artykuły

prezentacje-pojazdowPREZENTACJE POJAZDÓW
ReklamaBilbord Ubezpieczenia zadzwon
Przyczepy Niewiadów - przegląd modeli

Przyczepy Niewiadów - przegląd modeli

Czas czytania 5 minut

Przyczepy Niewiadów mają bogatą historię, z którą wiąże się początek polskiego caravaningu. Najpopularniejszy model N126 produkowany jest od 1973 roku do dziś. Jego nazwa pochodzi oczywiście od Fiata 126p, dla którego był dedykowany w początkowym okresie.

Szukasz używanej przyczepy kempingowej? Sprawdź nasze ogłoszenia.

Przyczepy Niewiadów – historia

Popularne Niewiadówki budzą ogromną sympatię na polach kempingowych czy zlotach. Wszyscy czujemy sentyment do starych modeli, bo wielu z nas swoją przygodę z caravaningiem zaczynało od tych niewielkich, nieidealnych, ale uwielbianych przyczep kempingowych. Fani Niewiadówek spotykają się na zlotach, a na licznych forach wymieniają się poradami i doświadczeniami związanymi z użytkowaniem tych pojazdów.

Czy największa zaleta może być jednocześnie największą wadą? Oczywiście, tak jest w tym przypadku. Rozmiar przyczep Niewiadów doczekał się już tysięcy komentarzy. Z założenia są niewielkie, co bardzo ułatwia podróżowanie i wszelkie manewry na kempingach lub parkingach. Ponadto Niewiadówki nie stawiają dużych wymagań wobec holownika (radził sobie przecież z tym nasz Maluch), ale wszystko to zostało okupione ograniczonym miejscem wewnątrz. Z drugiej strony: za niewielkimi rozmiarami szła niewielka waga. Modele produkowane na początku lat siedemdziesiątych ważyły ok. 300 kilogramów.

Przyczepa Niewiadów stary model

Współcześni turyści jako największą wadę starych Niewiadówek wskazują brak łazienki. Warto jednak zauważyć, że rzecz jest kwestią gustu i wyboru. W nowych, większych modelach Niewiadówek łazienki są dostępne. Część osób woli podróżować starymi z uwagi na niepowtarzalny klimat. 

ReklamaSródtekstowy YT PC
 

Przyczepy Niewiadów – współczesne modele 

Kultowy model 126, zwany „zapiekanką” produkowany jest w nowszych wersjach. Do wyboru mamy aż 7 wersji. Niektóre modele przeznaczone są nawet dla 4 osób. Model N126N to 3+1 w opcji z hamakiem. Wszystkie Niewiadówki 126 mają DMC na poziomie 750 kilogramów i ścienny z laminatu (w przeciwieństwie do pozostałych modeli zabudowanych płytą sandwich). Najdłuższe wersje mają 4,5 metra długości, a najkrótsze 3,88 m.

Przeczepa Niewiadów N126D

W widocznym na powyższym zdjęciu modelu N126D mamy trzy miejsca do spania. Wymiary wewnętrzne wynoszą 270 x 184 x 185 centymetrów. W standardowym wyposażeniu otrzymujemy kuchenkę gazową dwupalnikową Dometic, 60-litrową lodówkę oraz zlewozmywak. Opcjonalnie możemy dokupić bagażnik rowerowy, bojler gazowy, gniazda USB czy nawet ogrzewanie podłogowe. Ceny tego modelu zaczynają się od nieco ponad 40 tysięcy złotych.

Przechodzimy do przyczep z ścianami typu sandwich. Na początek model N-Sport, który dostępny jest w wersjach dla 2 lub 4 osób. Nadal mamy niewielką dopuszczalną masę całkowitą, bo wynosi ona 750 kg. Przyczepa mierzy 4,5 metra długości. W tej serii uwagę zwraca model New Sport 4.

Przyczepa Niewiadów New Sport 4

W przedniej części przyczepy mamy stół, który zamienia się w rozkładane łóżko o wymiarach 118×190 cm. Po bokach znajduje się łóżko piętrowe o wymiarach materacy 65×170 cm. W standardowym wyposażeniu przyczepy znajdziemy aneks kuchenny z dwupalnikową kuchnią gazową w połączeniu z jednokomorowym zlewem oraz 60-litrową lodówką Dometic. Na wyposażeniu toalety znajdziemy kasetę toaletową oraz prysznic z termą i brodzikiem. Za taką wersję przyczepy trzeba zapłacić niespełna 60 tysięcy złotych.

Przyczepa Niewiadów model New Sport 4

ReklamaSródtekstowy 2 Ubezpieczenia zadzwon
Ostatnim modelem z DMC 750 kg (co ma bardzo duże znaczenie przy doborze holownika) jest Niewiadów N-Sprint. To 4,5-metrowe przyczepy z płytą sandwich dla 2, 3 lub nawet 4 osób w wersji z hamakiem.

Przyczepa Niewiadów N Sprint

Mamy tu nieco inny niż w poprzedniczce układ wewnętrzny. Do dyspozycji jest także łazienka z toaletą i prysznicem. Wyposażenie jest standardowe i zbliżone do wcześniej omawianych modeli. Ceny zaczynają się od kwoty nieco powyżej 50 tysięcy złotych.

Ostatnim modelem, który chcemy Wam zaprezentować, jest największa w niewiadowskiej rodzinie przyczep - N-Cross. To już dłuższy pojazd (561 cm) oraz znacznie cięższy. Jego DMC można ustalić na poziomie 850-1000 kilogramów. Oczywiście przy wyborze “lżejszej” wersji trzeba liczyć się z ograniczeniami przy ładowności. N-Cross dostępna jest w dwóch wersjach: dla 3 lub 4 osób. Struktura ścian to oczywiście płyta sandwich.

Przyczepa Niewiadów N-Cross

Prezentowany model to przyczepa kempingowa dla 4 osób. Jest to największy model przyczepy kempingowej Niewiadów. W części dziennej znajduje się stół, który zamienia się w rozkładane łóżko, a w części tylnej znajduje się łóżko piętrowe. Przyczepa wyposażona jest w toaletę oraz prysznic z termą i brodzikiem. Oczywiście jest też kuchnia.

Przypominamy, że zarówno nowe, jak i używane przyczepy Niewiadów znajdziecie na naszym portalu w kategorii Ogłoszenia. Zapraszamy! 

W artykule wykorzystano fot. "Polski Fiat 126p razem z przyczepą Niewiadów N126 na wystawie Motoikony PRL w Galerii Krakowskiej", fot. Maciej Barnaś, Wiki Commons (Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license) oraz zdjęcie produktowe i grafiki producenta (Fabryka Przyczep Niewiadów Sp. z o.o.) udostępnione przez producenta. 


Piotr Łukaszewicz19.05.20230
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News