artykuły

aktualnosciAKTUALNOŚCI
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac

Policjant już nie pouczy. Da mandat

Czas czytania 2 minuty
Policjant już nie pouczy. Da mandat

Funkcjonariusze są rozliczani przez swoich przełożonych z liczby wystawianych mandatów. Ci, którzy wypisują ich za mało, podejrzewani są o korupcję i sprawdzani przez biuro spraw wewnętrznych. Zatem skończą się pouczenia niesfornych kierowców, a zaczną gwarantowane mandaty.

Jeśli popełnić wykroczenie drogowe, to tylko na drogach Opolszczyzny lub województwa lubuskiego. Tam jest największa szansa, że policjant, zamiast karać mandatem, poprzestanie na pouczeniu. Komenda Główna zapowiada jednak zmiany: kierowcy wszędzie mają być traktowani równie surowo.

Jak nieoficjalnie wiadomo, rzadkie kończenie interwencji policyjnych mandatami budzi podejrzenia biura spraw wewnętrznych.
- Przyglądamy się, gdyż może to świadczyć o korupcji. Drogówka jest narażona na pokusy znacznie częściej niż policjanci innych ogniw – wyjaśnia oficer z Komendy Głównej Policji.

Niektórzy funkcjonariusze uważają jednak, że taka polityka ogranicza ich samodzielność.
– Codziennie jesteśmy rozliczani z liczby mandatów. Ma być ich dużo. Tymczasem kodeks drogowy przyznaje nam prawo do oceny każdej sytuacji – mówi oficer stołecznej drogówki.

Pytani zarówno oficjalnie, jak i nieoficjalnie policjanci zaprzeczają, aby częstsze wystawianie mandatów służyło zwiększaniu dochodów budżetowych. Tłumaczą, że to mandaty straży miejskiej trafiają do samorządowej kasy, a ich wędrują do centralnego budżetu, zatem nie czerpią z nich dodatkowych korzyści.

ReklamaŚT - biholiday 06.03-31.05 Sebastian
Najostrzejszymi funkcjonariuszami drogówki są policjanci z Warszawy. Jak wynika ze statystyk, na 50 zatrzymanych kierowców tylko jeden nie dostanie mandatu.
- Nasz sposób działania broni się efektami. Dwa lata temu wprowadziliśmy politykę „zero tolerancji” i udało się ograniczyć liczbę wypadków z 2498 do 1774, a liczba rannych na naszych drogach spadła o 20 proc. – argumentuje szef stołecznej policji gen. Adam Mularz.

W całym ubiegłym roku policjanci wystawili ponad 3,1 mln mandatów o wartości ok. 200 mln złotych.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Oprac. JG


10.11.2010
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News