Dlaczego na polskich drogach spotyka się coraz więcej kamperów? Nie tylko dlatego, że są coraz częściej kupowane, ale dlatego, że można je wynająć. W Polsce funkcjonuje kilkanaście wypożyczalni kamperów i wciąż powstają nowe.
Sezon
Poza okresem urlopowym ceny wynajmu są niższe średnio około 20-30 proc. Sezon trwa od 1 maja do 30 września, ale firmy ustalają go indywidualnie i może być kilka dni różnicy. Warto więc zapytać. W Europie cena za wynajem kamperów to około 100 euro brutto za dobę. Spędzenie wakacji w wypożyczonym aucie to bardzo popularna forma wypoczynku, tym bardziej, że troska o konserwację i stan techniczny pojazdu spada na właściciela.
Zwykle wypożyczalnie
proponują najnowsze modele kamperów.
Wyposażenie
Wybierając wypożyczalnię warto zorientować się, ile samochód ma lat i jakie ma wyposażenie. Czy jest pościel, czy są: naczynia, krzesełka i stolik. Jeżeli ich nie ma, należy zabrać własny sprzęt. Jeśli chodzi o wyposażenie techniczne samochodu, niezbędna jest klimatyzacja działająca w czasie jazdy, a nie tylko na postoju. Jest to zwłaszcza istotne, gdy jedzie się do egzotycznych i gorących krajów W niektórych modelach może brakować systemu nawigacyjnego, który bardzo ułatwia poruszanie się w nowych, nieznanych rejonach świata. Podobnie ze sprzętem multimedialnym, który jest bardzo pomocny w długiej wyprawie. Trzeba też pytać o chemię do eksploatacji kamperów, np. tabletki do wody w toalecie lub specjalne płyny, środki czystości (czy są w wyposażeniu i ile kosztują, bo być może lepiej się o nie postarać samemu).
W schowkach można przewozić nawet motocykle.
Ekonomia
Warto się zorientować, czym jest napędzany samochód, bo koszty eksploatacji są także istotnym elementem wyprawy. Wypożyczenie kampera nie jest tanie, ale najbardziej opłaca się go wypożyczyć dla większej liczby osób, tj. od czterech do sześciu, na dwa-trzy tygodnie, po sezonie. Uzyskujemy zniżkę, oszczędzamy na noclegach i możemy jechać tam, gdzie chcemy.
Dorota Nowak