artykuły

aktualnosciAKTUALNOŚCI
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac

Portal turystyczny także dla niewidomych

Czas czytania 4 minuty
Portal turystyczny także dla niewidomych

Twórcy Qtravel.pl - polskiej wyszukiwarki ofert turystycznych - uczynili swój serwis dostępnym dla użytkowników niedowidzących i niewidomych, uzyskując certyfikat "Strona Przyjazna Niewidomym".

- Stworzenie witryny przyjaznej osobom niewidomym i niewidzącym to nie tylko przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu, to z naszej strony również element praktyki biznesowej. - mówi Tomasz Kolaszyński, prezes zarządu Qtravel.pl - Osoby z dysfunkcjami wzroku są bardzo liczną grupą naszych potencjalnych użytkowników i klientów, nie możemy więc ich potrzeb ignorować. Przekonstruowanie naszej wyszukiwarki tak, by spełniała normy dostępności dla osób niedowidzących traktujemy jako inwestycję. Wprowadzając szersze standardy dostępności, zdecydowaliśmy poddać się weryfikacji przez niezależną instytucję zewnętrzną. W tym celu nawiązaliśmy współpracę z Fundacją Widzialni, która po drobiazgowym audycie przyznała nam certyfikat "Strona Przyjazna Niewidomym".

- Strona dostępna to strona spełniająca kryteria określone w dokumencie WCAG, które stanowią międzynarodowe standardy dostępności. W dokumencie tym zawarte są wszystkie wymagania i wymogi, jakie spełniać musi serwis, by być dostępnym. Strona taka musi być właściwie opisana na poziomie kodu źródłowego - odpowiednio opisane linki, zdjęcia, nagłówki. Powinna posiadać odpowiedni kontrast, możliwość zmiany rozmiaru czcionki itp. Narzędziem weryfikującym jest lista kontrolna WCAG oraz badanie z użytkownikami niepełnosprawnymi - wyjaśnia Wojciech Kulesza, prezes Fundacji Widzialni.

ReklamaPortal turystyczny także dla niewidomych 1
Jak sprawdzają?
Audyt dostępności strony internetowej dla osób niepełnosprawnych, przeprowadzany przez Fundację Widzialni, składa się z dwóch etapów. W pierwszym witryna badana jest przez ekspertów Fundacji, którzy sprawdzają serwis uwzględniając różne poziomy dostępności określone w dokumencie WCAG. Efektem końcowym tych prac jest protokół niezgodności w którym są zawarte informacje na temat występujących błędów na stronie jak również wskazówki do ich usunięcia.
W kolejnym etapie serwis sprawdzany jest przez niewidomych i niedowidzących audytorów z Polskiego Związku Niewidomych oraz przedstawicieli Polskiego Związku Głuchych. Kontroli podlegają m.in. ergonomia strony, dostępność zawartych informacji, czytelność menu, prawidłowe zagnieżdżenie nagłówków czy prawidłowość opisów w tekstach alternatywnych linków i grafik. Ten etap audytu również jest kończony protokołem niezgodności.

- Strona Qtravel.pl spełnia wszystkie podstawowe kryteria dostępności, posiada zgodny z zadeklarowanym kod semantyczny, jest wyposażona w odpowiednie narzędzia wspomagające dostępność, nie sprawia kłopotów przy nawigowaniu z użyciem programów czytających, ma czytelne i prawidłowo opisane formularze, pozwala na swobodną nawigację przy użyciu skrótów klawiaturowych. Przede wszystkim spełnia podstawowe zalecenia WCAG - tłumaczy Wojciech Kulesza. - Dlatego spełnia warunki niezbędne do otrzymania certyfikatu "Strona Przyjazna Niewidomym".

ReklamaŚT2 - biholiday 06.03-31.05 Sebastian
W Polsce żyje około 6 milionów niepełnosprawnych, z czego około 30 procent to osoby niepełnosprawne wzrokowo. Osób z różnymi dysfunkcjami czy wadami wzroku stale przybywa, stają się więc oni dość liczną grupą społeczną, której szczególne potrzeby powinny być uwzględniane przez twórców serwisów internetowych - i to zarówno witryn administracji publicznej jak i stron komercyjnych. Dobrze, że turystyka staje się dziedziną życia przyjazną osobom z takimi problemami.

Źródło: www.qtravel.netpr.pl
Oprac. JG


17.01.2011
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News