Opony turystyczne, podobnie jak opony do przyczep kampingowych, mają w konstrukcji zazwyczaj dodatkowy oplot kordowy, który podnosi ich nośność i wzmacnia brzegi. Dzięki temu ogumienie typu CP lepiej radzi sobie z nierównomiernymi obciążeniami wynikającymi np. z położenia zbiornika na wodę w kamperze. W porównaniu z tradycyjnymi oponami o tym samym rozmiarze, opony kampingowe mogą przyjmować znacznie większy nacisk na tylnej osi i oferują podobne osiągi, ale przy obciążeniach do 300 kg wyższych.

Wraz z większymi rezerwami bezpieczeństwa korzyści ze stosowania opon typu CP obejmują lepszą stabilność na zakrętach i mniejsze zużycie. Solidniejsza konstrukcja tych opon sprawia, że są one lepiej dopasowane do przejścia z okresów mobilności do dłuższego postoju. Podczas dłuższych przejazdów autostradowych z pełnym obciążeniem konwencjonalne opony samochodowe wykazują wyraźny wzrost temperatury. Następnie, po zaparkowaniu w miejscu przeznaczenia, w miarę ochładzania się opon, mogą one ulec punktowej deformacji – to tzw. zjawisko „flat spot”. Opony klasy CP są bardziej odporne na takie objawy.

Continental Vanco Camper
Opona letnia Continental Vanco Camper spełnia normę „CP” i jest przeznaczona właśnie specjalnie do kamperów, także tych o masie pow. 3,5 tony. Zapewnia ona bardzo dobre podparcie poprzeczne dla tylnych osi, co gwarantuje zwiększoną stabilność przy jeździe kamperem z obciążonym tyłem. Opona Vanco Camper ma też wzmocnione ściany boczne dla ochrony przed mechanicznymi uszkodzeniami (np. otarciami) w trakcie podróży, mocną konstrukcję karkasu, chroniącą oponę przed odkształceniami na postoju, a także zwiększone ciśnienie maksymalne dla lepszej stabilności opony w trakcie jazdy i pokonywania zakrętów przy pełnym załadunku.

Continental Vanco Camper charakteryzuje się wysoką odpornością na ścieranie, przeciążenie i uderzenia, co czyni ją wyjątkowo trwałą – nawet w trudnych warunkach kempingowych i przy długich postojach. Opona zapewnia także wysoki poziom bezpieczeństwa, dzięki poprawionej przyczepności i skróconej drodze hamowania na mokrej nawierzchni.

W ofercie Continental są także letnie, zimowe i całoroczne opony do samochodów dostawczych, z szeroką gamą bieżników i mieszanek gumowych pasujących do różnych ciężkich i lekkich, dużych i małych kamperów oraz przyczep turystycznych. W przyszłym sezonie na rynku polskim będzie także oficjalnie dostępny nowy, ulepszony model całorocznej opony Continental przeznaczonej do kamperów – VanContact Camper.

Łukasz Kusiak, Product Manager w Continental Opony Polska:

Warto pamiętać, że przed każdą podróżą, a także codziennie podczas jazdy i co najmniej raz w miesiącu, gdy kamper jest na postoju, należy sprawdzić ciśnienie w oponach swojego pojazdu. Właściwe ciśnienie w oponach wpływa nie tylko na poziom bezpieczeństwa, ale także na oszczędność energii, co może zwiększyć przebieg.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

 • 2
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 2
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony