artykuły

oblicza-caravaninguOBLICZA CARAVANINGU
ReklamaBilbord Ubezpieczenia

Caravaning w Rosji

Czas czytania 8 minut
Caravaning w Rosji

Rosja – największy terytorialnie kraj na kuli ziemskiej, z najmniejszą gęstością dróg asfaltowych na 1 km kwadratowy, nieposiadający praktycznie żadnych kempingów (zgodnych z europejskimi standardami) – zaproponowała swoim obywatelom nową formę spędzania urlopów.

Oczywiście, ta nowa forma spędzania urlopów nie dotyczy (i nie będzie dotyczyła na przestrzeni kilku najbliższych lat) dziewiczych terenów Rosji. Bogaci Rosjanie będą podróżować po Europie luksusowymi kamperami - nowymi „zabawkami” dla najbogatszych. Trzeba podkreślić, że w Rosji zamieszkuje wielu milionerów oraz setki tysięcy bardzo bogatych ludzi. Ci dobrze zarabiający, to grupa potencjalnych nabywców kamperów, ale również jachtów, łódek motorowych, nie wspominając o samochodach i innych luksusowych „gadżetach”.

Potrzebny kamper
Dzisiaj Rosjanie, cieszący się możliwością swobodnego podróżowania, trafiając do pięknego zakątka świata, pragną zobaczyć kolejny. Takich miejsc na świecie jest wiele i powstaje dylemat: co zrobić, aby wszystkie te miejsca odwiedzić w krótkim czasie letniego urlopu. Właśnie do takiej grupy Rosjan skierowana jest oferta zakupu domu na kołach (kampera). Na razie ta forma wypoczynku nie cieszy się w Rosji tak dużą popularnością jak w Europie. Głównym powodem jest brak niezbędnej infrastruktury. Ale w miarę wzrostu zainteresowania turystyką kempingową, zacznie pojawiać się niezbędna dla niej infrastruktura.

ReklamaCaravaning w Rosji 1

Marki zachodnie
Jak informuje rosyjska prasa, w roku 2005 w Europie sprzedano 80 237 sztuk różnego rodzaju kamperów. W tym samym roku, w Rosji sprzedano ich tak niewiele, że wielkość sprzedaży nie jest ujęta w oficjalnych danych statystycznych. Dwa lata wcześniej, w 2003 roku, znana europejska firma HYMER otworzyła w Moskwie swoje przedstawicielstwo. Jego otwarcie poprzedziły badania marketingowe, z kórych wynikało, że właśnie produkty tej firmy, oferującej luksusowy towar z górnej półki, będą cieszyły się powodzeniem na rynku rosyjskim. Wiadomo, w Rosji sprzedaje się wszystko co ma w nazwie „lux...”, „euro...”, „the best...”; „premium”. Dlatego też nie narzekają na brak obrotów salony Bentleya, Lamborgini, Ferrari, Maybacha...

Caravaning w Rosji 2Salon sprzedaży kamperów w Moskwie to w zasadzie niewielkie pomieszczenie w dużym salonie sprzedaży samochodów używanych oraz samochodów firmy KIA i SSANG YONG-REXTON (samochodów koreańskich, które są montowane w Rosji) i parkingu na świeżym powietrzu, na którym stoi około 10 różnych modeli kamperów z zabudową firmy HYMER oraz kilka przeczep kempingowych – również Hymera.
Od momentu otwarcia salonu sprzedano 100 samochodów kempingowych. Brak jest informacji na temat sprzedaży przyczep i można stąd wnioskować, że nie cieszą się one dużym zainteresowaniem.
Kampery produkcji zachodniej oferowane są na rynku rosyjskim przez dilerów w sześciu punktach: 3 w Moskwie i po 1 w St. Petersburgu, Ufie i Jekaterinburgu.

Reklama

Białoruski producent
W punkcie sprzedaży kamperów produkcji białoruskiej „Świat KUPAVY” (o których szczegółowo w następnym numerze) zostałem poinformowany, że sprzedaż kamperów jest niewielka. Głównie są to indywidualne zamówienia od rosyjskich producentów filmowych. Białoruski producent oferuje swoje kampery już od 17 000 USD (sama część mieszkalna). Cena samochodu z pełnym wyposażeniem, głównie importowanym (kabina łazienkowa z WC, lodówka, kuchenka, okna, tapicerka itd.) może osiągnąc poziom nawet 33 500 USD.

Kempingi po rosyjsku
W Rosji sieć kempingów rozwinięta jest słabo. Według ekspertów, tylko nieliczne z nich można przyrównać do kempingów spełniających podstawowe standardy europejskie. W większości wypadków są to zabudowane domkami i dużymi budynkami wczasowymi bazy odpoczynku lub po prostu większe parkingi dla samochodów. Na przykład w Moskwie jest kemping „Kryłatskoje”, zbudowany jeszcze na igrzyska olimpijskie, na którym znaleźć można minihotel, restaurację, bar, kręgielnię, bilard, saunę. Na terenie znajduje się także plaża i wypożyczalnia łódek wiosłowych. Jest też kilka kempingów w promieniu 400 km od obwodnicy moskiewskiej (MKAD) – do niedawna administracyjnej granicy miasta Moskwy. Najbliższy 140 km od MKAD znajduje się w obwodzie kałuskim – 7 km od miasta Tarusy, w okolicach obozu pionierów „Odważny”. Teren otwarty, na brzegu rzeki Oka, z grillami, altankami i wypożyczalnią łódek wiosłowych. Kemping „Suzdalski” znajduje się w mieście Suzdal – starym, z bardzo ciekawą XVII-XVIII- wieczną architekturą prawosławnych cerkwi i innych obiektów na terenie miasta. Kemping rozmieszczony jest na terenie byłego klasztoru Aleksandrowskiego i oddalony 220 km od MKAD. Na kempingu znajdziemy prawdziwą ruską łaźnie (banię), altanki, grille i małe biuro turystyczne, które może nam zorganizować wycieczkę z przewodnikiem po mieście i okolicach. Kolejny kemping nad rzeką Oka około 255 km od MKAD zwany „Major Pronin”, znajduje się we wsi Zasiecze, tam gdzie rzeka Pronia wpada do Oki. Wyposażenie bardzo skromne - takie jak na innych kempingach rosyjskich. Jest też kemping 340 km od MKAD nad Zalewem Rybińskim, nazywa się „U Siergieja Wasiliewicza”, którego główną zaletą jest położenie na terenach z przeznaczeniem dla myśliwych (oczywiście, na polowania trzeba mieć specjalne zezwolenia). W odległości 400 km od MKAD położony jest kemping „Wierchniewołże” nad jeziorem Wsieług. Jest tam mała stadnina koni z możliwością jazdy rekreacyjnej. Na terenie rezerwatu Wałdajskiego jest kompleks turystyczny „Ruskoje Posielenije”, 360 km od MKAD, kompleks stylizowany na starą rosyjską architekturę. Na południu Rosji, w Astrachaniu – tam gdzie rzeka Wołga wpada do Morza Kaspijskiego – nad rzeką Achtubą (jeden z małych dopływów Wolgi) działa kemping „Klowyj biereg”.

I to wszystkie kempingi w Rosji, które udało mi się zlokalizować, i które mogą przyjąć kamperowiczów, zahartowanych i zdecydowanych na wypoczynek w raczej prymitywnych warunkach. I których nic nie jest w stanie zadziwić ani przerazić.

Registracja
Co prawda nie rozwiązany jest jeszcze problem tak zwanej „registracji”, czyli po prostu zameldowania, ponieważ obowiązujące w Rosji przepisy zmuszają wszystkich gości do dokonania meldunku, na przykład w recepcji hotelu, jeżeli w nim mieszkamy. Natomiast rodzi się pytanie, gdzie ma się zameldować turysta, który jedzie kamperem lub przyczepą i nie zawsze trafi na kemping, który posiada prawo do dokonania meldunku? Nie każda organizacja posiada prawo do dokonywania zameldowania, większość spraw meldunkowych załatwiają wydziały administracyjne podległe milicji, a tam już można spędzić wiele godzin, a nawet kilka dni w kolejce aby uzyskać meldunek! Dodatkowym problemem jest też wiza wjazdowa, która jest wydawana w urzędach konsularnych Rosji, najczęściej na zaproszenie jakiejś organizacji lub osoby prywatnej, która jednocześnie daje gwarancje za pobyt swojego gościa. Otwarte pozostaje pytanie, kto wyda wizę wolnemu strzelcowi – turyście caravaningowemu, który jedzie według własnego planu, rytmu i chęci?

