Na początku sierpnia br. Goodyear umieścił na swojej stronie internetowej kilka porad dla podróżujących z przyczepą kempingową lub kamperem. Byliśmy mile zaskoczeni, że w tekście powołano się także na magazyn aktywnego wypoczynku „Polski Caravaning”. Oto treść notatki.
Podróżowanie samochodem kempingowym lub z przyczepą jest jedną z najbardziej popularnych form wypoczynku mieszkańców Europy, szczególnie obywateli Wielkiej Brytanii, Niemiec, Holandii oraz krajów skandynawskich. Jednak także w Polsce ta forma spędzania urlopu staje się coraz bardziej popularna. Magazyn "Polski Caravaning" szacuje, że w naszym kraju jest już 2 tysiące kamperów i około 100 tysięcy przyczep kempingowych. To wciąż zaledwie ułamek liczby takich pojazdów w Niemczech czy Francji, ale trend jest wyraźnie rosnący - coraz więcej naszych rodaków, wzorem turystów z Europy Zachodniej, wyjeżdża kamperami w bliższe lub dalsze trasy. Czy taką podróż spędzimy miło i bezpiecznie, zależy przede wszystkim od stanu technicznego pojazdu, który powinien przejść dokładny przegląd i zostać odpowiednio przygotowany do podróży. Ponadto kierowcy muszą mieć świadomość, że prowadzenie samochodu z przyczepą wymaga praktyki i umiejętności.
Przygotowania do podróży Każda podróż powinna się zacząć od dokładnego przygotowania pojazdów. Jeśli przyczepa stała nieużywana przez całą zimę, należy zwrócić szczególną uwagę na jej stan. Jeżeli opony przez długi czas były wystawione na działanie słońca lub mrozu, trzeba je sprawdzić, zwłaszcza pod kątem ewentualnych pęknięć lub wybrzuszeń na ścianach bocznych. Zalecane jest również sprawdzenie minimalnej głębokości bieżnika opon, „łysych” powierzchni, nierównego zużycia oraz obiektów tkwiących w rzeźbie bieżnika. Opony powinny być odpowiednio dobrane do maksymalnej masy przyczepy kempingowej, a także do maksymalnej dozwolonej prędkości, szczególnie podczas podróży zagranicznych. Dla przyczep kempingowych należy szukać opon klasy C (przeznaczonych do samochodów ciężarowych) lub XL (opony wzmacniane), aby zwiększyć ich wytrzymałość na obciążenia. Opony należy napompować zgodnie z zaleceniami producenta przyczepy. Zapewnia to nie tylko większą wygodę podczas jazdy, ale także przyczynia się do zmniejszenia zużycia paliwa.
Odpowiedni ciężar Właściwe rozłożenie obciążenia przyczepy ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy. Wiele problemów związanych z prowadzeniem pojazdu ciągnącego przyczepę wynika z jej nieprawidłowego lub nadmiernego obciążenia. Ciężkie przedmioty należy umieścić jak najniżej, w miarę możliwości nad osią i upewnić się, że są one zabezpieczone w sposób zapobiegający ich przemieszczaniu na zakrętach i przy gwałtownym hamowaniu. Jeśli to możliwe, cięższe przedmioty powinno się umieścić w samochodzie, natomiast lżejsze – w przyczepie. Przed wyruszeniem w podróż dobrze jest zrobić listę kontrolną, aby upewnić się, że nic nie umknęło naszej uwadze, a przyczepa jest sprawna. Czy wszystko jest właściwie podłączone i działa prawidłowo? Szczególną uwagę należy zwrócić na światła, hamulce, opony, zaczepy i liny bezpieczeństwa.
Przygotuj się na niespodzianki Dobre przygotowanie w dużym stopniu zmniejsza stres związany z nieoczekiwanymi przypadkami i nieprzyjemnymi sytuacjami. Warto zainwestować w porządny zestaw narzędzi i części zapasowych. W wielu krajach europejskich posiadanie zapasowych żarówek, trójkąta ostrzegawczego, gaśnicy czy apteczki jest obowiązkowe. Kolejnym koniecznym elementem niezbędnego wyposażenia (w przypadku jazdy z przyczepą kempingową) są dodatkowe lusterka zwiększające widoczność po prawej i lewej stronie. W większości krajów obowiązkowe jest także posiadanie odblaskowych kamizelek bezpieczeństwa dla wszystkich osób znajdujących się w samochodzie.
