artykuły

prezentacje-pojazdowPREZENTACJE POJAZDÓW
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Przyczepy Niewiadów. Ceny i modele w 2024 roku

Przyczepy Niewiadów. Ceny i modele w 2024 roku

Czas czytania 5 minut

Przyczepy kempingowe Niewiadów to nie tylko duża część historii caravaningu w Polsce, ale także szeroka oferta nowych przyczep, produkowanych dziś w zakładzie w Tomaszowie Mazowieckim. O słynnych niewiadówkach mówi się, że "zcaravaningowały" Polskę. Wszystko zaczęło się od uruchomionej w 1973 roku roku seryjnej produkcji przyczepy Niewiadów N126. Jakie modele przyczep kempingowych Niewiadów są produkowane i dostępne w 2024 roku? Zapraszamy na przegląd cen i modeli.

Szukasz używanej przyczepy kempingowej? Sprawdź nasze ogłoszenia.

Przyczepy Niewiadów – historia

Popularne Niewiadówki budzą ogromną sympatię na polach kempingowych czy zlotach. Wszyscy czujemy sentyment do starych modeli, bo wielu z nas swoją przygodę z caravaningiem zaczynało od tych niewielkich, nieidealnych, ale uwielbianych przyczep kempingowych. Fani Niewiadówek spotykają się na zlotach, a na licznych forach wymieniają się poradami i doświadczeniami związanymi z użytkowaniem tych pojazdów.

Czy największa zaleta może być jednocześnie największą wadą? Oczywiście, tak jest w tym przypadku. Rozmiar przyczep Niewiadów doczekał się już tysięcy komentarzy. Z założenia są niewielkie, co bardzo ułatwia podróżowanie i wszelkie manewry na kempingach lub parkingach. Ponadto Niewiadówki nie stawiają dużych wymagań wobec holownika (radził sobie przecież z tym nasz Maluch), ale wszystko to zostało okupione ograniczonym miejscem wewnątrz. Z drugiej strony: za niewielkimi rozmiarami szła niewielka waga. Modele produkowane na początku lat siedemdziesiątych ważyły ok. 300 kilogramów.

Przyczepa Niewiadów stary model

ReklamaŚT - biholiday 06.03-30.06 Sebastian
Współcześni turyści jako największą wadę starych Niewiadówek wskazują brak łazienki. Warto jednak zauważyć, że rzecz jest kwestią gustu i wyboru. W nowych, większych modelach Niewiadówek łazienki są dostępne. Część osób woli podróżować starymi z uwagi na niepowtarzalny klimat. 

 

Przyczepy Niewiadów – współczesne modele 

Zaczynamy oczywiście od wciąż będącego w produkcji modelu N126. To lekka przyczepa z DMC 750 kg, dzięki czemu do jej holowania wystarczy prawo jazdy kat. B. Struktura ścian to oczywiście słynny laminat. Dostępnych jest kilka wersji, które różnią się między sobą wymiarami zewnętrznymi i wnętrza, ale też liczbą miejsc do spania. Dwa miejsca do spania oferują modele N126NT oraz N126ET. Pierwsz z wymienionych ma wymiary 305x195x181 cm, a druga jest nieco mniejsza – 270x187x185 cm. W innych przyczepach z tej serii znajdziemy trzy miejsca do spania, a w modelu N126N nawet 4 (w opcji z hamakiem). Wymiary tych modeli to 305x195x181 cm.

W przyczepach N126 możemy mieć 57-litrową lodówkę, dwupalnikową kuchenkę gazową, zlewozmywak, ogrzewanie. W części modeli uwzględniono miejsce na toaletę i prysznic.

Ceny tych modeli zaczynają się już od nieco ponad 40 tysięcy złotych.

Przeczepa Niewiadów N126D

W widocznym na powyższym zdjęciu modelu N126D mamy trzy miejsca do spania. Wymiary wewnętrzne wynoszą 270 x 184 x 185 centymetrów. W standardowym wyposażeniu otrzymujemy kuchenkę gazową dwupalnikową Dometic, 60-litrową lodówkę oraz zlewozmywak. Opcjonalnie możemy dokupić bagażnik rowerowy, bojler gazowy, gniazda USB czy nawet ogrzewanie podłogowe. Ceny tego modelu zaczynają się od nieco ponad 40 tysięcy złotych.

ReklamaPrzyczepy Niewiadów. Ceny i modele w 2024 roku 4
Przechodzimy do przyczep z ścianami typu sandwich. Na początek model N-Sport, który dostępny jest w wersjach dla 2 lub 4 osób. Nadal mamy niewielką dopuszczalną masę całkowitą, bo wynosi ona 750 kg. Przyczepa mierzy 4,5 metra długości. W tej serii uwagę zwraca model New Sport 4.

Przyczepa Niewiadów New Sport 4

W przedniej części przyczepy mamy stół, który zamienia się w rozkładane łóżko o wymiarach 118×190 cm. Po bokach znajduje się łóżko piętrowe o wymiarach materacy 65×170 cm. W standardowym wyposażeniu przyczepy znajdziemy aneks kuchenny z dwupalnikową kuchnią gazową w połączeniu z jednokomorowym zlewem oraz 60-litrową lodówką Dometic. Na wyposażeniu toalety znajdziemy kasetę toaletową oraz prysznic z termą i brodzikiem. Za taką wersję przyczepy trzeba zapłacić niespełna 60 tysięcy złotych.

Przyczepa Niewiadów model New Sport 4

Ostatnim modelem z DMC 750 kg (co ma bardzo duże znaczenie przy doborze holownika) jest Niewiadów N-Sprint. To 4,5-metrowe przyczepy z płytą sandwich dla 2, 3 lub nawet 4 osób w wersji z hamakiem.

Przyczepa Niewiadów N Sprint

Mamy tu nieco inny niż w poprzedniczce układ wewnętrzny. Do dyspozycji jest także łazienka z toaletą i prysznicem. Wyposażenie jest standardowe i zbliżone do wcześniej omawianych modeli. Ceny zaczynają się od kwoty nieco powyżej 50 tysięcy złotych.

Ostatnim modelem, który chcemy Wam zaprezentować, jest największa w niewiadowskiej rodzinie przyczep - N-Cross. To już dłuższy pojazd (561 cm) oraz znacznie cięższy. Jego DMC można ustalić na poziomie 850-1000 kilogramów. Oczywiście przy wyborze “lżejszej” wersji trzeba liczyć się z ograniczeniami przy ładowności. N-Cross dostępna jest w dwóch wersjach: dla 3 lub 4 osób. Struktura ścian to oczywiście płyta sandwich.

Przyczepa Niewiadów N-Cross

Prezentowany model to przyczepa kempingowa dla 4 osób. Jest to największy model przyczepy kempingowej Niewiadów. W części dziennej znajduje się stół, który zamienia się w rozkładane łóżko, a w części tylnej znajduje się łóżko piętrowe. Przyczepa wyposażona jest w toaletę oraz prysznic z termą i brodzikiem. Oczywiście jest też kuchnia.

Przypominamy, że zarówno nowe, jak i używane przyczepy Niewiadów znajdziecie na naszym portalu w kategorii Ogłoszenia. Zapraszamy! 

W artykule wykorzystano fot. "Polski Fiat 126p razem z przyczepą Niewiadów N126 na wystawie Motoikony PRL w Galerii Krakowskiej", fot. Maciej Barnaś, Wiki Commons (Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license) oraz zdjęcie produktowe i grafiki producenta (Fabryka Przyczep Niewiadów Sp. z o.o.) udostępnione przez producenta. 


Piotr Łukaszewicz19.05.2023
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News