Od niedzieli 1 lipca 2018 r. turyści rezerwujący zorganizowane wyjazdy wakacyjne będą korzystać ze zwiększonych praw konsumenta. Będzie to możliwe dzięki rozszerzeniu przez Komisję Europejską pojęcia „impreza turystyczna”, a też nowemu pojęciu „powiązanych usług turystycznych”.
Dyrektywa w sprawie zorganizowanych podróży obejmowała będzie już nie tylko tradycyjne wycieczki zorganizowane, ale zapewni również ochronę klientom, którzy rezerwują inne formy łączonych usług turystycznych, takie jak dostosowane do indywidualnych potrzeb pakiety, w ramach których podróżny wybiera różne elementy w jednym punkcie sprzedaży online lub offline. Nowe przepisy wprowadzą ochronę powiązanych usług turystycznych, które obejmują kupno przez podróżującego usług turystycznych w jednym punkcie sprzedaży w ramach dwóch osobnych transakcji lub sytuację, gdy podróżujący zarezerwuje usługę na jednej stronie internetowej i jest zaproszony do rezerwacji kolejnej usługi na innej stronie internetowej.
Szacuje się, że lepszą ochroną objętych będzie rokrocznie ok. 120 mln obywateli UE, którzy korzystają ze zorganizowanych wyjazdów wakacyjnych.
Około 430 mln euro strat rocznie mniej
Wcześniejsze przepisy UE zapewniały konsumentom prawo do odstąpienia od umowy z organizatorem wyjazdu turystycznego, kiedy cena wzrastała w znacznym stopniu, ale nie precyzowały, kiedy ma to miejsce. Według nowych przepisów, jeżeli organizator imprezy turystycznej chce podnieść cenę (np. z powodu wzrostu cen paliwa oraz zmiany kursu walu) o więcej niż 8%, mamy prawo odwołać swoje wczasy, nie ponosząc za to żadnych kosztów! Istnieje również możliwość anulowania wakacji bez dodatkowych opłat, jeżeli miejsce docelowe stanie się niebezpieczne ze względu na wojnę lub klęski żywiołowe lub jeżeli cena wyjazdu zostanie podniesiona o co najmniej 8 proc. ceny początkowej.
Nowa dyrektywa to także dodatkowe korzyści dla przedsiębiorstw. Dzięki zniesieniu wymogu drukowania broszur przedsiębiorstwa zaoszczędzą do 390 mln euro rocznie. Łatwiejsza będzie również transgraniczna sprzedaż imprez turystycznych dzięki ustanowieniu wspólnych, ogólnounijnych zasad dotyczących informacji przed zawarciem umowy – wspomniana zmiana cen.Ochrona rezerwacji on-line
Nowością jest pojęcie „powiązanych usług turystycznych”, które ma zastosowanie do luźniejszych kombinacji usług turystycznych, co zapewni ochronę płatności w przypadku upadłości firmy.
- Rezerwacja wakacji przez Internet jest prosta, ale w przypadku problemów turyści chcą mieć pewność, że są w pełni chronieni – powiedziała Vĕra Jourová, komisarz do spraw sprawiedliwości, konsumentów i równouprawnienia płci.
- Nowe przepisy dotyczące zorganizowanych podróży zostały dostosowane do ery cyfrowej i nowych sposobów rezerwowania wakacji. Podróżujący będą korzystać z nowych praw i ochrony w przypadku upadłości organizatorów. Nowe przepisy ułatwią też przedsiębiorstwom z branży turystycznej oferowanie swoich usług także za granicą.
Czytelne zapisy
Od 1 lipca przedsiębiorstwa muszą informować podróżujących za pomocą standardowych formularzy informacyjnych o ich podstawowych prawach oraz o tym, czy oferują im zorganizowaną podróż, czy powiązaną usługę turystyczną. Muszą one zapewnić jasne informacje dotyczące cech i charakterystyki pakietu usług, jego ceny oraz wszystkich dodatkowych opłat. Konsumenci z krajów UE zyskali też zapewnienie zakwaterowania, jeżeli podróż powrotna nie jest możliwa. Jeżeli podróżujący nie mogą wrócić ze zorganizowanego wyjazdu wakacyjnego na czas, na przykład z powodu klęski żywiołowej, zapewnia im się zakwaterowanie przez maksymalnie trzy noce.
Więcej informacji znajdziecie TUTAJ