Mamy piękną zimę. Jedną z najczęstszych pasji w gronie właścicieli pojazdów kempingowych jest łowienie ryb. Bywa, że również pod lodem. Oto kilka wskazówek dla nowicjuszy. O czym należy pamiętać? W co należy się wyposażyć?
Linka i kolce – to podstawa. Najbezpieczniej jest zaopatrzyć się w markowy kombinezon wypornościowy, który nie tylko ochroni przed zimnem, ale też pozwoli nam utrzymać się na powierzchni w przypadku załamania pokrywy lodowej. Pamiętajmy o wytrzymałości lodu - 10 cm – to minimalna grubość lodu, na którym można wędkować. To nie wszystko. Nim zaparkujemy kampera przy zaśnieżonym brzegu musimy mieć na uwadze szereg rzeczy.
Najbezpieczniejszy jest lód czarny na wodach stojących!
Czyli? Lód szary lub śniegolód może mieć niższą wytrzymałość nawet o 50 proc. w stosunku do lodu czarnego, zaś ten , jeśli jest na wodach, gdzie występuje prąd może mieć mniejszą wytrzymałość nawet o 20 proc. Nowy, świeży lód (najczęściej tzw. czarny lód) jest mocniejszy od starego lodu (najczęściej szary lód lub śniegolód).
Różnie ze śniegiem
Śnieg może izolować lód i go wzmacniać, niekiedy jednak może być niebezpieczny, ponieważ zasłania tzw. pęknięcia ciśnieniowe i inne miejsca z otwartą wodą. Dlatego wybierajmy tafle odsłonięte – aby mieć pewność.
Lepiej z obeznanym
Na jeziorach należy szczególnie uważać na pęknięcia ciśnieniowe - powstają one na skutek skoków temperatury. Pęknięcia ciśnieniowe co roku tworzą się zazwyczaj w tych samych miejscach. Dlatego dobrze jest nad jezioro wybrać się z kimś doświadczonym, kto już łowił w danym miejscu. Zabierzmy go z sobą kamperem. Połączmy siły.
Inne pułapki
Niebezpieczne są ujścia ścieków, bo to źródła cieplejszej wody. Mosty z kolei budowane są zwykle w przewężeniach, tam zaś występują prądy wodne, a także spore ilości ciepła wydzielonego przez pojazdy. Również w ich pobliżu zamarza źle, dlatego najlepiej je omijać z dala.
Z Regulaminu Polskiego Związku Wędkarskiego - § 7 - Łowienie ryb spod lodu.
- Łowienie ryb spod lodu dozwolone jest wyłącznie przy użyciu jednej wędki.
- Zabrania się stosować martwej i żywej ryby jako przynęty.
- Łowiąc ryby spod lodu należy wykonywać otwory o średnicy nie większej niż 20 cm. Między otworami należy zachować odległość nie mniejszą niż 1m.
- Wędkujący na lodzie powinni zachować pomiędzy sobą odległości co najmniej 10 m.
- Zabrania się łowienia ryb spod lodu w porze nocnej, tj. od zmierzchu do świtu.
- Ryby złowione spod lodu, przeznaczone do zabrania, należy uśmiercić bezpośrednio po złowieniu.
Źródło: Rybobranie.pl
Oprac. DM