artykuły

przeglad-rynkuPRZEGLĄD RYNKU
ReklamaBilbord - bookingcamper
Eksperci z AL-KO opracowali podwozia dla budujących mikrodomy typu tiny house
Eksperci z AL-KO opracowali podwozia dla budujących mikrodomy typu tiny house

AL-KO pochwała prostoty

Czas czytania 3 minuty

W tym roku Grupa AL-KO Vehicle Technology mocno zaznacza obecność na dwóch frontach. Jako renomowany dostawca dla przemysłu caravaningowego reaguje na potrzeby finalnego etapu w łańcuchu dostaw, a prócz propozycji stanowiącej remedium dla logistyki ostatniej mili angażuje się w modę na małe domy na kółkach.

Producent podwozi dla branży caravaningowej pokazał niedawno przyczepę cargo o ładowności 240 kg – ta w połączeniu z rowerem elektrycznym stanowić ma wsparcie firm w zakresie logistyki ostatniej mili. Dużo cięższej wagi pomysłem AL-KO Vehicle Technology jest projekt modułów podwoziowych dla budujących mobilne domy. Trzeba wiedzieć, że AL-KO jest członkiem Tiny House Association – organizacji mocno zakorzenionej na rynku Australii i Nowej Zelandii. To właśnie z myślą o seryjnej czy jednostkowej produkcji opracowano tzw. moduły osiowe. To nie tylko ocynkowane ogniowo kratownice charakteryzujące się wysoką odpornością na siły skręcające. To także opatentowane łączenia podwozi z zabudowami i elastyczna podziałka powierzchni użytkowej. Wariant na kołach jest albo budowany od początku na przyczepie, którą można holować samochodem, albo przeznaczony do transportu za pomocą niskopodwoziowego pojazdu.
Aby sprostać dużemu zapotrzebowaniu, w Niemczech powstały już dwie wioski „Tiny House by AL-KO”, w których można na stałe zamieszkać w minidomu. Wioska w Mehlmeisel z 35 domami powstała w wyniku przebudowy pola namiotowego. W Hollenbek zagospodarowano w ten sposób nieużytki na terenie kolei Deutsche Bahn AG. 

ReklamaŚródtekstowy 1 elcamperos 28.03-23.04 Sebastian
– Postrzegamy ten trend jako znaczący rynek przyszłości. Chcemy, aby nasze podwozia stanowiły bezpieczny i trwały fundament dla wysokiej jakości tiny house – wyjaśnia decyzję Karlheinz Spägele, vice president sales CT & LCV w AL-KO Vehicle Technology Group.
Zgodnie z Międzynarodowym Kodeksem Mieszkaniowym taki mikrodom to „jednostka mieszkalna o maksymalnej powierzchni 37 metrów kwadratowych (400 stóp kwadratowych), z wyłączeniem loftów”. W Niemczech statystyczny tiny house rzadko jest większy niż 25 m², a to z uwagi na przepisy o ruchu drogowym – przyczepa nie może być wyższa niż 4 m i szersza niż 2,55 m. Ponieważ wnętrze małego domu jest z natury małe, posiadanie tarasu jest bardzo pożądane. I tu właśnie firma AL-KO upatruje szans dla popularyzacji swych kompetencji.

Fot. AL-KO Vehicle Technology Group

Artykuł pochodzi z numeru 5 (107) 2022 r. magazynu „Polski Caravaning”.

Chcesz być na bieżąco? Zamów prenumeratę – teraz jeszcze taniej i szybciej.


Administrator07.01.20230 zdjęć 2