W planach
Jedna z firm oferujących kampery postanowiła za 400 000 euro wybudować kemping spełniający europejskie standardy. Kemping położony będzie nad brzegiem Zalewu Fińskiego w odległości 100 km od St. Petersburga. Na ternie będzie mogło pomieścić się 50 kamperów. Nalezy podkreślić, że kemping przeznaczony będzie głównie dla kamperowiczów z St. Petersburga. Dla gości z innych terenów przewidziane jest tylko 10 miejsc. Inwestorzy liczą na duże zainteresowanie i zwrot inwestycji w ciągu trzech sezonów, co jest możliwe przy braku konkurencji.

Można wypożyczyć
Niedawno pojawiła się w Rosji nowa forma zwiększania popularności kamperowania – wypożyczanie samochodów kempingowych u dilerów. Od kwietnia do maja 2006 r. przedstawicielstwo Hymera w Moskwie wypożyczyło swoje samochody ponad 200 zainteresowanym osobom. Wysokość opłat za wypożyczenie kampera Hymera uzależniona jest od pory roku i liczby dni. Przykładowo: wypożyczenie 4-osobowego kampera w okresie kwiecień-maj i wrzesień, na 3 do 11 dni, kosztuje około 145 euro za dobę. W okresach styczeń- kwiecień i październik – styczeń to koszt 125 euro za dobę.
Firma „Świat KUPAVY” także oferuje możliwość wypożyczenia kampera, ale w tym przypadku ceny ustalane są indywidualnie i trzymane w tajemnicy. W cenę wypożyczenia wchodzą ubezpieczenie OC i AC. W obu przypadkach, trasę podróży należy wcześniej ustalić z wypożyczającym i trzymać się jej dość skrupulatnie! Wypożyczalnie wymagają także kaucji w wysokości od 500 euro (wypożyczalnie Hymerów), do nawet 30 000 rbl (około 900 euro).

Z gotową trasą
Wypożyczalnie stosują dla mniej doświadczonych turystów specjalne, kompleksowe usługi: wypożyczenie kampera z opłaconą gotową trasą.

Caravaning w Rosji 3Jedna z firm oferowała w listopadzie i grudniu 2006 r. 22-dniową podróż po Europie na trasie: Rosja – Polska – Czechy – Austria – Włochy – Francja – Niemcy – Polska - Rosja.
W podróż wliczony jest nie tylko odpoczynek (nocleg) na kempingach (3-5- gwiazdkowych), ale także szeroki program zwiedzania. Długość trasy: 7342 km, koszt na 1 osobę kształtował się na poziomie 1500 euro. W cenę wchodziły też koszty wiz i opłaty kempingowe. Koszty wyżywienia, biletów w ramach programu zwiedziania i koszty paliwa pokrywali sami uczestnicy.

Jeszcze nie teraz
W Rosji jeszcze nie powstały warunki dla rozwoju kamperowej turystyki. Podróże po terenach wielkiej Rosji byłyby o wiele ciekawsze, jeżeli nie byłoby problemów z miejscami kempingowymi, podłączeniem do elektryczności czy dostępem do czystej wody oraz możliwości odprowadzenia nieczystości i wywozu śmieci. Należy podkreślić, że brak infrastruktury umożliwiającej rozwój turystyki w Rosji zaczyna być dostrzegany przez odpowiedzialnych za ten sektor gospodarki. Można więc mieć nadzieję, że za kilka lat zagraniczni zmotoryzowani turyści ruszą szerszą falą do Rosji, gdzie znajdą oprócz wielu ciekawych zabytków i pięknej nieskażonej przyrody, możliwość wypoczynku na miejscach do tego przeznaczonych, wyposażonych zgodnie ze standardami europejskimi, z zachowaniem pełnego bezpieczeństwa i komfortu wypoczynku.

Tekst i zdjęcia: Grzegorz Fischer

Autor wykorzystał w artykule własne badania marketingowe, informacje zebrane na rynku, informacje z rosyjskich stron internetowych oraz informacje z dodatku do gazety „Wiedomosti” nr 9(33) z listopada 2006 r.


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News