Reklama
Bilbord - bookingcamper

PRZEGLĄD RYNKU

15 dni temu  20.02.2021, ~ Szymon Kwiatkowski   

Ciepło z LPG - butle ALU-GAS

Bez cienia wątpliwości można przyjąć, że w kamperze lub przyczepie powinny dominować rozwiązania unifikacyjne, kompleksowe, zwiększające wygodę użytkowania. W kategorii zbiorników na gaz użytkowy będą to duża pojemność, bezproblemowe tankowanie, dobra kontrola zużycia, oraz – co najważniejsze – bezpieczeństwo.

Właściwie posiadanie dwóch butli do napełniania propanem, lub mieszanką propan – butan stało się standardem. Przecież gazu potrzebujemy aby ugotować obiad, umyć i ogolić się ciepłą wodą, i nie zmarznąć w części mieszkalnej. Wymiana pustych butli na pełne to problem. Trzeba je odłączyć, wyjąć, wymienić… A przecież również mają odpowiednią, niemałą w końcu masę. Dodatkowo wymiana krajowych butli kaucjowanych za granicą jest właściwie niemożliwa. I tutaj pojawia się pomysł, a w zasadzie chyba najlepsze rozwiązanie w postaci wykorzystania systemu butli do napełniania gazem LPG.

Od kilku dni w ofercie firmy ACK Benimar znajdują się aluminiowe butle ALU-GAS do wielokrotnego napełniania na stacjach do tankowania samochodów z instalacją gazową. W porównaniu do systemu butli kompozytowych, konstrukcja aluminiowa wypada nadzwyczaj dobrze pod kątem masy i pojemności. Waga pustej butli to 6,6 kg, a pojemność waha się w granicach 19 – 20 l. gazu. Co więcej, gabaryty pozwalają na instalację dwóch, lub jednej butli w zasobniku praktycznie każdego pojazdu. Wysokość to 597 mm, a średnica to 300 mm.

Wraz z zakupem butli w cenie 1599 zł w sklepie ACK, otrzymujemy montaż, a w ofercie została uwzględniona również propozycja zakupu całego systemu, a więc dodatkowego zaworu do zdalnego tankowania typu DISH i kompletu 3 adapterów – koniecznego podczas podróży po Europie. Decydując się na montaż instalacji do tankowania z gniazdem na burcie kampera warto wiedzieć, że gniazdo wygląda identycznie jak typowa samochodowa „gazowlotka”. Procedura tankowania jest również taka sama, a wątpliwości obsługi – jeśli napotkamy na służbistę odmawiającego napełniania zbiorników innych niż samochodowe butle LPG – rozwiąże stosowny certyfikat TUV. To naturalnie również dokument - gwarancja dopuszczenia do użytkowania, po pozytywnym przejściu całej serii testów bezpieczeństwa.

Nie ma żadnych wątpliwości co do bezpieczeństwa tego rozwiązania. Cylinder jest wyposażony w certyfikowany wielozawór gazowy z osobnym wejściem i wyjściem, co w przypadku instalacji z dwoma butlami pozwala na równomierne napełnianie butli do poziomu 80% i rozprowadzanie do dalszego wykorzystania wedle potrzeb. Wielozawór jest również odpowiedzialny za kolejność – w zależności od wybranego ustawienia zaworu – rozdysponowania gazu. Możemy wybrać która z butli zostanie wykorzystana jako pierwsza. Ten system, znany jako GOK Ceramatic drive firma ACK proponuje w cenie 761 zł. Rozwiązanie odpowiada za  samoczynne przełączanie pobór gazu po wyczerpaniu pierwszej butli na drugą.

Podobną funkcję spełni, również znany, Truma Duo Control.

Zabezpieczeniem przed przepełnieniem butli ponad limit i związanym z tym ryzykiem wybuchu jest zawór OPD (Overfill Protection Device), którego funkcją jest zatrzymanie tankowania butli, gdy ilość gazu osiągnie maksymalny poziom. Butla ALU-GAS posiada dodatkowo zawór SBS, który w przypadku uszkodzenia węża zablokuje wyciek gazu. Stąd możliwość stosowania tańszych węży bez ryzyka pogorszenia bezpieczeństwa.

ACK Benimar rekomenduje ponadto stosowanie filtrów zabezpieczających przed zanieczyszczeniami, pochodzącymi z wycieków olejowych i wynikajacych ze stosowania gazów o zróżnicowanej jakości. Filtr montuje się w układzie pomiędzy butlą a reduktorem.   

Czy można jeszcze zmniejszyć ilość czynności obsługowych wokół zbiorników gazu? Owszem. Ponieważ sprawdzanie stanu gazu na wskaźniku umieszczonym przy butli, bądź butlach będzie kłopotliwe – bo wymagające otwierania schowka i utrudnione przez niewiele miejsca wewnątrz – warto pomyśleć o udoskonaleniu systemu wagą, lub wagami firmy Brunner lub systemu GOK. Tutaj kontrola zużycia gazu będzie stale kontrolowana dzięki sprzężeniu za pomocą bluetooth z aplikacją, zainstalowaną na smartfonie, która poinformuje nas również o rezerwowym stanie gazu.

System butli ALU-GAS jawi się więc jako bardzo rozwojowa możliwość modyfikacji kampera. Zmniejszając ilość czynności obsługowych, zwiększamy po prostu wygodę. To bardzo ważne!

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 16

 • 9
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 2
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 4
  BRAK SŁÓW

Komentarze (5)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ Diavolo 5 10 dni temu Czy w zimie też się sprawdzi? Bo przecież w zimie tylko czysty propan.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Mariusz 4 11 dni temu Czy to działa tak samo jak GasBank ?
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Camp 3 12 dni temu Dajcie "atrakcyjna" cene 3999 - za butle, która nie powinna więcej kosztować niż 500zeta
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ ACK Benimar Polska 2 12 dni temu Produkt dostępny w sklepie. https://sklep.ack.com.pl... Możliwość montażu na miejscu w naszym serwisie. Kontakt + 48 663 624 634 + 48 663 999 677 serwis@ack.com.pl
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Joanna 1 12 dni temu Bardzo wygodne rozwiązanie, mamy już w kamperze (produkt i usługa realizowane w kamperowy.pl)
  oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
do góry strony