Prowadź odpowiedzialnie Prowadzenie przyczepy może być na początku trudnym zadaniem, dlatego kierowca powinien przede wszystkim być spokojny i zrelaksowany. Miejmy na uwadze ograniczenia wynikające z warunków ruchu drogowego w danym miejscu. Nie przekraczajmy stałej prędkości 80-100 km/h w zależności od maksymalnej dozwolonej prędkości dla danego rodzaju przyczepy i oczywiście stosujmy się do ograniczeń prędkości w poszczególnych krajach. Utrzymanie bezpiecznej odległości od poprzedzających pojazdów zapewnia wystarczająco dużo czasu, aby w razie potrzeby odpowiednio wcześnie zareagować i zatrzymać pojazd, co pomaga zachować spokój i panować nad sytuacją. Przestrzeganie kilku podstawowych zasad przy podróżowaniu z przyczepą na pewno sprawi, że wyjazd będzie spokojniejszy, przyjemniejszy i bardziej bezpieczny: • utrzymuj odpowiednią odległość od poprzedzającego pojazdu, • wyprzedzaj inne pojazdy, zwłaszcza samochody ciężarowe, tylko kiedy jesteś pewien, że masz dużo czasu i miejsca na wykonanie tego manewru; nigdy nie spiesz się przy wyprzedzaniu! • podczas wyprzedzania dużych pojazdów, takich jak samochody ciężarowe czy autobusy, pamiętaj o występującym w takich sytuacjach zjawisku przyciągania. Siły aerodynamiczne będą działać w kierunku ciężarówki przy wyprzedzaniu, a po zakończeniu manewru – w przeciwnym kierunku, • regularnie obserwuj ruch za sobą, aby wiedzieć, czy ktoś nie chce Ciebie wyprzedzić. Jeśli zauważysz za sobą długą kolejkę samochodów, zwłaszcza na krętych, górskich drogach, wykorzystaj rozjazdy, aby pozwolić innym rozładować korek, • skręcaj po szerokim łuku. Rzut oka w lusterko pomoże prawidłowo wykonać manewr, • jeśli przyczepa zaczyna się kołysać, zachowaj spokój. Zahamuj zdecydowanie i długo, aby doprowadzić do stabilizacji przyczepy i samochodu. Wystarczająco długie hamowanie spowoduje zadziałanie hamulców przyczepy, co zapobiegnie kołysaniu. Pamiętaj: kołysanie się przyczepy jest skutkiem niefortunnego połączenia kilku czynników: przeciążenia, złego rozłożenia ładunku, nadmiernej prędkości czy silnego wiatru, • podczas prowadzenia pojazdu i parkowania weź pod uwagę wysokość, długość i szerokość przyczepy. Uważaj na obiekty znajdujące się obok, nad lub za pojazdem. Umieść naklejkę z wysokością pojazdu, łączną długością i szerokością na przedniej szybie. • w trakcie parkowania w zatoczkach przy autostradzie, nie blokuj miejsc wyznaczonych dla ciężarówek. Jest to niezgodne z prawem i zabiera miejsce kierowcom ciężarówek, którzy są prawnie zobowiązani robić postoje na tych miejscach parkingowych.
Ostrożność, wyobraźnia i odpowiednie przygotowanie sprawią, że podróż z przyczepą kempingową po Europie okaże się przyjemnym doświadczeniem i świetnym sposobem na spędzenie wolnego czasu.
Informujemy, że zaktualizowaliśmy naszą Politykę prywatności (dostępną w regulaminie). W dokumencie tym wyjaśniamy w sposób przejrzysty i bezpośredni jakie informacje zbieramy i dlaczego to robimy.
Nowe zapisy w Polityce prywatności wynikają z konieczności dostosowania naszych działań oraz dokumentacji do nowych wymagań europejskiego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które będzie stosowane od 25 maja 2018 r.
Informujemy jednocześnie, że nie zmieniamy niczego w aktualnych ustawieniach ani sposobie przetwarzania danych. Ulepszamy natomiast opis naszych procedur i dokładniej wyjaśniamy, jak przetwarzamy Twoje dane osobowe oraz jakie prawa przysługują naszym użytkownikom.
Zapraszamy Cię do zapoznania się ze zmienioną Polityką prywatności (dostępną w regulaminie).