artykuły

aktualnosciAKTUALNOŚCI
ReklamaBilbord Ubezpieczenia

W końcu znikną atrapy

Czas czytania 3 minuty
W końcu znikną atrapy

Z polskich dróg mają zniknąć atrapy fotoradarów, a urządzenia te mają być wyraźnie oznakowane i widoczne tak, by przede wszystkim spełniały rolę prewencyjną i przyczyniły się do poprawy bezpieczeństwa na drogach - zakłada nowela przepisów o ruchu drogowym.

W środę, 13 października za nowelizacją prawa o ruchu drogowym opowiedziała się senacka Komisja Gospodarki Narodowej. W myśl nowych przepisów Inspekcja Transportu Drogowego przejmuje od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wszystkie fotoradary na drogach krajowych.

- GDDKiA ma zajmować się tylko budową i utrzymaniem dróg, a sprawy bezpieczeństwa przechodzą do ITD - powiedział poseł Krzysztof Tchórzewski (PiS), który był sprawozdawcą tego projektu podczas obrad Sejmu na początku października.

Według nowelizacji straż gminna (miejska) nie będzie mogła umieszczać przy drogach atrap fotoradarów, czyli instalacji bez urządzenia rejestrującego. Ponadto jej pracownicy będą mogli dokonywać kontroli na wszystkich drogach na terenie zabudowanym, a poza tym terenem wyłącznie na drogach gminnych, powiatowych i wojewódzkich. Na drogach krajowych fotoradary będą mogły być instalowane wyłącznie przez Inspekcję Transportu Drogowego na wniosek samorządu.

Fotoradary będą musiały być wyraźnie oznaczone i ustawione w widocznych miejscach. W przepisach znalazło się także sformułowanie, według którego brana pod uwagę będzie możliwość błędu kierowcy do 5 km/h.

ReklamaW końcu znikną atrapy 1
- W nowelizacji chodzi także o to, by wszędzie tam, gdzie jest informacja o fotoradarze, faktycznie mówiła ona, że urządzenie tam jest i w związku z tym kierowca, który przekroczy dozwoloną prędkość zostanie słusznie ukarany - tłumaczył Tchórzewski.

Nowelizacja wydłuża także okres postępowania mandatowego - z 60 do 180 dni.
- To spowoduje, że z decyzji, które są związane głównie z przekraczaniem prędkości, do sądów grodzkich będzie trafiało tylko około 10 proc. W tej chwili w całym kraju są ich tysiące - powiedział Tchórzewski. Zdaniem wiceministra infrastruktury Tadeusza Jarmuziewicza nowe przepisy - jeśli wejdą w życie - przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach. Według wiceministra rok 2009 był pierwszym, kiedy zanotowano wyraźny spadek ofiar śmiertelnych na drogach – z 5,4 tys. do 4,5 tys.

Źródło: www.moto.wp.pl
Oprac. JG


25.10.2010
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News