14 marca 2020 roku w Warszawie odbędzie się Krajowy Zjazd Delegatów Polskiej Federacji Campingu i Caravaningu. To wtedy zostaną wybrane nowe władze PFCC łącznie z Prezesem na czele.
Zaledwie kilkanaście dni dzieli nas od krajowych wyborów w PFCC. Przedtem jednak niezbędne było wybranie delegatów na konferencjach wyborczych zorganizowanych w całym kraju. Każdy, kto przynależał do PFCC i miał opłaconą składkę członkowską (35 zł / rok) za przynajmniej dwa lata (2018 i 2019) miał prawo głosu. Lokalne spotkania odbyły się w regionie warszawskim (28 delegatów), śląskim (6 delegatów), wielkopolskim (7 delegatów) oraz łódzkim (3 delegatów). My, jako redakcja „Polskiego Caravaningu” postanowiliśmy wybrać się na spotkanie w regionie warszawskim. Nasz dziennikarz, zameldowany w Elblągu w woj. warmińsko-mazurskim, został „przekierowany” na wybory właśnie do stolicy kraju.
Spotkanie odbyło się w małej sali na terenie Wyższej Szkoły Języków Obcych i Turystyki przy ulicy Tysiąclecia. Na miejsce przybyło kilkudziesięciu członków PFCC z różnych regionów Polski. Spotkanie w regionie warszawskim i „cała Polska”? Tak - decyzją Zarządu, wszyscy ci, którzy są zameldowani w województwach liczących niewielką liczbę członków musieli przyjechać do Warszawy by móc zagłosować.
Aktualny Prezes PFCC Michał Szeftel przywitał wszystkich obecnych i poinformował, że najwyższą frekwencją w głosowaniach regionalnych cieszyła się Wielkopolska - 85%. Najmniej osób zainteresowanych tematem było na Śląsku.
„Do wzięcia” w regionie warszawskim było łącznie 28 miejsc. Na sali pojawiły się 22 osoby w tym dziennikarz naszego magazynu, który z racji małego stażu (składka członkowska opłacona tylko za rok 2019) nie mógł być brany pod uwagę. Podjęto więc decyzję by każda osoba na sali (łącznie 21 osób) automatycznie stało się krajowymi delegatami. Zagłosowano, nikt nie wniósł sprzeciwu.Problem i gorąca dyskusja nastąpiły w momencie, kiedy prezes PFCC Michał Szeftel zaprezentował listę dodatkowych 7 nazwisk osób, które wyraziły chęć bycia delegatami krajowymi, ale nie mogły pojawić się na miejscu by można było na nie zagłosować. Z sali wówczas padły zarzuty mówiące m.in. o tym, że nie było wcześniej podanej żadnej informacji na temat takiej możliwości. Dodatkowo zarzucano, że trudno się głosuje na osoby, których fizycznie nie ma, nie są w stanie się zaprezentować, przedstawić. Ostatecznie jednak większość obecnych podjęła decyzję o dodaniu również i ich na listę delegatów. W ten, dość burzliwy, sposób wyłoniono 28 delegatów z okręgu warszawskiego.
Łącznie 14 marca 2020 roku aż 44 delegatów krajowych spotka się na Krajowym Zjeździe, na którym zostanie wybrany m.in. nowy prezes PFCC. By być kandydatem trzeba zebrać listę poparcia, na której podpisze się minimum 20 delegatów. W praktyce oznacza to, że tylko aktualny prezes PFCC Michał Szeftel ma szansę na reelekcję. Na stronie PFCC widnieje lista osób-delegatów, ale są oni rozlokowani po całym kraju. Brakuje również danych kontaktowych, więc zwykły „śmiertelnik” nie jest w stanie zebrać wymaganych 20 podpisów poparcia.
Poza prezesem, delegaci krajowi wybiorą również Zarząd i Komisję Rewizyjną. Wszycy, po zajęciu swoich stanowisk, będą kierować Polską Federacją Campingu i Caravaningu przez najbliższe lata. Według planów, PFCC ma wkrótce przejąć kategoryzację obiektów (to PFCC a nie Urząd Marszałkowski będzie nadawało danym polom status „kempingu”) oraz promocję polskiego caravaningu poza granicami kraju.Pozostaje pytanie, czy możemy się spodziewać dużych przetasowań na stanowiskach. A te, przynajmniej teoretycznie, są pożądane. Podczas rozmów z właścicielami kempingów już podczas konkursu i gali "Mister Camping" usłyszeliśmy, że "czas na zmiany" w PFCC. Nasz dziennikarz wprost usłyszał hasło "czas na młodych" a właściciele obiektów zarzucają PFCC, że robi naprawdę niewiele by promować caravaning i polskie pola kempingowe. Część osób chce zmian, "unowocześnienia" tego stowarzyszenia i "rozwoju całego caravaningu".
Nasz dziennikarz, jako Honorowy Delegat Krajowy, ale bez możliwości głosu, będzie obecny na Krajowym Zjeździe.