Mi wypadek się nie zdarzy – taką nadzieję ma każdy z nas. Warto jednak być przygotowanym na niespodziewane zdarzenie i znać podstawowe zasady postępowania. Doświadczenie uczy, że nawet, gdy wypadek nie wygląda na poważny, należy zawsze wezwać pomoc, ponieważ niektóre ciężkie obrażenia ujawnią się u poszkodowanych nie od razu. Dotyczy to szczególnie osób starszych, kobiet ciężarnych i dzieci. Oto kilka wskazówek, które powinny pozwolić nam opanować sytuację.
Siedem punktów, które pomogą nam postępować bezpośrednio po wypadku
1. Zabezpiecz miejsce wypadku:
postaraj się uspokoić, w odpowiedniej odległości ustaw trójkąt ostrzegawczy i włącz światła awaryjne, ustaw znaki sygnalizacyjne tak aby były widoczne przed zakrętem lub przed wzniesieniem. W czasie mgły poproś aby wszyscy opuścili swoje pojazdy i przeszli na pobocze w bezpieczne miejsce. Wyłącz stacyjkę i wyjmij z niej kluczyki, rozłącz akumulator jeżeli potrafisz. Uważaj na pojazdy z instalacją gazową.
2. Sprawdź, czy ktoś jest ranny: jeżeli tak, wezwij pomoc medyczną i straż pożarną oraz udziel pierwszej pomocy. Nie wyjmuj poszkodowanego z pojazdu, udrożnij drogi oddechowe. Jeżeli nie daje oznak życia , wyciągnij rannego z pojazdu i rozpocznij masaż klatki piersiowej. Okryj poszkodowanych folią termiczną - stroną srebrną do ciała.
3. Odblokuj miejsce wypadku: w przypadku mało groźnego wypadku (stłuczki) jest to konieczne.
4. Zapisz okoliczności wypadku: