Wielu początkujących turystów caravaningowych zastanawia się zapewne, czy warto zostać członkiem PFCC. Taka organizacja czuwa nad stanem polskich kempingów i promuje najlepsze z nich oraz udostępnia informacje o bazie kempingowej. Czy jednak jest tak naprawdę?
Wchodząc na stronę Federacji, wita nas tekst: „Polska Federacja Campingu i Caravaningu wywiera duży wpływ na kształt i rozwój turystyki w Polsce, zarówno pod względem gospodarczym jak i kulturowym oraz socjalnym”. Po krótkim zastanowieniu, stwierdzam, że jest to bardzo ciekawe. Dlaczego? Caravaning w Polsce jest jedną z szybciej rozwijających się gałęzi turystyki. Możemy to zaobserwować po liczbie powstających wypożyczalni, dilerów oraz sklepów związanych z sprzętem caravaningowym. Przykre jest, że ciężko to zauważyć po stanie polskich kempingów. Czy PFCC robi coś w tym kierunku? Może i robi, jednak efektów jako turysta caravaningowy nie zauważyłem.
Promocja kempingów? W Internecie możemy się również dowiedzieć, że PFCC promuje kempingi, które wygrają w bardzo prestiżowym konkursie Mister Camping. Nie wiem, czy promowaniem można nazwać umieszczenie wyników konkursu na stronie oraz wręczenie dyplomu. Dyplom właściciel może powiesić w recepcji – promocja pewna. Na mnie, niestety, taka promocja nie działa – PFCC nie zachęciła mnie do odwiedzenia ani jednego zwycięskiego kempingu. Co więcej – to kempingi promują PFCC, a powinno być odwrotnie.
Informacja
Trudno, nie wymagajmy zbyt wiele. Jeśli PFCC nie promuje, to niech przynajmniej udzieli informacji. Wiadomo, iż wielu turystów szukanie informacji zaczyna od Internetu. To bardzo wygodna, praktyczna i tania skarbnica wiedzy. Niestety, łatwo można się oszukać – informacje podane na stronach PFCC nie do końca pokrywają się z rzeczywistością. W moim wypadku był to termin otwarcia kempingu. Nauczony tym przykrym doświadczeniem, wybierając się na kolejny kemping, stwierdziłem, że napiszę za pośrednictwem poczty elektronicznej pytanie do PFCC w celu potwierdzenia informacji. Odpowiedzi nie dostałem do dziś. Zastanawiam się więc, jaki jest sens podawania adresu mailowego w „kontaktach”, jeśli nie odpisuje się na listy?
Członkostwo Kolejna sprawa to członkostwo w PFCC – jakie są jego plusy. Posiadając legitymację, dostajemy zniżkę na kempingach zrzeszonych w Federacji. W rzeczywistości zniżka jest tak niewielka, że za ładny uśmiech w recepcji dostaniemy taką samą – a może nawet i większą. Kolejna rzecz, że tylko część polskich kempingów jest zrzeszona w PFCC (to też chyba o czymś świadczy). Jak napisał jeden z użytkowników forum karawaning.pl: „Moje członkostwo rodziło się w bólach - czekałem na kartę, no ja wiem 4 miesiące. Dostałem kartę i mapę Polski – no, taka sobie. Regulamin uczestnictwa w zlotach dla członków - imprezy krajowe: 4-osobowa rodzina, 2 osoby muszą posiadać kartę (chyba, że coś źle przeczytałem). Mieszane uczucia i chyba nie przedłużę jej ważności o kolejny rok”.
Imprezy, zloty Stali bywalcy forum karawaning.pl zwracają uwagę również na spóźnione informacje dotyczące imprez. Kalendarz imprez powinien być przedstawiony ze sporym wyprzedzeniem, aby turyści mogli odpowiednio rozplanować urlop. Tymczasem tak się nie dzieje. Nie mówiąc już o tym, że pół roku po Międzynarodowym Zlocie FICC we Wrocławiu, na stronie Federacji nie ma ani słowa o tym zlocie, ani żadnej relacji!
Kto jest dla kogo? Chciałbym przedstawić jeszcze jedną wypowiedź osoby, która przez kilka lat była członkiem Federacji: „Ich strony internetowe są zupełnie nieaktualne!!! Nie odpowiadają na korespondencję skierowaną do nich. A więc trzeba sobie postawić pytanie? Kto jest dla kogo? Kto powinien organizować to życie turystyczne?”. I tym oto pytaniem „kto jest dla kogo?” chciałbym zakończyć artykuł o PFCC. Mam nadzieję, że tekst zostanie przeczytany przez odpowiednie osoby i zostaną wyciągnięte z niego wnioski.
Informujemy, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności (dostępną w regulaminie). W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.
Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.
Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.
Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności (dostępną w regulaminie).