artykuły

przeglad-rynkuPRZEGLĄD RYNKU
ReklamaBilbord - ACSI przedsprzedaż 2025

Alternatywa przedsionka

Czas czytania 4 minuty
Alternatywa przedsionka
Żadna przyczepa kempingowa, jakkolwiek byłaby duża, nie zapewnia wystarczającej przestrzeni życiowej. Stąd pomysł doczepianego namiotu do ściany bocznej, który zazwyczaj powiększa powierzchnię użytkową dwukrotnie. Całość składa się z poszycia dachu, dopinanych ścian bocznych i frontowej, oraz - przede wszystkim - szkieletu, czyli stelaża. Jest niestety dość ciężka, a rozłożenie wymaga sporego wysiłku i co najmniej jednej godziny pracy. Dla karawaningu stacjonarnego jest to optymalne rozwiązanie, jednak dla bardziej mobilnych turystów takie rozwiązanie wydaje się mało praktyczne.

Przedsionek na przyczepie
Najwygodniej byłoby gdyby przedsionek przyczepiony był na stałe do przyczepy i w razie potrzeby rozwijany niewielkim nakładem pracy. Taką ideę zastosowała włoska firma Fiamma. Stworzyła ciekawą wersję markizy z rozszerzeniem do przedsionka w dwóch wersjach: dla przyczep i kamperów.

Alternatywa przedsionka 1



Instalacja
Istotna różnica pomiędzy tradycyjnym przedsionkiem a Zip (oryginalna nazwa: Caravan-Store Zip) to częściowa instalacja na przyczepie (lub kamperze) jeszcze przed podróżą. Poszycie dachu i cały stelaż znajdują się w zapinanym rękawie wsuniętym z szparę likową. Montaż przeprowadzamy raz na sezon lub na cały okres użytkowania przyczepy. Nie trzeba przy tym wiercić jakichkolwiek otworów w nadwoziu. Jest to duża zaleta w stosunku do markiz w sztywnych obudowach. W przypadku sprzedaży przyczepy można w łatwy sposób zdemontować Zipa, nie pozostawiając żadnego śladu.
ReklamaAlternatywa przedsionka 2

Elastyczność
Podstawowym składnikiem jest stelaż z dachem. Ten element skutecznie ochroni nas przed promieniami słonecznymi i deszczem. Jeżeli ten wariant jest dla nas zbyt skromny, mamy do dyspozycji dwie ściany boczne i frontową, które możemy dopiąć w dowolnej konfiguracji. Oczywiście tradycyjne przedsionki zapewniają podobną swobodę aranżacji.

Rozkładamy
Czynnością najbardziej uciążliwą dla tradycyjnego przedsionka jest wsunięcie krawędzi dachu w likszparę i rozstawienie stelaża. Dla dużych przedsionków bez wsparcia drugiej osoby może być to prawie niewykonalne. W Zipie ta faza rozkładania jest maksymalnie uproszczona. Poszycie dachu jest już dawno w likszparze, a do niego przytwierdzony jest cały niezbędny stelaż. Rozpinamy zamek, wyciągamy zrolowany dach. Teraz wystarczy z rury wysunąć nogi podporowe i dwie rozpórki. Korygujemy wysokość nóg, napięcie rozpórek i pierwszy etap mamy gotowy. Całość operacji nie powinna zająć nam więcej niż 5 minut. Następnie wsuwamy frontową ścianę w likszparę i dopinamy ściany boczne zamkami błyskawicznymi. Jeszcze tylko szpilki naprężające dolny fartuch uszczelniający przedsionek Zip i już możemy wypoczywać. Całość operacji to ok 15-20 minut.

Pomówmy o wadach
Szybkość rozkładania przy bardzo małym wysiłku fizycznym to olbrzymia zaleta szczególnie w upalne dni, którą docenią ci wszyscy, którzy zmuszeni byli rozkładać lub składać przedsionek podczas deszczu. Dla turystów często zmieniających miejsce pobytu to najlepsze rozwiązanie. To, co może się nie podobać, to estetyka konstrukcji. W porównaniu z najnowszym wzornictwem tradycyjnych przedsionków, Zip trochę odstaje. Jednak i w tym przypadku decydują indywidualne gusta. Drugi aspekt to maksymalne dostępne wymiary: 440 x 225 cm. Kto poszukuje większego przedsionka, musi wybrać z konstrukcji tradycyjnych. No i na koniec cena - skalkulowana na około 700 euro za najmniejszy model. Czy to dużo? Niech ocenią Państwo sami.

Alternatywa przedsionka 3

ReklamaAlternatywa przedsionka 4

Wsunięcie rury montażowej ściany bocznej.

Alternatywa przedsionka 5


Montaż rury ściany bocznej w punkty mocujące.

Alternatywa przedsionka 6


Wsunięcie ściany frontowej w szparę montażową stelaża Zipa.

Alternatywa przedsionka 7


Spięcie zamkiem błyskawicznym ściany bocznej z dachem.

Alternatywa przedsionka 8


Montaż zasłonek.


Maciej Sadowski
autor strony dla caravaningowców
www.republika.pl/karawaning

24.03.2009
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News