Nadchodzi nowa era w krajowej turystyce. Dziedzina turystyki wędrownej zwana z angielska bargingiem (barge - barka) a w Polsce, coraz częściej, hydrocaravaningiem - jest od wielu lat bardzo popularna w Europie. Sprzyjają temu dobrze rozwinięte i utrzymane sieci wodnych dróg śródlądowych oraz stosowne uregulowania prawne.
W Polsce do niedawna była obecna epizodyczne, lecz od kilku sezonów sytuacja powoli się zmienia ponieważ rozpoczęły działalność firmy czarterowe, z których część legitymuje się międzynarodowym zasięgiem oddziaływania. Dziś już nie trzeba posiadać własnej barki, aby przeżyć przygodę z wodną wędrówką.
Krótki kurs i... jazda!
W krajach Europy zachodniej prowadzić barkę turystyczną do 15 m długości kadłuba można w zasadzie bez specjalistycznych uprawnień. Osoba, która wypożycza taką barkę, otrzymuje wyczerpujący instruktaż od pracowników firmy czarterowej i na tej podstawie dopuszczona jest do samodzielnego pływania. Jedynie część akwenów europejskich o trudnych warunkach nautycznych lub wysokim natężeniu ruchu statków towarowych (np. rzeka Ren), wyłączona jest z masowej żeglugi turystycznej bez uprawnień. Widać z powyższego, że ustawodawcy europejscy dbają o bezpieczeństwo turystów wodnych, robiąc to w sposób skuteczny, a zarazem mało restrykcyjny.
Nie tylko woda
Niekwestionowanym liderem w turystyce z użyciem wolnobieżnych (ok.10 km/h) komfortowych płaskodennych jachtów motorowych (tak można w przybliżeniu zdefiniować barkę turystyczną) jest Francja, w której liczba barek czarterowych wynosi niemal. 2000. Krok za nią zdają się podążać Niemcy, z flotą barek w liczbie ponad 700 sztuk. W dalszej kolejności należy wymienić Wielką Brytanię. Europejskie kraje, w których także można wynająć barkę to: Holandia, Belgia, Irlandia, Włochy (rejon Wenecji – ok. 80 barek), Portugalia i Polska. Również w Hiszpanii, Grecji i Czechach można spotkać barki turystyczne, jednak w tych państwach co najwyżej akcentują one incydentalnie swą obecność nie będąc zjawiskiem masowym. Najistotniejszym aspektem turystyki barką jest aktywny wypoczynek, kontakt z przyrodą i rekreacja ruchowa. Nowoczesna barka czarterowa oferuje możliwość prozdrowotnego stylu życia w turystyce urlopowej umożliwiając szeroko pojętą aktywność ruchową jak np: turystyka rowerowa, spacery, marszobiegi, nordic walking, pływanie, wiosłowanie, wędkowanie itp. Ze względu na swoją przemyślaną konstrukcję barka jest przyjazna dzieciom, osobom starszym i niepełnosprawnym.
Tekst: Piotr Górski
Zdjęcia: Sun Yacht
Okiem eksperta
To już sześć lat, od kiedy turystyka barkowa dość prężnie rozwija się w naszym kraju. Podróżowanie barką to wyjątkowa forma wypoczynku dla całej rodziny. Chciałbym zapewnić, że pływanie bez uprawnień komfortowym piętnastometrowym hauseboatem to żaden problem. Tak! Barki można czarterować bez jakichkolwiek patentów. To odpowiedź na najczęściej zadawane przez zainteresowanych pytanie. Statystyki mówią same za siebie. 1100 łodzi w całej Europie pływa co tydzień z załogami w każdym wieku i BEZ UPRAWNIEŃ. To działa: wszyscy cali i zdrowi wracają ze swoich wodnych wakacji. Do wyczarterowania barki w Europie wystarczy prawo jazdy i obecność na pokładzie dwóch pełnoletnich osób. Oczywiście jest to zabawa dla osób z wyobraźnią, nie trudniejsza jednak niż bezpieczne prowadzenie samochodu. Nasza firma wysyła dziesiątki osób, które nigdy nie pływały nawet małą łódką, nie znają węzłów, przepisów itd. Większość z nich wraca jednak zadowolonych z planami na kolejną wyprawę.